Փորձագետներ. Արցախում ընտրությունները մրցակցային էին ու եվրոպական չափանիշներին համապատասխան (Տեսանյութ)
ԼՂՀ-ում կայացած խորհրդարանական ընտրությունները մրցակցային էին, եվրոպական չափանիշներին համապատասխան, զգալի քայլ առաջ ժողովրդավարական զարգացման առումով: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նման տեսակետ հայտնեցին Հայացք կիրառական քաղաքականության և հետազոտությունների վերլուծական կենտրոնի փորձագետներ Աննա Կարապետյանը և Լիանա Հովհաննիսյանը:
«Ընդհանուր առմամբ ընտրությունների ընթացքում խոշոր խախտումներ չարձանագրվեցին, նույնիսկ պարտված ուժերը հայտարարեցին, որ ընտրությունները թափանցիկ էին ու արդար, եղել են տեխնիկական խախտումներ, որոնք արդյունքների վրա չեն ազդել: Ընդդիմության կողմից նման գնահատականը վկայում է այն մասին, որ Արցախում քաղաքական մշակույթն ու ժողովրդավարությունը բավականին բարձր մակարդակի վրա են գտնում»,-ասաց Աննա Կարապետյանը:
Նրա դիտարկմամբ, ԱԺ անցած հինգ ուժերի ունեցած գաղափարական հենքից դատելով ԼՂՀ ԱԺ-ն լինելու է պրոֆեսիոնալ խորհրդարան. «Այս ընտրություններն առաջին հերթին անցկացվում էին հենց ԼՂՀ ժողովրդի համար, ոչ թե դիտորդների»:
Լիաննա Հովհաննիսյանն էլ նկատեց, որ միջազգային հանրությունը ոչ թե չի ճանաչում ԼՂՀ ընտրությունները, այլ դրանք որպես ԼՂ կարգավիճակի վրա ազդող գործոն. «Ադրբեջանը ևս մեկ անգամ ապացուցեց, որ այդ երկրում քաղաքական մշակույթը, ի տարբերություն Արցախի, հետընթաց է ապրում»:
ԼՂՀ ԱԳՆ. Ընտրությունները կարևոր ներդրում են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության արդարացի ու խաղաղ կարգավորման գործում
ԼՂՀ ընտրություններն օրինակ կարող են լինել նաև ՀՀ-ի համար. Ազատ Արշակյան
ԼՂՀ ԱԳՆ. Ընտրությունները կարևոր ներդրում են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության արդարացի ու խաղաղ կարգավորման գործումԼՂՀ-ն շատ լուրջ է մոտենում ընտրություններին. Ալեքսանդր Իսկանդարյան

Политика 20:30 06/05/2015
Эксперты: Положительная оценка оппозиции НКР парламентским выборам свидетельствует о высоком уровне демократии
Состоявшиеся 3 мая в Нагорно-Карабахской Республике парламентские выборы были конкурентоспособными, соответствовали европейским стандартам и стали значительным прогрессом в плане демократического развития НКР. Об этом в ходе сегодняшней пресс-конференции заявили эксперты аналитического центра прикладной политики и исследований «Айацк» Анна Карапетян и Лиана Ованнисян.
«В целом, во время выборов серьезных нарушений зафиксировано не было. Даже потерпевшие поражение силы заявили, что выборы были прозрачными и справедливыми, были лишь технические нарушения, которые не повлияли на окончательные итоги. Подобная оценка оппозиции свидетельствует о том, что политическая культура и демократия в НКР находится на достаточно высоком уровне»,– отметила А. Карапетян.
Эксперт отметила, что, судя по программам и идеологии прошедших в парламент НКР 5 партий, Национальное Собрание Арцаха будет профессиональным.
«Данные выборы проводились прежде всего для народа НКР, а не для международных наблюдателей», – добавила эксперт.
По словам же Л. Ованнисян, Азербайджан еще раз доказал, что, в отличие от НКР, здесь политическая культура продолжает фиксировать регресс.