ՀՀ նախագահ. 20-րդ դարը դաս է՝ տեսնելու համար, թե ինչ կարող է տեղի ունենալ, եթե չլինի այն, ինչ մենք խնդրում ենք
Իտալիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հարցազրույց է տվել իտալական Corriere Della Sera թերթին՝ խոսելով Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցի և Հայաստանի վարած արտաքին քաղաքականության մասին: Այս մասին գրում է Թերթը.ամ կայքը:
«Եթե միջազգային հանրությունը հավաքական կերպով արձագանքեր Հայոց ցեղասպանությանը, մենք այլ 20-րդ դար կունենայինք, և հնարավոր է՝ այսօր չէինք խոսի այն մասին, թե ինչ է կատարվում քրիստոնյա փոքրամասնությունների հետ Միջին Արևելքում: Հայտնի է, որ Հոլոքոստի դեպքում Հիտլերը ցեղասպանության մտադրության մասին առաջին անգամ բացահայտ ասել է 1939 թվականին, երբ հրապարակավ հարցրել է. «Ո՞վ է, ի վերջո, այսօր հիշում հայերի բնաջնջման մասին»: Միտում կա թերագնահատելու 20-րդ դարի դասը, և շատ հաճախ շահերը գերակայում են արժեքներին»,- ասել է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահը:
Թերթը հիշեցնում է, որ ապրիլի 24-ին լրանում է Օսմանյան Թուրքիայում հայերի ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, և Հայաստանը պատրաստվում է հիշատակել այն՝ կոչով դիմելով աշխարհին:
«Հարյուրամյա տարելիցի համար մեր ուղերձն ուղղված է ցեղասպանությունների կանխարգելմանը: Սա միջազգային հանրությանը քաղաքական հանձնառության խնդրանք է, և մենք ունենք այն անելու բարոյական իրավունք: Նման հանցագործությունների կանխարգելումը և դատապարտումը չպետք է ստորադասվեն աշխարհաքաղաքական շահերին: 20-րդ դարը դաս է՝ տեսնելու համար, թե ինչ կարող է տեղի ունենալ, եթե չլինի այն, ինչ մենք խնդրում ենք: Ցավոք, վախենամ, որ ցեղասպանությունների դարն ավարտված չէ: Միջին Արևելքում, որտեղ հիմնական թիրախում են էթնիկ և կրոնական փոքրամասնությունները, մենք ականատես ենք ցեղասպանության գործողության սկզբի: Մենք հասել ենք մի կետի, որտեղ անհրաժեշտ է հավաքական ջանք գործադրել»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
-Ինչո՞ւ հարյուր տարի անց դեռ այդքան դժվար է միաձայն համաձայնության գալ, թե ինչ է տեղի ունեցել, մինչդեռ կա որոշակի լռություն և ոչ միայն Թուրքիայի կողմից:
-Հայոց ցեղասպանության պատմական իրողությունը չի վիճարկվում, նույն թուրքական ռազմական դատարանը 1919 թվականին մարդկության դեմ հանցագործությունների համար դատապարտել է ցեղասպանության հեղինակներին: Անկարան նույնիսկ ընդունում է, որ եղել են հայ քաղաքացիական բնակչության սպանություններ: Որոշ պետություններ դա կոչում են ցեղասպանություն, որոշ պետություններ՝ կոտորածներ, որոշները՝ ողբերգություն: Ինչ վերաբերում է մյուս պետություններին, ճանաչման բացակայությունը պայմանավորված է Թուրքիայի հետ նրանց շահերով:
-Հայաստանի և Իտալիայի միջև հարաբերությունները շատ դրական փուլում են: Վերջին 4 տարիների ընթացքում առևտրաշրջանառության տարեկան ծավալը փաստացիորեն կրկնապատկվել է՝ 127 միլիոն դոլարից հասնելով 214 միլիոն դոլարի: Ի՞նչ եք ակնկալում ապագայում։
-Մեր երկու երկրներին միավորում են ուժեղ շահերը, ինչպես նաև նույն համամարդկային արժեքները: Ընդամենը 24 տարի է, ինչ մենք դիվանագիտական կապեր ունենք, բայց մեր հարաբերությունները հիմնված են հազարամյա անցյալի վրա: Հռոմի հետ առևտրային հարաբերություններում մենք միայն վերագործարկում ենք հնագույն մի բան՝ դեռ միջին դարերից սկսած, երբ իտալական քաղաք-պետությունները գործում էին հայ վաճառական ցանցերի երկայնքով մեկ: Ես վստահ եմ, որ շատ ժամանակ չի պահանջվի մինչև հաջորդ կրկնապատկումը՝ օտարերկրյա ընկերությունների համար առավելությունների և հնարավորությունների առումով մեր գործարար միջավայրի զարգացման շնորհիվ:
-Արևմտյան Եվրոպայի երկրների և Ռուսաստանի Դաշնության միջև հարաբերությունների լարվածության ֆոնին Հայաստանը բացառություն է: Հունվարի 1-ից Ռուսաստանի, Բելառուսի և Ղազախստանի հետ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ եք: Բայց, միևնույն ժամանակ, ԵՄ-ի հետ ասոցացման համաձայնագրի համար բանակցությունների առաջավոր փուլում եք: Ինչպե՞ս են այս երկուսն իրար հետ համաձայնեցվում: Եվ մտաբերելով Ուկրաինային, որտեղ երկու ուղիների միջև հակադրությունից ծնվեց ճգնաժամը, կարո՞ղ է Հայաստանը մոդել լինել:
-Տասնամյակներ շարունակ հայկական տնտեսությունը սերտորեն ինտեգրված է եղել նախկին Խորհրդային միության երկրների տնտեսություններին: Առևտրային մեր առաջին գործընկերը Ռուսաստանն է, որտեղ մեր արտահանած ապրանքների մեծ մասն ունի բնական սպառման շուկա: Մյուս կողմից՝ մենք զրկված ենք էներգետիկ ռեսուրսներից, ներկրում ենք գազ և նավթ Ռուսաստանի Դաշնությունից: Եվրասիական միություն մտնելով՝ մենք ձեռք ենք բերել էներգիայի համար շատ բարենպաստ գներ: Տրամաբանական և ռացիոնալ որոշում է: Ինչ վերաբերում է Եվրամիության հետ մեր հարաբերություններին, վճռորոշ է մեր երկրում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումների գործում ԵՄ-ի ներդրումը: Հետևաբար՝ մեր ընտրությունների հիմքում շահերի և արժեքների միջև համադրությունն է: Մենք պրագմատիկ ենք: Կարևորը մեր բոլոր գործընկերների հետ անկեղծությունն է: Ինչ վերաբերում է մոդելին, ես այսօր չեմ կարող ասել այդ մասին: Ժամանակը կլինի լավագույն դատավորը: Բայց մի բանում վստահ եմ. ապագայում մենք կհասնենք Եվրասիական միության և ԵՄ-ի միջև շատ սերտ համագործակցության հաստատման:
-Եվ Հայաստանը կլինի կատալիզատորի դերո՞ւմ:
-Արտաքին քաղաքականության մեր ռազմավարական կոնցեպտի հիմքում հակադրությունը չէ, այլ համագործակցությունը և համաշխարհային ուժային կենտրոնների միջև սիներգիան: Մեկ այլ օրինակ բերեմ. մենք Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության հիմնադիր երկրներից մեկն ենք, որը ներառում է նախկին Խորհրդային միության որոշ երկրներ, բայց, միևնույն ժամանակ, համագործակցում ենք ՆԱՏՕ-ի հետ:

Политика 19:33 13/04/2015
Президент Армении: Предотвращение и осуждение геноцидов не должны находиться во власти геополитических интересов
В ходе официального визита в Италию президент Армении Серж Саргсян дал интервью итальянской газете Corriere Della Sera, обратившись к теме 100-й годовщины Геноцида армян в Османской империи, проводимой Ереваном внешней политике и другим вопросам.
Интервью в переводе Терт.am приводим без сокращений.
«Если бы международное сообщество коллективно отреагировало бы на Геноцид армян, то 20 век был бы совсем иным, и возможно, что сегодня мы не говорили бы о том, что происходит с христианскими меньшинствами на Ближнем Востоке. Известно, что в случае с Холокостом Гитлер впервые открыто высказался о своем намерении осуществить геноцид в 1939г., когда публично спросил: «Кто в конце концов сегодня помнит истребление армян?». Существует тенденция недооценить урок 20 века и зачастую выгода берет вверх над ценностями», – сказал президент Армении.
