Հասարակություն 09:45 22/04/2015
Միացյալ Նահանգների իշխող վարչակազմը մտադիր է օգտագործել Օսմանյան կայսրությունում հայերի նկատմամբ իրականացված զանգվածային կոտորածների հարյուրամյա տարելիցը «փաստերի ամբողջական, ազնիվ և արդար ճանաչման» համար։ Այս մասին ասված է Սպիտակ Տան Ազգային անվտանգության խորհրդի պաշտոնական ներկայացուցիչ Բերնադետ Միհանի անունից տարածված հայտարարությունում, որը զետեղված է ԱՄՆ նախագահի պաշտոնական կայքէջում։
ԱՄՆ նախագահի վարչակազմի պաշտոնական հայտարարությունը հետևել է նախօրեին Հայ դատի հանձնախմբի և Ամերիկայի հայկական ասամբլեայի ներկայացուցիչների հետ կայացած հանդիպմանը։
«Սպիտակ տան աշխատակազմի ղեկավար Դենիս Մըքդոնոուն ու նախագահի օգնականի տեղակալ Բեն Ռոդսը երեքշաբթի օրը ընդունել են Հայ դատի հանձնախմբի և Ամերիկայի հայկական ասամբլեայի ղեկավարներին` քննարկելու հայերի նկատմամբ 1915 թ-ին իրականացված հանցագործությունների հարյուրամյա տարելիցի հիշատակի միջոցառումները։ Ընդգծելով հայ և ամերիկացի ժողովուրդների միջև խորը կապերը, քննարկվել է այդ սարսափելի ժամանակահատվածում 1,5 միլիոն հայերի կոտորածները ոգեկոչող միջոցառումների անցկացման կարևորությունը»,-ասված է հայտարարության տեքստում։
Հաղորդագրության համաձայն, վարչակազմի ներկայացուցիչները «ընդգծել են, թե Միացյալ Նահանգները կօգտագործի այս առիթը կոչ անելու փաստերի ամբողջական, ազնիվ և արդար ճանաչմանը, որը կբխի բոլոր կողմերի շահերից»։
Հաղորդագրության մեջ նշվում է նաև, թե ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման խնդրել է ֆինանսների նախարար Ջեկ Լյուին գլխավորելու ամերիկյան պատվիրակությունը ապրիլի 24-ին Երևանում անցկացվելիք Հարյուրամյակի միջոցառումներին «ի համեարշխություն հայ ժողովրդի»։

Politics 10:11 22/04/2015
U.S. to use occasion to call for ‘full, frank, and just acknowledgement of facts on 1915 atrocities against Armenians’
The United States will use the occasion to urge a full, frank, and just acknowledgement of the facts that we believe is in the interest of all parties, NSC Spokesperson Bernadette Meehan said in a statement about the Chief of Staff Denis McDonough and Deputy National Security Advisor for Strategic Communications Ben Rhodes’ meeting with Armenian-American leaders.
“This afternoon Denis McDonough and Ben Rhodes hosted leaders from the Armenian Assembly of America and the Armenian National Committee of America to discuss the upcoming centennial commemoration of the 1915 atrocities against Armenians. Recalling the deep ties between the Armenian and American peoples, they discussed the significance of this occasion for honoring the 1.5 million lives extinguished during that horrific period, and welcomed the principled advocacy of the Armenian American community on behalf of justice.
“They pledged that the United States will use the occasion to urge a full, frank, and just acknowledgement of the facts that we believe is in the interest of all parties.
“They also noted that the President has asked Treasury Secretary Jacob J. Lew to lead a Presidential Delegation to Yerevan on April 24, to stand in solidarity with the Armenian people as they commemorate this most solemn of anniversaries,” the statement said.