Հասարակություն 11:20 29/04/2015
Սաուդյան Արաբիայի թագավոր Սալման իբն Աբդուլ-Ազիզ Ալ-Սաուդը անսպասելիորեն փոխել է թագաժառանգին, ինչպես նաև մի քանի կարևոր փոփոխություններ արել կառավարությունում: Այս մասին հայտնում է «Ինտերֆաքս»-ը:
Թագաժառանգի կարգավիճակից զրկվել է թագավորի կրտսեր եղբայրը: Նրան այդ տիտղոսում փոխարինել է Սալմանի զարմիկը` Մուհամեդ իբն Նաիֆը: Թագավորի մահվան դեպքում թագաժառանգն է հաջորդելու իրեն: Նա թագավորության հիմնադիր Աբդել Ազիզ իբն Սաուդի առաջին թոռն է:
Արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնից զրկվել է արքայազն Սաուդ իբն Ֆեյսալը, որը նախարարությունը գլխավորում էր վերջին 40 տարում: Նրան է փոխարինել Վաշինգտոնում Սաուդյան Արաբիայի նախկին դեսպան Ադել Ալ-Ջուբեյրը:
Միապետի 29-ամյա որդին` Մուհամեդ բին Սալմանը, ով այժմ ղեկավարում է Եմենի ապստամբների դեմ ռազմական գործողությունները, ստացել է երկրորդ թագաժառանգի տիտղոսը:
Փոխվել են ևս մի քանի առանցքային ղեկավարներ: 79-ամյա Նավթի նախարար Ալի բին Իբրահիմ Ալ-Նայիմին պահպանել է իր պաշտոնը, սակայն ազատվել է Saudi Aramco պետական նավթային ընկերության տնօրենի պաշտոնից:

В мире 12:12 29/04/2015
Король Саудовской Аравии Салман ибн Абдель Азиз Аль Сауд освободил от обязанностей наследного принца и по совместительству замглавы совета министров страны Мукрина бен Абдель Азиз Аль Сауда. Об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на агентство Reuters.
Согласно сообщению саудовского телевидения, король Саудовской Аравии назначил новым наследным принцем Мухаммеда ибн Найефа, который занимал пост второго заместителя председателя правительства.
Саудовский король освободил также от занимаемой должности главу МИД Саудовской Аравии Сауда аль-Фейсала. Новым министром иностранных дел Саудовской Аравии назначен Адель аль-Джубейр, который ранее был послом в США.
Шестой саудовский монарх Абдалла ибн Абдель Азиз Аль Сауд скончался 23 января на 91-м году жизни. Трон занял Салман ибн Абдель Азиз Аль Сауд.