Газета напоминает, что 24 апреля исполняется 100-я годовщина Геноцида армян, совершенного в Османской империи, и Армения собирается провести памятные мероприятия, обратившись с призывом ко всему миру.
«Наше послание по случаю 100-й годовщины нацелено на предотвращение геноцидов. Это просьба к международному сообществу о политических обязательствах, у нас есть моральное право на это. Предотвращение и осуждение таких преступлений не должны находиться во власти геополитических интересов. 20-й век – урок для того, чтобы увидеть, что может произойти, если не будет выполнено то, о чем мы просим. К сожалению, боюсь, что век геноцидов не завершен. Мы становимся свидетелями начала геноцида на Ближнем Востоке, где основной мишенью являются этнические и религиозные меньшинства. Мы достигли того этапа, когда необходимо приложить коллективные усилия», – сказал Серж Саргсян.
Вопрос: «Почему 100 лет спустя все еще так сложно прийти к единогласному консенсусу относительно того, что произошло, в то время как существует некое молчание и не только со стороны Турции?»
С. Саргсян: «Исторический факт Геноцида армян не оспаривается, тот же турецкий военный суд в 1919 году за преступление против человечности осудил организаторов геноцида. Анкара даже признает, что совершались убийства армянского гражданского населения. Некоторые государства называют это геноцидом, другие – резней, третьи – трагедией. Что касается других государств, то отсутствие признания вызвано их интересами в отношениях с Турцией».
Вопрос: «Отношения между Арменией и Италией находятся на весьма положительном этапе. За последние четыре года годовой объем товарооборота, фактически, удвоился, достигнув со $127 млн до $214 млн. Чего Вы ожидаете в будущем?»
С. Саргсян: «У наших стран общие интересы и одинаковые общечеловеческие ценности. Нашим дипломатическим отношениям с Италией всего 24 года, но наши отношения зиждутся на тысячелетнем прошлом. В торговых отношениях с Римом мы всего лишь переоформляем нечто древнее, начавшееся еще в средние века, когда итальянские города-государства действовали по всему периметру армянских торговых сетей. Я уверен, что не потребуется много времени до следующего удвоения, в контексте преимуществ и возможностей для зарубежных компаний посредством развития нашей бизнес-сферы».
Вопрос: «Армения является исключением на фоне напряженности отношений между странами Западной Европы и Российской Федерации. С 1 января текущего года совместно с Россией, Беларусью и Казахстаном РА является членом Евразийского экономического союза. Но в то же самое время вы находитесь на передовом этапе обсуждений по Соглашению об Ассоциации с ЕС. Как эти два фактора согласуются друг с другом? И, вспоминая Украину, где противопоставление двух путей породило кризис, может ли Армения стать моделью решения проблемы?»
С. Саргсян: «В течение десятилетий армянская экономика была тесно интегрирована с экономиками стран бывшего Советского Союза. Нашим первым торговым партнером является Россия, где большая часть экспортированных нами товаров имеет рынок естественного потребления. С другой стороны, мы лишены энергетических ресурсов, мы импортируем нефть и газ из России. Вступив в Евразийский экономический союз, мы получили весьма благоприятные тарифы на энергию. Это логическое и рациональное решение. Что касается наших отношений с Евросоюзом: вклад ЕС в реализуемые в нашей стране демократические реформы имеет решающее значение. Следовательно, в основе нашего выбора – сочетание интересов и ценностей. Что касается модели, то сейчас я ничего не могу сказать об этом. Время – лучший судья. Но в одном я уверен: в дальнейшем мы добьемся установления очень тесного сотрудничества между ЕАЭС и ЕС».
Вопрос: «Армения будет в роли катализатора?»
С. Саргсян: «В основе нашей стратегической концепции внешней политики не сопоставление, а сотрудничество и синергия между мировыми силовыми центрами. Приведу другой пример. Мы – одна из стран-соучредителей Организации Договора о коллективной безопасности, который включает в себя некоторые страны бывшего СССР, но в то же самое время сотрудничаем с НАТО».