Տարածաշրջան 18:30 23/04/2015
2015 թվականի ապրիլի 22-ին Ադրբեջանում դատարանը հայտնի իրավապաշտպան Ինթիգամ Ալիևին կեղծ մեղադրանքներով դատապարտել է ազատազրկման 7 տարի և 6 ամիս ժամկետով: Իշխանությունները պետք է անհապաղ ազատ արձակեն 52-ամյա Ալիևին և չեղյալ հայտարարեն քաղաքական դրդապատճառներով դատավճիռը: Այս մասին ասված է Human Rights Watch միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության պաշտոնական կայքում հրապարաված հայտարարության մեջ:
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Ալիևին ձերբակալել են Բաքվում Եվրոպական խաղերի մեկնարկից 51 օր առաջ: Human Rights Watch կազմակերպությունը կոչ է անում Ադրբեջանի միջազգային գործընկերներին հանդես գալ Ալիևի և անարդարացի ձերբակալված մնացած ակտիվիստներին ազատ արձակելու կոչով և հստակ հասկացնել Ադրբեջանին, որ Եվրոպական խաղերի բացման արարողությանը ներկա չեն լինի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, եթե քաղբանտարկյալներն ազատ արձակված չլինեն, իսկ կառավարությունը չդադարեցնի անկախ ձայների հետապնդումը:
«Այսօր Ադրբեջանում սարսափելի օր է իրավունքի և ազատության համար: Եթե Ինթիգամ Ալիևի նկատմամբ այդ զայրացուցիչ դատավճիռը մնա ուժի մեջ, ապա դա կնշանակի, որ հաջորդող մի քանի տարիների ընթացքում Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտման զոհերը կկորցնեն իրենց համար ամենաուժեղ պաշտպաններից մեկին», -ասել է Human Rights Watch-ի՝ Հարավային Կովկասի գծով ավագ հետազոտող Գեորգի Գոգիան:
Կազմակերպությունը հիշեցնում է, որ երբ 2014 թվականի օգոստոսին Ադրբեջանի իշխանությունները ձերբակալեցին Ալիևին, և լրագրողներից մեկը հարցրեց նրա ձերբակալության պատճառը, նա հանգիստ պատասխանեց. «Նրանք, ովքեր պաշտպանում են մարդու իրավունքները և քաղբանտարկյալներին և հաղորդում են ընտրությունների կեղծիքների մասին, այս երկրում համարվում են հանցագործներ: Ես այդ հանցագործներից մեկն եմ»:
«Գրաքննության ինդեքս» իրավապաշտպան կազմակերպությունն իր հերթին հավելում է, որ հարգարժան իրավապաշտպանի նկատմամբ դատավճիռն Ադրբեջանի իրավական համակարգի կեղծված լինելու և երկրում քաղաքացիական հասարակության վատթարացման հերթական օրինակն է: «Ինդեքսը դատապարտում է Եվրոպայի խորհրդի անդամ համարվող երկրում՝ Ադրբեջանում, ընդունված վերջին դատավճիռը»,- նշել է «Գրաքննության ինդեքս» կազմակերպության գլխավոր գործադիր տնօրեն Ջոդի Գինզբերգը՝ կոչ անելով միջազգային հանրությանը հանդես գալ մարդու իրավունքների «անամոթ» խախտումների դեմ և Ինթիգամ Ալիևի ու նրա գործընկերների ազատ արձակման պահանջով:
Amnesty International միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպոււթյունը ևս հանդես է եկել հայտարարությամբ: Եվրոպական և Կենտրոնական Ասիայի հարցերով տարածաշրջանային նախագծերի փոխտնօրեն Դենիս Կրիվոշեևը նշել է, որ Ինթիգամ Ալիևն Ադրբեջանի իշխանությունների համակարգված արշավի հերթական զոհն է՝ ուղղված առաջիկա Եվրոպական խաղերին ընդառաջ երկրի բոլոր խնդիրները թաքցնելուն: «Նրանց հաղորդագրությունն է. պատմիր աշխարհին մեր խնդիրների մասին և դու կպատժվես»,- ասել է նա՝ ընդծգելով, որ Ալիևի միակ «հանցագործությունն» իր համաքաղաքացիների իրավունքները պաշտպանելն է եղել: Նա պետք է անհապաղ ազատ արձակվի:
