ԻԻՀ Մեջլիսի հայազգի պատգամավորն Իրանի իշխանություններին կոչ է արել ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
«Իրանահայությունն Ւրանի իշխանություններին կոչ է անում ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը»,-այդ մասին իրանական «ԻՌԻԲ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ Մեջլիսի հայազգի պատգամավոր Կարեն Խանլարյանը:
Հայազգի պատգամավորը Մեջլիսում ունեցած ելույթում, անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության հարցում Թուրքիայի վարած ժխտողական քաղաքականությանը, մասնավորապես նշել է. «Թուրքիան անցած տարիներին ցեղասպանության է ենթարկել քրդերին ու մուսուլման ալևիներին: Այսօր Իրանը տարածաշրջանի սակավաթիվ երկրներից է, որտեղ որևէ կոտորած ու ոտնձգություն չի իրագործվել. այս երկրում տարբեր էթնիկական խմբերն ու կրոնական փոքրամասնություններն ապրում են խաղաղ պայմաններում»:
Կարեն Խանլարյանն իր ելույթում անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, և ներկայացրել իրանահայ համայնքի պահանջները, նշելով, որ իրանահայությունն իշխանություններին կոչ է անում պաշտոնապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը»:
Ավելի վաղ ԻԻՀ Մեջլիսի հայազգի պատգամավորն իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում նշել էր, որ Իրանի հայ համայնքի կարևորագույն խնդիրը Հայոց Ցեղասպանության հարցն է: Նրա տեղեկացմամբ՝ իրանահայերի 40 տոկոսը Ցեղասպանությանը զոհ դարձած հայերի ժառանգներն են:
Պատգամավորը, անդրադառնալով Հայ Առաքելական Եկեղեցու հետևորդների թվին, նշել էր. «Իրանահայերի 98-99 տոկոսը Առաքելական Եկեղեցու հետևորդներ են, իսկ 1-2 տոկոսը՝ Կաթոլիկ և Բողոքական եկեղեցիների հետևորդներ: Ներկայում ողջ աշխարհում Հայաստանի բնակչության հետ միասին 13-14 միլիոն հայ է բնակվում: Իրանում Հայ Առաքելական եկեղեցու հետևորդների թիվը հասնում է 100 հազարի»:
Հայոց ցեղասպանության հարցում Իրանի դիրքորոշումը
Իրանցի թյուրքախոս ազարիները Հայոց ցեղասպանությունը չճանաչելու համար դատապարտել են Թուրքիայի կառավարությանը

Общество 17:01 21/04/2015
Депутат Меджлиса: Армянская община Ирана требует от Исламской Республики официально признать Геноцид армян
Армянская община Ирана призывает власти Исламской Республики признать Геноцид армян в Османской империи 1915г. Как передает иранское информационное агентство «ИРИБ», об этом заявил армянский депутат Меджлиса ИРИ Карен Ханларян.
В ходе своей речи в Меджлисе Ирана К. Ханларян, обратившись к политике отрицания Анкарой Геноцида армян, в частности, отметил: «В последние годы Турция подвергла геноциду курдов и мусульманских алеви. На данный момент Иран является одним из немногих стран региона, где не было осуществлено никаких погромов или посягательств. В этой стране различные этнические группы и религиозные меньшинства живут в мирных условиях».
К. Ханларян, обратившись к 100-й годовщине Геноцида армян, представил требования армянской общины Ирана и отметил, что армяне призывают власти официально признать данный факт.
Ранее депутат Меджлиса ИРИ Карен Ханларян в интервью иранскому информагентству «ИСНА» отметил, что важнейшей проблемой армянской общины Ирана остается вопрос Геноцида армян. По его словам, 40% армянской общины Ирана – потомки тех, кто пережил Геноцид.
Депутат, обратившись к числу последователей Армянской Апостольской Церкви, отметил: «Последователями ААЦ являются 98-99% иранских армян, и лишь 1-2% из них являются последователями Католической и Протестантской церквей. В настоящее время во всем мире, наряду с населением Армении, проживает 13-14 млн. армян. В Иране число последователей Армянской Апостольской Церкви достигает 100 тыс. человек».
Отметим, что Армянская Апостольская Церковь в Иране представлена тремя епархиями – Атрпатаканской, Тегеранской и Исфаханской. А интересы иранских армян в Меджлисе ИРИ представляют два депутата – Карен Ханларян и Роберт Бегларян.