Թուրքիայի դեսպանի հետկանչը լայնորեն տարածեց Հռոմի պապի կողմից Հայոց ցեղասպանության հաստատումը. Սասունյան
Հաշվի առնելով Ֆրանցիսկոս պապի անկեղծությունը՝ զարմանալի չէր, որ նա բացահայտորեն ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը Վատիկանի Սուրբ Պետրոս տաճարում ապրիլի 12-ին մատուցած պատարագի ժամանակ:
Միակ մարդը, որ լրիվ անտեղյակ էր Պապի իրական մտադրությունների մասին, Վատիկանում Թուրքիայի դեսպան Մեհմեդ Փաչաջին էր, որը երկու շաբաթ առաջ հոխորտալով հաղորդել էր թուրքական մամուլին, թե ինքը համոզել է Հռոմի պապին՝ մերժել Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի առթիվ բոլոր հայկական խնդրանքները:
Թուրք դեսպանը հայտարարեց, թե իրեն հաջողվել էր.
- Չեղյալ համարել Հռոմի պապի այցը Երևան Ապրիլի 24-ին.
- Համոզել Պապին Ապրիլի 24-ին պատարագ չմատուցել Վատիկանում.
- Ջնջել «Հայոց ցեղասպանություն» բառերը Պապի ուղերձից Վատիկանում ապրիլի 12-ին մատուցվող պատարագի ժամանակ:
Թուրքական և ադրբեջանական լրատվամիջոցները դեսպան Փաչաջիի պնդումները ներկայացրեցին որպես խոշոր հաղթանակ թուրքական դիվանագիտության և ջախջախիչ պարտություն հայերի համար:
Դեսպան Փաչաջիի կեղծ պնդումները պարզապես նախատեսված էին Անկարայում իր վերադասի առջև նրա «լավ աշխատանքի» մասին տպավորություն ստեղծելու համար: Ճշմարտությունն այն է, որ Հռոմի պապը ոչ նախատեսել էր այցելել Երևան Ապրիլի 24-ին, ոչ էլ այդ օրը պատարագ մատուցել Վատիկանում: Թուրքիայի դեսպանի երրորդ պնդումը, թե Պապը իր ապրիլի 12-ի ուղերձում չի օգտագործի «Հայոց ցեղասպանություն» եզրը, այլ միայն «աղոթքներ կբարձրացնի բոլոր նրանց համար, ովքեր իրենց կյանքը կորցրել են 1915-ի ողբերգական իրադարձությունների ժամանակ», ևս կեղծ դուրս եկավ:
Հակառակ դեսպան Փաչաջիի իսկական և երևակայական ճնշումներին՝ Հռոմի պապը բացահայտ և երկարաշունչ հիշատակում արեց Հայոց ցեղասպանությանը ապրիլի 12-ին Սուրբ Պետրոս տաճարում, որը տարածվեց ամբողջ աշխարհի հեռուստացանցերով, ռադիոներով, թերթերով և համացանցով: Միջոցառմանը ներկա էին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Գարեգին Բ կաթողիկոսը, Արամ Ա կաթողիկոսը, հայ կաթողիկե եկեղեցու պատրիարք Ներսես Պետրոս 19-րդը և հազարավոր հավատացյալներ տասնյակ երկրներից:
Ահա որոշ հատվածներ Հռոմի պապի ուղերձից.