Իրավապաշտպանների պաշտպանության օբսերվատորիան՝ Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի (FIDH) և Ընդդեմ խոշտանգումների համաշխարհային կազմակերպության (OMCT) համատեղ ծրագիրը, OMCT-ի կայքում հրապարակել է հայտարարություն՝ կտրուկ քննադատելով իրավապաշտպանի 7,5 տարվա ազատազրկումը և կոչ արել անհապեղ ազատ արձակել նրան: «Դա Ադրբեջանում հայտնի իրավապաշտպանի ձերբակալության հերթական խայտառակ դատավճիռն է»,- հայտարարել է FIDH-ի նախագահ Քարիմ Լահիջին:
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Ալիևի առողջական վիճակը խիստ վատթարացել է ձերբակալման օրվանից ի վեր:
Մարդու իրավունքների գծով միջազգային ֆեդերացիան (FIDH) ևս իր կայքում հրապարակել է ԶԼՄ-ների ազատության գծով միջազգային կազմակերպությունների 11 ներկայացուցիչների նամակը, որն ուղարկվել է ՄԻԵԴ` Դին Շպիլմանին: Նրանք իրենց անհանգստությունն են հայտնում Ադրբեջանում մարդու և մամուլի իրավունքների շարունակական ոտնահարումների առնչությամբ:
Ադրբեջանը պատրաստվում է պատմության մեջ առաջին Եվրոպական խաղերն անցկացնել 2015-ի հունիսին, ինչպես և «Եվրատեսիլ 2012»-ն էր, որ անցկացվեց Բաքվում: Սակայն այն ժամանակ Բաքվում դեռևս կար քաղաքացիական հասարակություն և մի շարք անկախ ԶԼՄ-ներ, որոնք ունակ էին հաղորդելու ինչպես կաշառակերության, մարդու իրավունքների խախտումների, այնպես էլ սոցիալական հարցերի մասին: Ներկայումս Ադրբեջանի հեղինակավոր լրագրողների ու իրավապաշտպանների մեծ մասը ենթարկվում է հետապնդումների, նրանց հարկադրում են լռել կամ գաղթել: Վերջին տասնամյակի ընթացքում երկու լրագրող սպանվել է, սպանությունները մնացել են անպատիժ:
«Սույն իրավիճակում խիստ կարևոր է, որպեսզի ՄԻԵԴ-ն ուշադրություն հատկացնի և դիտարկի Ադրբեջանի դեմ գործերը: Ըստ ՄԻԵԴ-ի վիճակագրության` 2014-ի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ Ադրբեջանի դեմ 1404 գործ կա»,- ասված է նյութում:
Ինչպես փոխանցում է «Ազատություն ռադիոկայանը», Ինթիգամ Ալիևն ադրբեջանական իշխանությունների քննադատ ակտվիստներից, լրագրողներից մեկն է, որին բանտ են նստեցրել, քանի որ Իլհամ Ալիևի օրոք այլախոհության արգելքն էլ ավելի ուժգին է:
Ըստ Լրագրողների պաշտպանության կոմիտեի վերջին զեկույցի` Ադրբեջանը մեկն է այն 10 երկրներից, որտեղ գրաքննությունն առավել կոշտ է: Ադրբեջանը հետ է մնում միայն այնպիսի երկրներից, ինչպիսիք են Էրիթրեան ու Հյուսիսային Կորեան, գրում է «Ամերիկայի ձայնը»:
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանցի իրավապաշտպան, «Իրավական իրազեկման միության» ղեկավար Ինթիգամ Ալիևին դատապարտել են ազատազրկման 7 տարի և 6 ամիս ժամկետով: Ալիևը մեղադրվում է Ադրբեջանի Քրեական օրենսգրքի 213.1 (խուսափում հարկերի վճարումից), 308.2 (ծառայողական լիազորությունների չարաշահում՝ ծանր հետևանքներով), 192. 2 (ապօրինի գործունեություն) և 179.3.2 (խոշոր չափի գումարների յուրացում) հոդվածներով: Դատախազ Ֆարիդ Նագիևն առաջարկել էր Ալիևին դատապարտել 10 տարվա ազատազրկման ընդհանուր ռեժիմի կալանավայրում:
