Հասարակություն 15:00 08/05/2015
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր Շուշի քաղաքում մասնակցել է Համահայկական 6-րդ խաղերի ջահի վառման հանդիսավոր արարողությանը և հանդես եկել ողջույնի խոսքով:
Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ Համահայկական խաղերի ջահի վառման հանդիսավոր արարողությունն արդեն երկրորդ անգամ է տեղի ունենում Արցախում, ինչն իր մեջ շատ խոր իմաստ է պարունակում, հայտնում են Արցախի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Երկրի ղեկավարի բնութագրմամբ` համահայկական խաղերի յուրահատկությունն այն է, որ այստեղ պարտվողներ չկան, իսկ գրանցված հաղթանակները հաղթանակ են ողջ հայ ժողովրդի համար:
Բակո Սահակյանն ընդգծել է, որ սա նաև լավ միջոց է` աշխարհին մեկ անգամ ևս ներկայանալու որպես քաղաքակիրթ, համախմբված, սեփական ուժերին ապավինող ժողովուրդ, որը, երկրագնդով մեկ սփռված լինելով հանդերձ, անխզելիորեն կապված է իր պատմական հայրենիքի հետ ու անում է հնարավորը հայոց անկախ պետականությունը հետևողականորեն զարգացնելու և զորացնելու համար:

Torch of 6th Pan-Armenian Games lit in Shoushi
Artsakh Republic President Bako Sahakyan on Friday attended the festive ceremony of lighting the torch of the 6th Pan-Armenian Games in Shoushi and made a speech.
President Sahakyan said that it was the second time the festive ceremony of lighting the torch of Pan-Armenian Games took place in Artsakh, considering it a sign bearing profound meaning.
According to the President, the unique character of Pan-Armenian Games lies in the fact that there are no losers and the gained victories are victories of the whole Armenian people.
Bako Sahakyan called the games an important means to appear before the world as a civilized, consolidated, self-reliant nation, which, despite being scattered across the globe, is inseparably connected with its historic homeland and does its best for the long-term development and strengthening of the independent Armenian statehood, the President’s press office reports.