Հասարակություն 14:15 27/04/2015
ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունը, ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանման ծրագրի շրջանակներում, ապրիլի 29-ին Ասկերանի շրջանի Ծաղկաշատ գյուղի Նիկոլ Դումանի տուն-թանգարանի տարածքում առաջին անգամ կազմակերպելու է «Ժենգյալով հացի փառատոն»: Այս մասին հայտնում են ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարության մամուլի ծառայությունից:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության յուրաքանչյուր շրջան առատոնին ներկայանալու է արցախյան ամենաճանաչված ուտեստի՝ ժենգյալով հացի պատրաստման գործում հմուտ և արհեստավարժ մասնակիցներով: Փառատոնին ներկայացվելու է Ժենգյալով հացի պատրաստման ողջ գործընթացը, որն ուղեկցվելու է ուտեստի հետաքրքիր մատուցմամբ:
Փառատոնի նպատակն է՝ արցախյան ոչ նյութական մշակութային ժառանգության արժեքների պահպանումն ու հանրահռչակումը, ազգային ավանդույթների, սովորույթների, ազգագրական առանձնահատկությունների հանդեպ հոգածության և հարգանքի արմատավորումը:
Ժենգյալով հացը, իրավամբ, համարվում է արցախյան խոհանոցի «այցեքարտը»: Ալյուրից, կանաչեղենից, ձեթից ու համեմունքներից պատրաստվող բացառիկ այս ուտեստÝ Արցախում պատրաստվում է վաղուց, իսկ գրավոր աղբյուրներում հիշատակվել է XIX դարի վերջերին, երբ գրավոր ավանդվել է արցախյան բանահյուսությունը: 2013թ. ժենգյալով հացն ընդգրկվել է ԼՂՀ կառավարության կողմից հաստատված՝ Արցախի Հանրապետության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության արժեքների ցանկում:
Ժենգյալով հացի փառատոնը ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարության նախաձեռնությամբ՝ Արցախյան խոհանոցի փառատոնի շրջանակներում կազմակերպվող երրորդ միջոցառումն է: 2014թ. Ասկերանի շրջանի Խանցք գյուղում կազմակերպվել է թոնրահացի, Հադրութի շրջանի Դրախտիկ գյուղում՝ արցախյան թթվի փառատոնը:
Միջոցառման մեկնարկը կտրվի ապրիլի 29-ին՝ ժամը 13:00-ին: Փառատոնը կուղեկցվի ավանդական հյուրասիրությամբ, հետաքրքիր խաղ-մրցույթներով, համերգային ծրագրով, արցախյան մշակույթի ներկայացման այլ միջոցառումներով:

Регион 19:05 27/04/2015
«Женгялов хац» как визитная карточка Арцаха. Минкультуры НКР инициировало крупный кулинарный фестиваль
Опытные мастера в приготовлении самого популярного блюда арцахской кухни из всех районов Нагорно-Карабахской Республики – «женгялов хац» (хлебная лепешка с зеленью) – представят весь процесс его приготовления, а также разнообразные методы его подачи. Об этом сообщает Artsakhpress.am.
Согласно сообщению, целью фестиваля является сохранение и популяризация нематериaльного культурного наследия Арцаха, привитие заботливого и уважительного отношения к национальным традициям, обычаям и этническим особенностям.
«Женгялов хац по праву считается “визитной карточкой” арцахской кухни. Это уникальное блюдо из муки, зелени, подсолнечного масла и приправ давно готовится в Арцахе. В письменных источниках впервые упоминается в конце 19-го века.
В 2013 году правительство НКР включило женгялов хац в список ценностей нематериального наследия Республики Арцах.
Фестиваль женгялов хаца – уже третье мероприятие, проводимое по инициативе Министерства культуры и по делам молодежи НКР в рамках Фестиваля арцахской кухни. В 2014г. в селе Ханцк Аскеранского района был проведен фестиваль национального хлеба, а в селе Драхтик Гадрутского района – фестиваль арцахских солений», – пишет СМИ.
Мероприятие будет сопровождаться традиционным угощением, интересными играми, конкурсами, концертной программой, иными культурными мероприятиями. Вход свободен.