Քաղաքական 19:21 11/04/2015
«Հենց իմացա, որ պետք է ուղևորվեմ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն, մտածեցի, որ ինձ սպասվում է ճանապարհորդություն դեպի վտանգավոր, տխուր ու լքված մի վայր, որտեղ հայերին շարունակում են հետապնդել իրենց էթնիկ պատկանելության համար: Սակայն այժմ` Լեռնային Ղարաբաղում 6 հիանալի օրից հետո, ես հասկացա, թե ինչու մարդիկ չեն փախչում Հարավային Կովկասի այս փոքր հանրապետությունից: Սա աննկարագրելիորեն գեղեցիկ վայր է, առասպելների համաձայն` դրախտի դարպասներ»,-գրում է իսրայելցի պատմաբան Յայիր Օրոնը, որը վերջին 30 տարին պայքարում է Իսրայելի` Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար: «Դավիթն ու Գողիաթը` Կովկասում» խորագրով հոդվածը հրապարակվել է իսրայելական Haaretz պարբերականի կայքում:
Հեղինակը նշում է, որ Ստեփանակերտում բնակվում է մոտ 51 հազար մարդ` բոլորն էլ հայեր են: Դա փոքր, սակայն գեղեցիկ, զարմանալի քաղաք է: Ստեփանակերտը հանդիսանում է ընտրված խորհրդարանի, նախագահի, կառավարության ու նախարարների կաբինետի տեղակայման վայր: Այնուհանդերձ, ոչ մի երկիր աշխարհում չի ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը` ստեղծված 1994-ի մայիսի 12-ին հակամարտության կողմերի միջև հրադադարի կնքման պայմանագրից հետո: Նրա բնակչությունն ընդհանուր առմամբ կազմում է 140 հազար մարդ, որից 98 տոկոսն էթնիկ հայեր են: Զինադադարը վերջ է դրել 1988-ին սկսված արյունալի պատերազմին, որի արդյունքում ադրբեջանցիները պարտվել են: Այդ ժամանակ ռազմական վերլուծաբաններն ու փորձագետները ենթադրում էին, որ հայկական Ղարաբաղը երկար չի ապրի:
Հեղինակն ընդգծում է`չնայած նրան, որ Ադրբեջանը հռչակել է իրեն մուսուլմանական երկիր` վերջին շրջանում ունեցել է որոշ ծայրահեղական դրսևորումներ: Ադրբեջանի ու Լեռնային Ղարաբաղի միջև սահմանի ձգվածությունը կազմում է 370 կմ, որի երկայնքով Ղարաբաղն ունի հարյուրավոր կամ հազարավոր պաշտպանական դիրքեր:
«Ինձ ընդունել է նախագահ Բակո Սահակյանը և խորհրդարանի խոսնակը: Ես եղել եմ սահմանամերձ գոտում և մի քանի ժամ անցկացրել հայկական կողմի պաշտպանական դիրքում, որտեղ ազատորեն շփվել եմ զինվորների հետ: Նրանց մոտ` մուտքի ցուցանակում, գրված է. «Եթե մենք կորցնենք Արցախը, կփակենք Հայաստանի պատմության վերջին էջը»: Հայերի մեծ մասը, որոնց հետ ես խոսել եմ, կիսում են այս զգացումը»,- գրում է Օրոնը` նշելով, թե ներկայումս տարածաշրջանը ձգված պատերազմական վիճակում է, և սա ամենալարված շրջանն է 21 տարի առաջ կնքված հրադադարից հետո:
Նշելով, որ փոխհրաձգությունների հետևանքով սպանվում են ոչ միայն զինվորներ, այլև ֆերմերներ, որոնք աշխատում են սահմանին` հեղինակը շեշտում է, որ հայ զինվորներին արգելված է առանց հրամանի կրակել: Այնուհանդերձ, ադրբեջանցիները կրակում են առանց տարբերակման, ինչպես նաև վարձում են դիպուկահարների: Օրոնին մի քանի վայրկյան թույլ են տվել նայել ադրբեջանական դիրքին:
Նա նաև հիշում է, որ չեզոք գոտում ուսումնական թռիչքի ժամանակ խոցվել է հայկական ուղղաթիռը: 10 օր շարունակ ադրբեջանական կողմը հրաժարվում էր հետ վերադարձնել անձնակազմի երեք անդամների դիերը, իսկ միջազգային միջնորդների ջանքերն արդյունք չէին տալիս, ուստի հայկական կողմը բարձրագույն մակարդակի վրա որոշում կայացրեց ինքնուրույն դրանք վերադարձնել` հուղարկավորելու համար: Գործողության ընթացքում սպանվել են երկու ադրբեջանցի զինծառայողներ: Ղարաբաղի բանակը բարձրագույն մարտական պատրաստվածության է:
Ղարաբաղում վերջին տարիներին կառուցված օդանավակայանը չի աշխատում` չնայած կարող է գործել ցանկացած պահի: Պատճառն այն է, որ Ադրբեջանը բացեիբաց հայտարարել է, որ օդանավակայանից թռչող յուրաքանչյուր քաղաքացիական ինքնաթիռ ոչնչացնելու է:
«Այս ողջ շաբաթվա ընթացքում ես հիշել եմ Դավիթի ու Գողիաթի պատմությունը: Ղարաբաղի Դավիթը համոզված է իր արդարամտության ու վերջնական հաղթանակի մեջ: Սկսած նախագահից, բարձրաստիճան պաշտոնյաներից ու զինվորականներից վերջացրած սովորական զինվորներով` բոլորը կիսում են այդ համոզմունքը: Տիրում է այս տեսակետը` «Մենք ուզում ենք ու ձգտում ենք խաղաղության, սակայն պատրաստ ենք պատերազմի ու հաղթելու ենք»,- գրում է պատմաբանը` նշելով, որ այցի ընթացքում իրեն ասել են` Ղարաբաղն էական օգնություն է ստանում Հայաստանից, իրենք միայն սեփական ուժերի վրա են հույս դնում:
«Տեղացիներից վճռականություն է ճառագում, վստահություն սեփական ուժերին ու արդար պայքարին: Նրանք հպարտորեն խոսում են «ղարաբաղյան ոգու մասին»` որպես իրենց ռազմական խիզախության կարևոր գործոն»,- գրում է նա:
Նա նշում է, որ այցի ընթացքում հաճախ է մտածել իր երկրի` Իսրայելի մասին, որն Ադրբեջանին հատկացնում է միլիարդավոր դոլլարների զենք-զինամթերք, իսկ վերջին շրջանում Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտմանն ավելացել են հայերի հետ բարդ հարաբերությունները: Բաքվում Իսրայելի դեսպանը հայտարարել է, որ իր երկիրը չի ճանաչի Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանությունը, որը 100 տարի առաջ է եղել: Իսրայելի` դեռ ոչ մի դիվանագիտական ներկայացուցիչ նման բան չի ասել: Այն հարցին, թե ով է իրավասություն տվել վերջինիս նման հայտարարության համար, նա պատասխանել է, թե ոչ մի նոր բան չի ասել, քանի որ Իսրայելի ԱԳՆ ղեկավարը նույն բանն է ասում: Սակայն Օրոնն այս պնդմանն ապացույց չի գտել:
Հեղինակը տարակուսում է. Իսրայելը, հանդիսանալով Հոլոքոստ վերապրածների երկիր, ոչ միայն չի ընդունում Հայոց ցեղասպանությունը, այլև մերժում է: «Կասկած չկա, որ վարչապետը, պաշտպանության նախարարը, նախագահը, բոլորն էլ գիտեն, որ Ադրբեջանին վաճառվող իսրայելական զենքը մեկ նպատակ է հետապնդում` հաղթել, բռնազավթել Ղարաբաղն ու այնտեղից վտարել հայերին»,- գրում է պատմաբանը` ընդգծելով, թե Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը վերջին ժամանակներում գրեթե բոլոր ելույթներում ասել է այդ մասին: Հեղինակը հիշեցնում է, որ դեռևս 2012-ին հայտնի է դարձել, որ Իսրայելն ու Ադրբեջանը նշանակալից ռազմական պայմանագիր են կնքել` 1.6 մլրդ դոլարի, որի համաձայն` Իսրայելը պետք է Ադրբեջանին տրամադրի անօդաչուներ: Հեղինակը մատնանշում է` երբ Ալիևն իր ելույթներից մեկում ասաց, թե իրենք ամենաժամանակակից զենքն ունեն, նկատի ուներ այդ թվում Իսրայելից գնվածը:
Օրոնն ընդգծում է նաև, որ պատերազմի ընթացքում հայկական կողմի զբաղեցրած տարածքները պատմականորեն պատկանել են Ղարաբաղին, որի ապացույցն են համարվում հին հայկական եկեղեցիները, որոնցից մի քանիսը կառուցվել է 10-րդ դարում և նույնիսկ ավելի վաղ: 1920-ական թվականներին՝ Լենինի և Ստալինի կառավարման տարիներին, այդ հողերը խլվել են նրանցից և փոխանցվել Ադրբեջանին՝ Ղարաբաղի բնակչության կամքին հակառակ, ովքեր բնիկ հայեր են եղել, իսկ տարածքը խլվել է Հայկական Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունից: Սակայն, «Խորհրդային Ղարաբաղը» իր տարածքով պատմական Ղարաբաղի հետ նույնական չէ: Խորհրդային կառավարման տարիներին ադրբեջանցիները ձեռնարկել են տարբեր գործողություններ՝ Ղարաբաղում իրենց հայրենակիցների թվաքանակը մեծացնելու, իսկ հայերինը՝ նվազեցնելու համար, ովքեր 1920-ականներին կազմում էին բնակչության 95 տոկոսը:
Հեղինակն ընդգծում է, որ սահմանին մոտ գտնվող բոլոր ադրբեջանական գյուղերում, որտեղ նա եղել է, մզկիթներին ձեռք չեն տվել: «Մենք բարբարոսներ չենք»,- ասել է նրան հայ զինվորներից մեկը: Ընդ որում՝ ինչպես նշվում է նյութում, Օսմանական կայսրությունը, Թուրքիան, իսկ այնուհետև Խորհրդային Ադրբեջանն ավերել են հարյուրավոր եկեղեցիներ՝ դրանցից մի քանիսը վերածելով մզկիթների:
Օրոնը պատմում է նաև ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի հետ իր հանդիպման մասին: Բազմակողմանի և ոչ պաշտոնական զրույցի ժամանակ նախագահը ոչ մի վատ բառ չի ասել ադրբեջանցիների մասին: Նա բազմիցս կրկնել է, որ իր երկիրը ձգտում է խաղաղության, այնուհանդերձ, պատերազմի դեպքում նա վստահ է իրենց հաղթանակի հարցում: Նախագահն ընդգծել է, որ իրենց երկարաժամկետ նպատակն անկախություն ստանալն ու աշխարհի ժողովրդավարական ազգերի շարքում տեղ զբաղեցնելն է:
«Ղարաբաղում ացնկացրած օրերն ինձ համար ոգեշնչող են եղել, և ես մտադիր եմ վերդառնալ: Ես ինձ նույնացնում են Ղարաբաղում ազատության և անկախության համար մղվող պայքարի հետ, և հնարավորինս շատ պետք է մասնակցեմ այս աշխատանքին: Ես սա առաջին հերթին անում եմ որպես մարդ, այնուհետևէ որպես հրեա և իսրայելցի»,- հայտարարել է Օրոնը:
Նյութում նշվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում այս տարի պայքար վերսկսվելու դեպքում, երբ Հայաստանը հիշում է Ցեղասպանության 100–րդ տարելիցը, ղարաբաղցիներն իրենց հույսը կարող են դնել միայն Հայաստանի օգնության վրա: Աշխարհը լռել է 1915 թվականին, լռել է Հոլոքոստի ժամանակ, լռել է Ռուանդայում ցեղասպանության ժամանակ և լռակյաց է եղել նաև նման այլ դեպքերում:
«Ադրբեջան հասնող իսրայելական զենքի մասին միտքն ինձ մոտ անքնություն է առաջ բերում: Դա Հոլոքոստի հիշատակի դավաճանություն է, դրա զոհերի հիշատակի, դա բարոյական սնանկության գործողություն է»,- եզրափակում է հեղինակը` հավելելով, թե ինքն ու իր ընկերը` իսրայելցի փաստաբան Իթաք Մեքը, վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում պահանջել են դադարեցնել Ադրբեջանին զենքի մատակարարումը: Haaretz-ի հարցմանն ի պատասխան` Իսրայելի պաշտպանության նախարարությունից արձագանքել են, թե տեղեկություններ չեն տրամադրում անվտանգության ոլորտում արտահանման հետ կապված:

Society 15:11 11/04/2015
Haaretz: Israeli weapons supply to Azerbaijan is betrayal of memory of Holocaust and act of moral bankruptcy
''Ever since I learned that I would be traveling to the Nagorno-Karabakh Republic, I thought I was traveling to a dangerous, sad, perhaps forlorn and hopeless place, a place where again people are being persecuted due to their ethnic Armenian identity. Now, after six extraordinary days in Nagorno-Karabakh, I think I know the answer to the question of why they don’t run away from this small republic in the southern Caucasus: It is an incredibly beautiful place; legends say it is the entrance to paradise,'' Yair Auron, Israeli historian, who has for the past 30 years struggled on behalf of recognition of the Armenian Genocide by the State of Israel, writes. The article, titled "David and Goliath in the Caucasus," is published on the website of the Israeli outlet Haaretz.
