Իրանը մեկ տարվա ընթացքում շուրջ 400 մլն. խմ. գազ է արտահանել Հայաստան
Իրանական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ Իրանի գազի արտահանման կազմակերպության 8-րդ ենթակայանի տնօրեն Յադոլլահ Բայբուրդին, ամփոփելով նախորդ տարվա ընթացքում (2014թ. մարտից 2015թ. մարտը) գազի արտահանման ծավալները, տեղեկացրել է, որ Իրանը նախորդ տարվա ընթացքում 382 մլն. խմ. գազ է արտահանել Հայաստան:
Իրանցի պաշտոնյայի տեղեկացմամբ՝ նշված ժամանակահատվածում Իրանը համապատասխանաբար 9 միլիարդ 19 մլն. խմ. գազ արտահանել է Թուրքիա, իսկ 294 մլն. խմ.՝ Ադրբեջան:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպան Մոհամմադ Ռեիսին, օրերս «Արմենիա» հեռուստաընկերության «Ռ-էվոլուցիա» հաղորդաշարին տված հարցազրույցում, անդրադառնալով Հայաստանի տարածքով իրանական գազի արտահանման հավանականությանը, Իրանի դեսպանը մասնավորապես նշել է. «Իրանն աշխարհում ունի գազի ամենամեծ պաշարները. Բնական է, որ Իրանն իր գազն արտահանելու համար պետք է փնտրի նոր շուկաներ: Իրանական գազը Եվրոպա արտահանելու վերաբերյալ դեռևս խոսակցություն չի եղել, սակայն եթե նման քննարկումներ լինեն, ապա որպես կարճ, ապահով և տնտեսապես ձեռնտու ուղություն կարող է քննարկվել նաև Հայաստանի տարբերակը»:
Այն հարցին, թե գազի ոլորտում Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև կնքված համաձայնագիրը կարո՞ղ է խոչընդոտել հայ-իրանական էներգետիկ նախագծերին, դեսպան Ռեիսին պատասխանել է. «Իրանի և Հայաստանի միջև կնքվել է պայմանագիր 20 տարի ժամկետով. Հաշվի առնելով Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ստորագրված համաձայնագիրը՝ Հայաստանի և Իրանի միջև կնքված պայմանագիրը փոփոխության չի ենթարկվում, այն պահպանվում է»:

Economy 14:20 15/04/2015
Yadollah Baiburdi, the head of the 8th substation of the gas export organization of Iran, summarizing the gas export volumes over the past year (March, 2014 - March, 2015), reported that Iran has exported 382 million cubic meters of gas to Armenia over the past year, Iranian information agency IRNA reports.
According to the Iranian official, Iran exported 9 billion 19 million cubic meters of gas to Turkey and 294 million to Azerbaijan over the mentioned period.
In a recent interview to the program R-Evolutia on Armenia TV, the IRI ambassador to Armenia, Mohammad Reisi, spoke about the possibility of transporting Iranian gas through the territory of Armenia.
“Iran has got the biggest gas supplies in the word. Naturally, Iran must look for new markets to export its gas. Iranian gas supply to Europe has not been considered yet, but if there are such discussions, Armenia can also be considered as a short, secure and economically beneficial variant,” he said.
In response to the question whether the agreement signed between Armenia and Russia in the field of gas can become an obstacle for the Armenian-Iranian energy projects, Ambassador Reisi said, “A contract with 20 years’ term has been signed between Iran and Armenia. Taking into consideration the agreement signed between Armenia and Russia, the contract signed by Armenia and Iran undergoes no changes, it is still in force.”