Աշխարհում 11:52 24/04/2015
Ռուսական «Վեդոմոստի» պարբերականում հոդվածագիր Պավել Ապտեկարը փորձել է պարզել, թե ինչն է պատճառը, որը Թուրքիային և աշխարհի այլ երկրներին` ԱՄՆ-ին, Ճապոնիային, Ռուսաստանին, դժվար է առևերեսվել անցյալի հետ ու ընդունել անցյալի հանցագործությունները:
«Մեկ դար անց Ցեղասպանությունը մնում է ցավոտ և սուր խնդիրը, որը մինչ այժմ ազդում է միջազգային հարաբերությունների և Թուրքիայի հեղինակության վրա: Մի շարք պատմաբաններ և հրապարակախոսներ ժխտում են խաղաղ բնակիչների ոչնչացման մտադրված բնույթը և վստահեցնում, որ 1915-1916 թվականներին ավելի շատ թուրք է սպանվել, քան հայ: Գրողներին և հասարակական գործիչներին, ովքեր խոսում էին ցեղասպանության մասին, մեղադրանք է առաջադրվում Թուրքիայի քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածով` «ազգային ինքնությունը վիրավորելու մեջ»:
Վերջերս Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի հայտարարությունը, որը հայերի ոչնչացումը հավասարեցրեց Հոլոքոստի և ստալինյան հանցագործությունների հետ, Անկարայում սուր արձագանք առաջացրեց: Թուրքիայի ԱԳՆ-ն բացատրությունների համար իր մոտ կանչեց Վատիկանի դեսպանին, իսկ 2011 թվականին հայերի ցեղասպանությունը ժխտելու վերաբերյալ օրենք ընդունելուց հետո Թուրքիան դադարեցրեց Ֆրանսիայի հետ ռազմական համագործակցությունը:
Թուրքիան ցեղասպանության վերաբերյալ հայտարարություններին ոչ միշտ է այդպես արձագանքում: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությունները, որտեղ ցեղասպանությունն անվանվեց ցեղասպանություն, դեռ արձագանք չեն ստացել Թուրքիայի իշխանությունների կողմից:
Թուրքիան փորձում է հերքել ցեղասպանությունը` զանգվածային սպանություններն արդարացնելով պատերազմով և նախկինի պես զանգվածային սպանությունների որոշ նախաձեռնողների իր ազգային պատմության դրական հերոսներն է համարում:
Թուրքիան միայնակ չէ: Տոկիոն նույնպես փորձում է հերքել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին Չինաստանի, Կորեայի և Ասիայի այլ երկրների տարածքում իրականացրած զանգվածային ռազմական հանցագործությունները: ԱՄՆ-ի իշխանությունները միայն 2010 թվականի մայիսին ներողություն խնդրեցին հնդկացիներից` նրանց ոչնչացնելու և տեղահանելու համար: Ստալինյան շրջանի հանցագործությունների իրավական հարցը Ռուսաստանում դեռ մնում է անորոշ:
Պատմական պատասխանատվության հարցը կանգնում է իրական քաղաքականության պրագմատիզմի դեմ. ԱՄՆ-ն ցանկանում է դատապարտել ցեղասպանությունը, սակայն Միջին Արևելքում իր առանցքային դաշնակցի հետ հարաբերությունները Վաշինգտոնի համար ավելի կարևոր են:
Ռուսաստանը, դատապարտելով հայերի ցեղասպանությունը, հայտնվում է երկակի իրավիճակում: Խորհրդային շրջանի հանցագործությունները ճանաչվել են երկրի իշխանությունների կողմից, սակայն միլիոնավոր մարդկանց ոչնչացման հեղինակները չեն դատապարտվել, իսկ հանցագործությունները դեռ արդարացվում են Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակով»:

Почему Турции так трудно признать Геноцид армян? Материал газеты «Ведомости»
Обозреватель российской газеты «Ведомости» Павел Аптекарь в статье под названием «Почему Турции и другим странам так трудно признавать преступления прошлого» обратился к политике отрицания Анкары в вопросе Геноцида армян в Османской империи 1915 года.
«Век спустя геноцид остается болезненной и острой проблемой, которая до сих пор влияет на международные отношения и репутацию Турции», – пишет автор статьи.
« Писатели и общественные деятели, говорившие о геноциде, обвинялись по 301-й статье УК Турции: „оскорбление национального достоинства”. Недавнее заявление римского папы Франциска, приравнявшего уничтожение армян к холокосту и сталинским преступлениям, вызвало острую реакцию Анкары. Турецкий МИД вызвал для объяснений папского нунция. После принятия в 2011 г. во Франции закона о наказании за отрицание геноцида армян Турция прекратила военное сотрудничество с Францией (в силу закон не вступил).
Турция реагирует подобным образом на заявления о геноциде не всегда. Письмо Владимира Путина устроителям вечера „Память без границ” и заявление министра иностранных дел Сергея Лаврова, где геноцид назван геноцидом, пока не получили отклика властей Турции. Лавров подчеркивает, что „дань памяти жертвам массовых преступлений не может быть истолкована как повод для того, чтобы испортить отношения с теми правительствами, которые сейчас действуют на территории, где эти преступления были совершены”, и приводит пример Германии. Но Германия покаялась за преступления нацизма и нацистов, а Турция пытается отрицать геноцид, оправдывать массовые убийства войной и по-прежнему считает некоторых инициаторов массовых убийств положительными героями национальной истории», – говорится в материале.
«Разделение боли и признание геноцида может отделять большая временная дистанция, даже в несколько поколений. Пока Турция к признанию вряд ли готова: вступление в ЕС (ему препятствует наличие 301-й статьи УК и непризнание геноцида) вышло из числа внешнеполитических приоритетов Анкары. Турция может опасаться того, что признание геноцида и последующая необходимость компенсации родственникам его жертв станет прецедентом для новых исков, отмечает доцент РГГУ Сергей Маркедонов. В годы войны за независимость в 1920–1922 гг. в Турции были убиты и депортированы сотни тысяч малоазийских и анатолийских греков (это бросает тень на основателя нынешней Турции Ататюрка), претензии могут предъявить ассирийцы и курды. Вопрос исторической ответственности сталкивается с прагматизмом реальной политики: США хотели бы осудить геноцид, но взаимоотношения с ключевым союзником на Среднем Востоке Вашингтону важнее. Россия, осуждая геноцид армян, оказывается в немного двусмысленной ситуации. Преступления советского периода признаны руководством страны, но инициаторы уничтожения миллионов людей по политическим и социальным мотивам не осуждены, а сами преступления массовое сознание все чаще оправдывает Победой в Великой Отечественной», – указывается в статье.