The author notes that about 51,000 people live in Stepanakert, all of them Armenian. It is a small but beautiful city, astonishingly clean and well designed. Stepanakert is the seat of an elected parliament, an elected president, a government and a cabinet. Nevertheless, not a single country in the world recognizes the Nagorno Karabakh Republic, established on May 12, 1994, following a cease-fire agreement between the sides of the conflict. Its total population is 140,000 – 98% of whom are ethnic Armenians. The cease-fire ended a bloody war that had begun in 1988, and that ended with the Azerbaijanis being driven out. At the time, military observers and experts assessed that Armenian Karabakh would not survive for long.
The author highlights that Azerbaijan defines itself as a secular Muslim state although it has recently exhibited some extremist Islamic phenomena. The border between it and Nagorno Karabakh is 370 kilometers long; along it, on the Karabakh side, are hundreds and perhaps thousands of bunkers.
''I was received by the president, Bako Sahakyan and the head of parliament; I toured the border zone and spent a few hours in an Armenian bunker, where I was able to speak with complete freedom with the soldiers.A sign at the entrance to the bunker read: ‘If we lose Artsakh [the Armenian name for Karabakh], we will be sealing the fate of Armenian history.’ This feeling is shared by many of the Armenians with whom I spoke,'' Auron writes noting that a “prolonged war” is now under way and this is the tensest and most difficult period since the cease-fire was declared, 21 years ago.
Noting that not only soldiers are killed in the shootouts, but also farmers working their land along the border, the author highlights that the Armenian soldiers are forbidden to shoot without explicit orders. However, the Azerbaijanis fire indiscriminately, and also employ snipers. Auron was allowed to peer toward the Azerbaijani lines for only a few seconds.
Auron also reminds that an Armenian helicopter was shot down in no-man’s-land during a training flight. For 10 days, the Azerbaijanis refused to return the bodies of the three pilots. International mediation efforts failed. It was then decided at the highest levels of the officialdom of the Armenian side to bring them home for burial on their own. Two Azerbaijani soldiers were killed during the rescue operation. The Karabakh army was placed on high alert.
A civilian airfield that was built in recent years near the capital city of Karabakh and that is ready to commence operations has been paralyzed, because Azerbaijan has openly declared that it will shoot down any civilian aircraft flying in proximity to it.
''The biblical story of David and Goliath stayed with me all through the week. The Karabakh David is certain of the justice of his ways and of his eventual victory. Everyone shares this feeling of certainty, from the president to the head of the parliament and senior army officers, down to the lowest-ranking soldiers. The prevailing sentiment is "We want and we seek peace, but we are ready for war and we will win it,'' the historian writes adding that the Armenians in Karabakh receive significant aid in the conflict from Armenia, but not from anywhere else. He heard more than once during his visit that they have no one to rely upon other than themselves.
''The Karabakhis exude determination, and confidence in their power and in the righteousness of their struggle. They speak proudly of the “Karabakhi spirit” as a significant factor in bolstering their military prowess,'' Auron writes.
