Ադրբեջանում քրիստոնեության տարածման վայրեր չկան
Ադրբեջանում կան կրոնական ծայրահեղականությանը, իսլամատյացությանը, ծայրահեղական կրոնական ուղղություններին հարող քաղաքացիներ: Ինչպես հաղորդում է ադրբեջանական «Թրենդ» լրատվական գործակալությունը, ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ այսպիսի խոստովանությամբ է հանդես եկել Ադրբեջանի Կրոնական կազմակերպությունների հետ աշխատանքի պետական հանձնաժողովի նախագահ Մուբարիզ Գուրբանլին:
Նրա խոսքերով՝ Ադրբեջանը միսիոներական գործունեության վայր չէ, և երկրում քրիստոնեության և այլ կրոնների տարածման մասին այսօր խոսք լինել անգամ չի կարող, ինչպես նաև դրա համար պայմաններ էլ չկան: Նա նաև վստահեցրել է ԶԼՄ-ներին, որ Ադրբեջանում «Եհովայի վկաներ» կրոնական ուղղության ներկայացուցիչներին չեն թույլատրի գործունեության ծավալել երկրում:
Ինչպես իր հերթին հավելում է ադրբեջանական «Հաքքին.ազ» լրատվական պորտալը, եթե տնտեսական ոլորտում Ադրբեջանը «բաց է բոլորի համար», ապա բարոյահոգեբանական առումով նման բան չեն կարող իրենց թույլ տալ: Այս ամենի հետ մեկտեղ, ըստ պորտալի, Գուրբանլին շարունակում է հայտարարել, թե իբր «Իսլամական պետությունն» Ադրբեջանի համար վտանգ չի ներկայացնում:
Բացի այդ, ինչպես գրում է պորտալը, Գուրբանլին նշել է, որ Պետական հանձնաժողովը դժգոհ է Ադրբեջանում հուղարկավորությունների ժամանակ չարդարացված շռայլ ծախսերի առկայությունից:
Ինչպես հաղորդում է ադրբեջանական «ԱՊԱ» լրատվական գործակալությունը, Պետական հանձնաժողովի նախագահը ընդգծել է նաև, որ իրենք չենք կարող միջամտել Ադրբեջանում հողարկավորության արարողություններին օգտագործվող VIP-վրանների հարցում: Նրա խոսքերով՝ Պետական հոնձնաժողովում մշակվել է գերեզմանատների հետ կապված օրինագիծ, և այն քննարկվում է կառավարությունում: Նրա խոսքերի համաձայն՝ տվյալ օրինագիծով նախատեսվում է գերեզմանների չափսերը և գերեզմանատների գործունեութունը կարգավորող օրենքների մշակում:
«Նախագծում առաջարկվում է գերեզմանները պատրաստել սովորական քարից, որպեսզի բարձրությունը լինի 50 սմ, իսկ տապանաքարը՝ 60 սմ: Որոշված է նաև գերեզմանների միջև եղած հեռավորությունը: Գերեզմանները պետք է լինեն մի շարքով, բացառություն են կազմում միայն ամուսնական զույգերը: Այսինքն ամուսնու գերեզմանի կողքին տեղ կթողնեն նրա կնոջ գերեզմանի համար, կամ` հակառակը»,- հաղորդել է Գուրբանլին:

Society 16:00 18/04/2015
Chairman of State Committee for Work with Religious Organizations: There is no place in Azerbaijan for spread of Christianity
There are citizens in Azerbaijan adjoining to religious extremism, Islamophobia, radical religious movements, the chairman of the State Committee for Work with Religious Organizations, Mubariz Gurbanli, said during a meeting with media executives, Azerbaijani information agency Trend reports.
According to the article, he said Azerbaijan is not a place for missionary activities, and there can be no word about spreading Christianity and other religions in Azerbaijan today, neither there are conditions for that. He also told the media that the representatives of the religious movement Jehovah’s Witnesses will not be allowed to expand activities in Azerbaijan.
Azerbaijani news media outlet Haqqin.az adds that Gurbanli thinks that while Azerbaijan is “open for everyone” in the field of economy, they cannot afford that in moral and spiritual planes. For all this, Gurbanli goes on claiming that ISIS is not a threat for Azerbaijan, the outlet reads.
Moreover, as the outlet states, Gurbanli said that the State Committee is not pleased with the squandering during the funerals in Azerbaijan. According to APA, the chairman of the State Committee also highlighted that they cannot intervene in the matter of VIP-tents which are used during the funeral ceremonies in Azerbaijan. He said a bill was drafted in the State Committee and is being discussed in the government. That bill is establishing sizes for the graves and rules regulating the activities concerning cemeteries, he said.
“According to the bill, the graves are supposed to be made of ordinary stone with a height of 50cm and the headstone – 60cm. The distance between the graves is also defined. The graves should be arranged in lines with the exception of only married couples. It means that some space should be left next to the husband’s grave for his wife, or vice versa,” Gurbanli informed.
In Azerbaijan anti-Semite vandals have destroyed entrance to Jewish cemetery
Security of synagogues, public institutions and industrial facilities is enhanced in Baku due to IS attack calls