Ալիևը, հանդես գալով եզրափակիչ խոսքով, հայտարարել էր քրեական գործի` ամբողջովին խեղաթյուրված լինելու և իր հետապնդման քաղաքական դրդապատճառների մասին:
«Շուրջ չորս ամիս շարունակվող այս գործընթացը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ այն հիմնվում է ոչ թե օրենքի, այլ ուրիշ նորմերի և կանոնների վրա: Ինձ զրկել են պաշտպանության համար բոլոր միջոցներից և փաստարկներից: Ինձ ձերբակալել են իմ իրավաբանական գործունեության պատճառով: Ես Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարան ավելի քանի 200 գործ եմ ներկայացրել, որոնցից ավելի քանի քառասունը կապված է խորհրդարանական ընտրությունների հետ»,- ասել էր նա:

В мире 17:05 23/04/2015
«Расскажи миру о проблемах Азербайджана, и ты будешь наказан». Международные организации бьют тревогу
Суд в Азербайджане 22 апреля 2015 года приговорил ведущего правозащитника Интигама Алиева к 7 годам 6 месяцам лишения свободы по сфабрикованным обвинениям. Власти должны немедленно освободить 52-летнего Алиева и отменить политически мотивированный приговор. Об этом говорится в заявлении, опубликованном на сайте международной правозащитной организации «Human Rights Watch».
В заявлении указывается на то, что Алиева осудили за 51 день до начала Европейских игр в Баку. «Human Rights Watch» призывает международных партнеров Азербайджана выступить за немедленное освобождение Алиева и других несправедливо арестованных активистов и четко дать понять Азербайджану, что на открытие Европейских игр не приедут высокопоставленные делегации, если заключенные не будут освобождены, а правительство не прекратит преследование независимых голосов.
«Сегодня ужасный день для прав и свобод в Азербайджане. Если возмутительный приговор в отношении Интигама Алиева останется в силе, это будет означать, что на последующие несколько лет жертвы нарушений прав человека в Азербайджане потеряют одного из своих сильнейших защитников», – сказал старший исследователь «Human Rights Watch» по Южному Кавказу Гиорги Гогиа.
Организация напоминает, что когда власти Азербайджана арестовали Алиева в августе 2014 года, один журналист спросил у него причину этого ареста, на что он спокойно ответил: «Те, кто защищают права человека и политзаключенных и сообщают о фальсификации выборов, считаются преступниками в этой стране. Я один из этих преступников».
В свою очередь, правозащитная организация «Индекс цензуры» добавляет, что приговор уважаемому правозащитнику является очередным примером сфальсифицированной юридической системы Азербайджана и продолжительного удушения гражданского общества. «Индекс осуждает этот последний приговор в Азербайджане – в стране, которая является членом Совета Европы», – отметила главный исполнительный директор «Индекса» Джоди Гинзберг, призывая международное сообщество выступить против «бесстыдных» нарушений прав человека и за освобождение Интигама Алиева и его коллег.