He notes that often, during his visit, he thought of his own country, Israel, which ships weapons to Azerbaijan, valued at billions of dollars, and the denial over the years by the State of Israel of the Armenian genocide have recently been supplemented by new developments in the complex relationship between Israel and the Armenians. Rafael Harpaz, Israel’s ambassador in Baku, Azerbaijan, told a press conference there in January that Israel would not recognize as “genocide” the killings of Armenians perpetrated by the Ottoman Empire 100 years ago. No Israeli diplomatic representative has ever said such a thing. Asked who gave him the authority to make this statement, the envoy replied that he was not saying anything new for the Foreign Minister of Israel Avigdor Lieberman had said the same thing. However, Auron found no evidence of that claim.
The author resents: Israel, a country of many Holocaust survivors, not only fails to recognize the Armenian Genocide, but also denies it. “Without a doubt, the prime minister, defense minister and president all know that the sophisticated Israeli arms sold to Azerbaijan are intended to achieve a single goal: that of defeating and occupying Karabakh. Of banishing the Armenians from there,” the historian writes stressing that Azerbaijani President Ilham Aliyev has publicly reiterated this objective in nearly every speech he has made in recent months.
The author reminds that in 2012, there were published reports that Israel had agreed to a colossal arms deal, valued at $1.6 billion, by which it would supply drones to Azerbaijan. The author highlights that when Aliyev, in one of his speeches, declared that they had the most advanced weapons in the world, he was referring to the weapons sold by Israel as well.
Auron also stresses that the territories, which the Armenian side seized during the war, historically belong to Karabakh, and the ancient Armenian churches, some dating back to the 10th century and even earlier, serve as evidence to this claim. In the 1920’s, during the rule of Lenin and Stalin, these territories were wrested from them and annexed to Azerbaijan, against the will of the Karabakhis, who were ethnically Armenian, and the region was severed from the Armenian Soviet Socialist Republic. “Soviet Karabakh,” however, was not identical in terms of its territory to historic Karabakh. During the years of Soviet rule, the Azerbaijanis adopted a variety of methods to augment the proportion of their compatriots in Karabakh and to reduce the number of Armenians, who in the early 1920’s numbered about 95 percent of the residents.
The author highlights that in all of the villages close to the border the mosques were left intact. “We are not barbarians,” one Armenian soldier told him. Meanwhile, the Ottoman Empire, Turkey in its wake, and then Soviet Azerbaijan demolished hundreds of churches – converting some of them into mosques, the article reads.
Auron also writes about his meeting with Bako Sahayan, the President of the NKR. In a wide-ranging and informal conversation President Sahakyan refused to say a bad word about the Azerbaijanis. He said repeatedly that his country seeks peace, but is certain of victory in the event of an all-out war. The President emphasized that their long-term vision is to gain independence and peace, and to take their place in the family of the democratic peoples.
“The days I spent in Karabakh were formative ones for me, and I intend to return. I identify with the struggle of the Karabakhis for freedom and independence, and as much as possible will endeavor to take part in that effort. I am doing so, first and foremost as a human being, but also as a Jew and an Israeli,” Auron states.
It is noted in the article that if out-and-out war breaks out in Nagorno Karabakh during the centenary year of the Armenian Genocide, the Karabakhis will have only Armenia to rely on. The world was silent in 1915, was silent during the Holocaust, was silent during the genocide in Rwanda, and has been silent in the face of many other similar events.
“The thought of Israeli weapons going to Azerbaijan makes me lose sleep at night. This is a betrayal of the memory of the Holocaust and the memory of its victims; it is an act of moral bankruptcy,” the author writes adding that he and his friend, Itai Mack, an Israeli lawyer, for the past few months, have been raising the call to end widespread arms shipments to Azerbaijan.
In response to a Haaretz request to address the subject of defense industry sales to Azerbaijan, a Ministry of Defense spokesman said: “The ministry is not in the habit of relating to issues of subjects related to security exports.”
Haaretz: Israel should not sell arms to Azerbaijan, in order to avoid repetition of Armenian Genocide
Argentinian media: Immersed in cozy landscape around Gandzasar it is hard to believe that contact line is within hour’s drive
The National Interest: Strategic advantage and favorable defensible terrain in Nagorno Karabakh are under Armenian control
HAARETZ: Western leaders are happy to trade with Aliyev, but less keen to be seen with him in public