Ադրբեջանում քրիստոնեության տարածման վայրեր չկան
Ադրբեջանում կան կրոնական ծայրահեղականությանը, իսլամատյացությանը, ծայրահեղական կրոնական ուղղություններին հարող քաղաքացիներ: Ինչպես հաղորդում է ադրբեջանական «Թրենդ» լրատվական գործակալությունը, ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ այսպիսի խոստովանությամբ է հանդես եկել Ադրբեջանի Կրոնական կազմակերպությունների հետ աշխատանքի պետական հանձնաժողովի նախագահ Մուբարիզ Գուրբանլին:
Նրա խոսքերով՝ Ադրբեջանը միսիոներական գործունեության վայր չէ, և երկրում քրիստոնեության և այլ կրոնների տարածման մասին այսօր խոսք լինել անգամ չի կարող, ինչպես նաև դրա համար պայմաններ էլ չկան: Նա նաև վստահեցրել է ԶԼՄ-ներին, որ Ադրբեջանում «Եհովայի վկաներ» կրոնական ուղղության ներկայացուցիչներին չեն թույլատրի գործունեության ծավալել երկրում:
Ինչպես իր հերթին հավելում է ադրբեջանական «Հաքքին.ազ» լրատվական պորտալը, եթե տնտեսական ոլորտում Ադրբեջանը «բաց է բոլորի համար», ապա բարոյահոգեբանական առումով նման բան չեն կարող իրենց թույլ տալ: Այս ամենի հետ մեկտեղ, ըստ պորտալի, Գուրբանլին շարունակում է հայտարարել, թե իբր «Իսլամական պետությունն» Ադրբեջանի համար վտանգ չի ներկայացնում:
Բացի այդ, ինչպես գրում է պորտալը, Գուրբանլին նշել է, որ Պետական հանձնաժողովը դժգոհ է Ադրբեջանում հուղարկավորությունների ժամանակ չարդարացված շռայլ ծախսերի առկայությունից:
Ինչպես հաղորդում է ադրբեջանական «ԱՊԱ» լրատվական գործակալությունը, Պետական հանձնաժողովի նախագահը ընդգծել է նաև, որ իրենք չենք կարող միջամտել Ադրբեջանում հողարկավորության արարողություններին օգտագործվող VIP-վրանների հարցում: Նրա խոսքերով՝ Պետական հոնձնաժողովում մշակվել է գերեզմանատների հետ կապված օրինագիծ, և այն քննարկվում է կառավարությունում: Նրա խոսքերի համաձայն՝ տվյալ օրինագիծով նախատեսվում է գերեզմանների չափսերը և գերեզմանատների գործունեութունը կարգավորող օրենքների մշակում:
«Նախագծում առաջարկվում է գերեզմանները պատրաստել սովորական քարից, որպեսզի բարձրությունը լինի 50 սմ, իսկ տապանաքարը՝ 60 սմ: Որոշված է նաև գերեզմանների միջև եղած հեռավորությունը: Գերեզմանները պետք է լինեն մի շարքով, բացառություն են կազմում միայն ամուսնական զույգերը: Այսինքն ամուսնու գերեզմանի կողքին տեղ կթողնեն նրա կնոջ գերեզմանի համար, կամ` հակառակը»,- հաղորդել է Գուրբանլին:

Регион 19:03 18/04/2015
Глава Госкомитета по работе с религиозными структурами признался: в Азербайджане нет места для распространения христианства
В Азербайджане есть примкнувшие к религиозному экстремизму, исламофобии, радикальным религиозным течениям граждане. С таким признанием, как передает азербайджанское информационное агентство «Тренд», выступил председатель Госкомитета Азербайджана по работе с религиозными структурами Мубариз Гурбанлы на встрече с руководителями СМИ.
Как сказано в материале, по его словам, Азербайджан – не место для миссионерской деятельности, и о расширении в стране христианства и других религий сегодня речи быть не может, и условий для этого нет. Oн также заверил СМИ, что в Азербайджане не позволят представителям религиозного течения «Свидетели Иеговы» разворачивать деятельность в стране.
Как в свою очередь добавляет азербайджанский информационный портал «Хаккин.аз», по мнению Гурбанлы, если в экономической области Азербайджан «открыт для всех», то в морально-духовном плане они себе этого позволить не могут. При всем этом, согласно порталу, Гурбанлы продолжает заявлять, что «Исламское государство» не представляет угрозы для Азербайджана.
Кроме того, как пишет портал, Гурбанлы отметил, что Госкомитет недоволен расточительством на поминках в Азербайджане. Как сообщает «АПА», председатель Госкомитета также подчеркнул, что они не могут вмешиваться в вопрос о VIP-шатрах, используемых в похоронных церемониях в Азербайджана. По его словам, в Госкомитете разработан законопроект в связи с кладбищами и рассматривается в Кабинете министров. Согласно его словам, данный законопроект предусматривает размеры могил и правила, регулирующие деятельность кладбищ.
«В проекте предлагается изготавливать могилы из обычного камня, чтобы высота их составляла 50 см., а надгробная плита – 60 см. Определено также расстояние между могилами. Могилы будут располагаться в ряд, исключение составят только супружеские пары. То есть рядом с могилой мужа оставят место для могилы его жены, или наоборот», – сообщил Гурбанлы.
В Азербайджане вновь разрушаются надгробия
«АЕН»: В Азербайджане вандалы-антисемиты разрушили вход на еврейское кладбище
Эксперты прогнозируют опасность возвращения азербайджанских террористов «Исламского Государства» из Сирии
В Баку усилена безопасность синагог, госучреждений и промышленных объектов из-за призывов нападения со стороны ИГ
«Исламское государство» нацелилось на нефтяные месторождения Азербайджана и призвало к джихаду против правительства