С заявлением также выступила международная правозащитная организация «Amnesty International». Заместитель директора региональной программы организации по Европе и Центральной Азии Денис Кривошеев отметил, что Интигам Алиев является очередной жертвой скоординированной кампании властей Азербайджана направленной на то, чтобы скрыть все проблемы страны перед предстоящими Европейскими играми. «Их месидж: расскажи миру о наших проблемах и ты будешь наказан», – сказал он, подчеркивая, что единственным «преступлением» Алиева является то, что он защищал права своих сограждан. Он должен быть немедленно освобожден.
Обсерватория по защите правозащитников, совместная программа Международной федерации за права человека (FIDH) и Всемирной организации против пыток (OMCT), опубликовала на сайте OMCT заявление, резко осудив 7.5-лений тюремный приговор правозащитника и призывая немедленно освободить его. «Это очередной позорный приговор известному правозащитнику в Азербайджане», – заявил председатель «FIDH» Карим Лахиджи.
В заявлении отмечается, что состояние здоровья Алиева сильно ухудшилось со времени его задержания. Международная федерация по правам человека (FIDH) на своем сайте также опубликовала письмо 11-их представителей международных организаций по свободе СМИ, отправленное председателю Европейского суда по правам человека - Дину Шпильману. Они выражают свою озабоченность в связи с продолжающимся подавлением прав человека и свободы прессы в Азербайджане.
Азербайджан намечает провести первые в истории Европейские игры в июне 2015 года- престижное мероприятие, как и конкурс «Евровидение-2012», который проходил в Баку. Но тогда, в Азербайджане все еще существовало гражданское общество и ряд независимых средств массовой информации, которые могли бы сообщать как о коррупции, нарушений прав человека, так и о социальных вопросах. Сейчас большинство выдающихся журналистов и правозащитников Азербайджана подвергаются преследованиям, их заставляют молчать, или вынуждают эмигрировать. Двое журналистов были безнаказанно убиты в течение последнего десятилетия.
«В этой ситуации, крайне важно, чтобы Европейский суд по правам человека уделил внимание и рассмотрению находящихся там дел против Азербайджана. Согласно статистике Европейского суда, по данным 31 декабря 2014 года на рассмотрении находятся 1,404 дел против Азербайджана», – отмечается в письме.
Так как уважение прав человека со стороны азербайджанских властей нивелируется, оставшиеся немногие независимые СМИ, журналисты и правозащитники в Азербайджане зависят от Европейского суда, чтобы осуществить правосудие и отстаивать свои права. Представители международных организаций по свободе СМИ также призывали председателя Европейского суда по правам человека настоять, чтобы эти критические случаи были рассмотрены в кратчайшие сроки, так как они являются символом состояния свободы прессы в Азербайджане.
Как передает Радио «Свобода», Интигам Алиев – один из активистов, журналистов и правительственных критиков, которые были отправлены в тюрьму так, как запрет на инакомыслие при президенте Ильхаме Алиеве становится сильнее.
Согласно недавнему докладу Комитета по защите журналистов (CPJ), Азербайджан среди 10 стран в мире с наиболее жесткой цензурой, отставая от таких стран, как Эритрея и Северная Корея, пишет «Голос Америки».
Напомним, что глава Общества правового просвещения Интигам Алиев был арестован 8 августа 2014 года в связи с предъявлением ему обвинений в уклонении от уплаты налогов, злоупотреблении должностными полномочиями и незаконном предпринимательстве. Международная правозащитная организация Amnesty International завила, что Алиев арестован по сфабрикованным обвинениям и его преследуют за правозащитную деятельность.
Напомним также, что за неделю до приговора Алиеву, 16 апреля, был вынесен приговор на 6.5 лет другому азербайджанскому правозащитнику – Расулу Джафарову по аналогичным обвинениям.
В Азербайджане правозащитника Интигама Алиева приговорили к 7,5 годам тюрьмы
Мировое сообщество резко осудило Азербайджан за приговор правозащитнику Расулу Джафарову
Н. Муйжниекс: Преследования правозащитников в Азербайджане – расправа за сотрудничество с Советом Европы