«Անցյալ դարում մարդկային մեր ընտանիքը վերապրել է զանգվածային և աննախադեպ երեք ողբերգություն։ Դրանցից առաջինը, որ լայնորեն հայտնի է որպես «XX դարի առաջին ցեղասպանություն», խոցեց ձեր հայ ժողովրդին՝ առաջին քրիստոնյա ազգին, ինչպես նաև կաթոլիկ և ուղղափառ սիրիացիներին, ասորիներին, քաղդեացիներին և հույներին: Այդ սպանդին զոհ գնացին եպիսկոպոսներ և քահանաներ, հավատացյալ կանայք և տղամարդիկ, ծերեր և նույնիսկ անպաշտպան երեխաներ ու հիվանդներ: Մյուս երկու ողբերգություններն իրականացվել են նացիզմի և ստալինիզմի կողմից: Եվ, բոլորովին վերջերս, տեղի ունեցան այլ զանգվածային սպանություններ, ինչպես օրինակ Կամբոջայում, Ռուանդայում, Բուրունդիում և Բոսնիայում: Թվում է, թե մարդկությունը անկարող է վերջ դնել անմեղ արյան թափվելուն.... Սիրելի հայ քրիստոնյաներ, այսօր ցավով լցված մեր սրտերը միաժամանակ հուսառատ են Աստծո հարությամբ, և մենք այսօր ոգեկոչում ենք այդ ողբերգական իրադարձության, այդ անսահման ու անիմաստ կոտորածի հարյուրամյակը, որի դաժանությունը ձեր նախնիները ստիպված եղան կրել: Անհրաժեշտ է, և հիրավի մեր պարտքն է հարգել նրանց հիշատակը, քանի որ երբ հիշողությունը մարում է, նշանակում է, որ չարը թույլ է տալիս, որ այդ վերքերը բորբոքվեն: Չարիքը թաքցնելը կամ այն ժխտելը նույնն է՝ թույլ տալ, որ վերքն արյունահոսի առանց այն վիրակապելու»:
Արգենտինայում որպես կարդինալ Ֆրանցիսկոս պապը բազմիցս խոսել էր Հայոց ցեղասպանության մասին և երեք հիշատակում ներառել այդ հարցով իր «Երկնքում և երկրում» (2010 թ.) գրքում: 2013 թ. հունիսի 3-ին, շատ չանցած իր ընտրությունից, Ֆրանցիսկոս պապը Հայոց ցեղասպանությունը բնութագրեց որպես «20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն»:
Վատիկանը հայերի զանգվածային սպանություններին առաջին անգամ անդրադարձել էր 1915 թ. սեպտեմբերի 10-ին, երբ Բենեդիկտոս 15-րդ պապը նամակով դիմել էր սուլթան Մեհմեդ 5-րդին՝ պահանջելով դադարեցնել անմեղ հայերի ջարդերը: Երկու անգամ՝ 2000 թ. նոյեմբերի 9-ին և 2001 թ. սեպտեմբերի 27-ին, Հռոմի Հովհաննես Պողոս Երկրորդ պապը և Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը, հանդես եկան Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող համատեղ հայտարարություններով:
Զարմանալի չէր, որ Թուրքիայի կառավարությունը շատ խիստ արձագանքեց Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Հռոմի պապի հիշատակմանը և անմիջապես հետ կանչեց իր դեսպանին Վատիկանից: Դեսպան Փաչաջին այժմ հնարավոր է ազատվի իր պաշտոնից կեղծ պնդումներ անելու համար, թե իբր իրեն հաջողվել էր լռեցնել Հռոմի պապին Հայոց ցեղասպանության հարցում: Մինչդեռ, թուրքական կառավարության չափազանց բուռն արձագանքը և Հռոմի պապի՝ իր ուղերձի համար ներողություն խնդրելու մերժումը, միջազգային խորագրեր ստեղծեցին ամբողջ աշխարհի հեռուստացանցերում, կայքերում և թերթերում:
Վաղուց ծրագրված թուրքական ջանքերը՝ խոչընդոտելու Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակը, խեղդվեցին լրատվամիջոցների մեծ ուշադրության հորձանուտում՝ պայմանավորված Քարդաշյանների առաջին այցով Հայաստան և Հռոմի պապի Հայոց ցեղասպանության խիզախ վերահաստատումով հենց Ապրիլի 24-ից առաջ:

Analysis 09:27 15/04/2015
Given the candidness of Pope Francis, it was not surprising that he clearly acknowledged the Armenian Genocide during the Pontifical Divine Liturgy at St. Peter’s Basilica in the Vatican on April 12.
