Աշխարհում 12:11 17/04/2015
ԵՄ-ն չի կարող անվտանգության երաշխիքներ տրամադրել Կրեմլի հետաքրքրությունների տիրույթում գտնվող «Արևելան գործընկերության» երկրներին: «Ռեգիոն» հետազոտական կենտրոնի կազմակերպած առցանց հարցազրույցի ժամանակ նման տեսակետ է հայտնել Եվրոպական քաղաքականության հետազոտության կենտրոնի (Centre for European Policy Studies) ավագ փորձագետ, «ԵՄ արտաքին քաղաքականություն» և «քաղաքականություն ու հաստատություններ» միությունների ղեկավար Սթիվեն Բլոքմանսը:
«ԵՄ-ն փափուկ ուժ է: Ներկայումս ԵՄ-ն չունի ռազմավարական ինքնավարություն և ռազմական հնարավորություններ, որպեսզի ամուր անվտանգության երաշխիքներ տրամադրի Մոսկվայի հետաքրքրությունների տիրույթում գտնվող «Արևելան գործընկերության» երկրներին: Ամեն դեպքում, Ռուսաստանում գրանցված շոկը ԵՄ անդամ երկրներում և ԵՄ կենտրոնակայանում նոր քննարկումներ է բարձրացրել առ այն, որ նման կարևոր ռազմավարական տարածաշրջանում սեփական հետաքրքրությունների պաշտպանության համար անհրաժեշտ է մեծացնել ԵՄ ռազմական ինքնավարությունը»,- նշել է Սթիվեն Բլոքմանսը:
«Եվրոպական խորհուրդը հունիս ամսին, ինչպես սպասվում է, քննարկելու է ներուժի, բյուջետային և պաշտպանական ոլորտներում միավորվելու և միասնաբար գործելու ծրագրեր: Ինչպես մենք փետրվարին էներգետիկ միության ձևավորման ականատեսը դարձանք, որը վերջին տարիներին «Գազպրոմի» անկանխատեսելի քաղաքականության պատասխանն էր, այնպես էլ մենք այսօր կարող ենք տեսնել Եվրոպական պաշտպանական ապագա միության ստեղծման ճանապարհի առաջին քայլերը (European defence union): Այն կարող է գործել՝ ի հավելում ՆԱՏՕ-ի գործունեության, քանի որ ԵՄ-ն մեծ հետաքրքրություն ունի տարածքային պաշտպանության ինքնավար հզորության և հարևան տարածաշրջանների նկատմամբ»,- հավելել է բանախոսը:

Blockmans: EU cannot offer security guarantees to EaP countries targeted by Moscow
Currently the EU cannot offer any hard security guarantees to EaP countries targeted by Moscow, Steven Blockmans, senior research fellow, the head of the 'EU foreign policy' and 'politics and institutions' units of the Centre for European Policy Studies CEPS (Belgium), said at the internet press conference organized by “Region” Research Center.
“The EU is a soft power. It does currently not have the strategic autonomy and military capabilities to offer any hard security guarantees to EaP countries targeted by Moscow. That said, Russia’s shock to the European security order has triggered a new debate in capitals of member states and at the EU’s headquarters about the need to build up a military autonomy for the EU to protect its interests in its strategic neighborhood,” Blockmans noted.
“The European Council in June is expected to discuss new plans for member states to pool and share their defense planning, budgets and capabilities. Just like we have seen the emergence of an Energy Union in February, partially in response to Gazprom’s unpredictable behavior over the past years, we may now be seeing the initial steps towards the creation of a future European Defence Union which acts complementary to NATO insofar as territorial defense is concerned and in an autonomous capacity insofar as unique EU interest in the neighborhood are concerned,” he added.