Քաղաքական 15:12 25/04/2015
ԱՄՆ-ում ոստիկանությունը ձերբակալել է մի ադրբեջանցու, որը վեճի էր բռնվել հայերի հետ Վաշինգտոնում Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության հիշատակման արարողության ժամանակ: Միջադեպն արձանագրվել է Թուրքիայի դեսպանատանը կից, որտեղ հայերի խումբն արգելակել է մեքենան, որի մեջ Ադրբեջանի քաղաքացի էր՝ թուրքական դրոշով: Դեպքի վայր ժամանած անվտանգության աշխատակիցները ձերբակալել են ադրբեջանցուն: Այս մասին հաղորդում է 1news.az ադրբեջանական կայքը:
Իր հերթին, KTLA 5 հեռուստաալիքը հաղորդում է, որ ապրիլի 24-ին Նյու Յորքում Թուրքիայի հյուպատոսարանի մոտ «Հանուն արդարության» բողոքի ակցիա է անցկացվել՝ ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի: Թուրք ցուցարարներին խնդրել են ցույցի տարածքից հեռանալ, սակայն թուրք ակտիվիստը հարձակվել է հայ ցուցարարի վրա, մարմնական վնաս հասցրել, ապա ոստիկանությունը ձերբակալել է նրան:
Բացի այդ, Լոս Անջելեսի ոստիկանությունը հեռացրել է 13-30 թուրք ցուցարարների, որոնք կանգնել են շուրջ 130 հազար հայ ցուցարարների ճանապարհին, որոնք ուղղվում էին դեպի Թուրքիայի հյուպատոսարան: 6 կմ ձգվող քայլերթի մասնակիցները կոչ են արել ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Նշենք, որ 2015 թվականի ապրիլի 24-ին նշվում է 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը՝ 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը: Անմեղ զոհերի հիշատակը հարգելու նպատակով Հայաստան էին ժամանել արտասահմանյան ավելի քան 60 բարձրաստիճան պատվիրակություններ:
Հայտնի է, որ 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում իրականացված Հայոց ցեղասպանության փաստը ճանաչել և դատապարտել են շատ պետություններ: Առաջինը եղել է Ուրուգվայը` 1965 թվականին, որի օրինակին հետևել են Կիպրոսի Հանրապետությունը (1982թ.), Արգենտինան (1993թ.), Ռուսաստանի Դաշնությունը (1995թ.), Կանադան (1996թ.), Հունաստանը (1996թ.), Լիբանանը (1997թ.), Բելգիան (1998թ.), Իտալիան (2000թ.), Վատիկան (2000թ.), Ֆրանսիան (2001թ.), Շվեյցարիան (2003թ.), Սլովակիան (2004թ.), Հոլանդիան (2004թ.), Լեհաստան (2005թ.), Գերմանիան (2005թ.), Վենեսուելան (2005թ.), Լիտվիան (2005թ.), Չիլին (2007թ.), Շվեդիան (2010թ.), Բոլիվիա (2014), Ավստրիա (2015), Չեխիա (2015): Հայոց Ցեղասպանությունը ճանաչել են նաև Վատիկանը, Եվրախորհուրդը և Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը: ԱՄՆ 50 նահանգներից գերակշիռ մասն ապրիլի 24-ը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր: Եվրոպական մի քանի երկրների խորհրդարանների կողմից ընդունվել են քրեական պատասխանատվության ենթարկող օրենքներ Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու համար: Սակայն, Թուրքիան, ինչպես նախկինում, շարունակում է ժխտել Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին Օսմանյան կայսրությունում հայերի զանգվածային բնաջնջումը (Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին Օսմանյան կայսրությունում բնակվում էին երկու միլիոն հայեր, որոնցից շուրջ 1,5 միլիոն հայեր 1915-1923 թվականներին բնաջնջվեցին, իսկ մնացած կես միլիոն հայերը սփռվեցին ամբողջ աշխարհով մեկ):

Society 17:00 25/04/2015
The US police detained an Azerbaijani who started a fight with the Armenians during the commemoration ceremony of the victims of the Armenian Genocide in the Ottoman Empire. The incident happened in Washington near the Turkish Embassy where a group of Armenians stopped the car in which the Azerbaijani citizen sat with a Turkish flag. Arriving at the scene, the representatives of law enforcement agencies detained the Azerbaijani, Azerbaijani news outlet 1news.az reports.
The website of the TV channel KTLA 5 adds that a protest under the slogan “For Justice” dedicated to the Armenian Genocide Centennial was held in front of the Turkish Consulate in New York on April 24. A group of Turkish demonstrators were asked to leave the territory of the protest. During the protest, a Turkish activist lashed out at an Armenian demonstrator and injured him. After that the police arrested him.
The police of Los Angeles sent away the 13-30 Turkish protesters who had gathered on the way of the flow of the 130,000 participants of the Armenian protest moving towards the Turkish Consulate. The participants of the 6-kilometer-long march urged to recognize the Genocide.
The main commemorative events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide in the Ottoman Empire in 1915, the first Genocide of the 20th century, were held yesterday. More than 60 high-profile foreign delegations arrived in Armenia to pay tribute to the memory of the innocent victims of the tragedy.
The fact of the Armenian Genocide in the Ottoman Empire in 1915 has been recognized by a number of states. The first country to do this was Uruguay in 1965, followed by the Republic of Cyprus (1975), Argentina (2004), Russia (1995), Canada (1996), Greece (1999), Lebanon (1997), Belgium (1998), Italy (2000), Vatican (2000), France (1998), Switzerland (2003), Slovakia (2004), The Netherlands (2004), Poland (2005), Venezuela (2005), Lithuania (2005), Chile (2007), Sweden (2010), Bolivia (2014), Austria (2015). The Armenian Genocide has also been recognized the European Parliament and the World Council of Churches. 43 of 50 U.S. states have recognized and condemned the Armenian Genocide stating April 24 as the Armenian Genocide Remembrance Day. Parliaments of several European countries have adopted laws criminalizing the denial of the Armenian Genocide. Turkey, however, denies the mass killings of the Armenian population in the Ottoman Empire during World War I (on the eve of World War I around 2 million Armenians lived in the Ottoman Empire, about 1.5 million Armenians were eliminated during 1915-1923, the remaining half million spread all over the world).