The only person who was clueless about the Pope’s true intentions was Mehmet Pacaci, Turkey’s Ambassador to the Vatican, who had bragged to the Turkish press two weeks ago that he had convinced the Pope to reject all Armenian requests for the Genocide Centennial.
The Turkish Ambassador claimed that he had managed to:
-- Cancel the Pope’s April 24 visit to Yerevan;
-- Convince the Pope not to celebrate Mass at the Vatican on April 24;
-- Eliminate the words ‘Armenian Genocide’ from the Pope’s address during the April 12 Vatican Mass.
The Turkish and Azerbaijani media reported Amb. Pacaci’s contentions as a major victory for Turkish diplomacy and a devastating defeat for Armenians.
Amb. Pacaci’s false claims were simply intended to impress his superiors in Ankara about his ‘good work.’ The truth is that the Pope had neither planned to visit Yerevan on April 24 nor celebrate Mass at the Vatican on that date. The Turkish Ambassador’s third claim that the Pope would not use the term ‘Armenian Genocide’ during his April 12 address, but would only offer “prayers for all those who lost their lives during the tragic events of 1915,” also turned out to be false!
Contrary to Amb. Pacaci’s real or imaginary pressures on the Vatican, the Pope made an explicit and lengthy reference to the Armenian Genocide at St. Peter’s Basilica on April 12 which was broadcast worldwide on TV networks, the radio, newspapers, and the internet. In attendance were Armenia’s President Serzh Sargsyan, Catholicos Karekin II, Catholicos Aram I, Patriarch of Armenian Catholics Nerses Bedros XIX, and thousands of worshippers from dozens of countries. Here are excerpts from the Pope’s remarks:
“In the past century our human family has lived through three massive and unprecedented tragedies. The first, which is widely considered ‘the first genocide of the 20th Century’, struck your own Armenian people, the first Christian nation, as well as Catholic and Orthodox Syrians, Assyrians, Chaldeans and Greeks. Bishops and priests, religious women and men, the elderly and even defenseless children and the sick were murdered. The other two were perpetrated by Nazism and Stalinism. And more recently, there have been other mass killings, like those in Cambodia, Rwanda, Burundi and Bosnia. It seems that humanity is incapable of putting an end to the shedding of innocent blood…. Dear Armenian Christians, today, with hearts filled with pain, but at the same time with great hope in the risen Lord, we recall the Centenary of that tragic event -- that immense and senseless slaughter -- whose cruelty your forefathers had to endure. It is necessary, and indeed a duty, to honor their memory, for whenever memory fades, it means that evil allows wounds to fester. Concealing or denying evil is like allowing a wound to keep bleeding without bandaging it!”
Pope Francis had repeatedly spoken about the Armenian Genocide as a Cardinal in Argentina, and had included three references to that issue in his 2010 book, “On Heaven and Earth.” On June 3, 2013, shortly after his election, Pope Francis described the Armenian Genocide as “the first genocide of the 20th Century.”
The Vatican had first referred to the Armenian mass killings on Sept. 10, 1915, when Pope Benedict XV sent a letter to Sultan Mahomet V, asking him to stop the wholesale massacres of innocent Armenians. Twice, on Nov. 9, 2000, and Sept. 27, 2001, Pope John Paul II and Catholicos Karekin II issued joint statements acknowledging the Armenian Genocide.
Not surprisingly, the Turkish government reacted angrily to the Pope’s latest reference to the Armenian Genocide, and immediately recalled its Ambassador from the Vatican. Amb. Pacaci may now get fired for having falsely claimed that he had succeeded in silencing the Pope on the Armenian Genocide issue. Meanwhile, the Turkish government’s overreaction and the Pope’s refusal to apologize for his remarks made international headlines on TV networks, websites and newspapers around the world.
The long-planned Turkish efforts to undermine the Centennial of the Armenian Genocide have been drowned out by the extensive media attention to the Kardashians’ maiden visit to Armenia and the Pope’s courageous reaffirmation of the Armenian Genocide right before April 24.