Աշխարհում 20:18 08/05/2015
Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցի շրջանակներում ապրիլի 22-23-ը Երևանում տեղի ունեցավ «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ համաժողովը, որին ներկա էին 600-ից ավել մասնակից ավելի քան 50 երկրներից - գիտնականներ, փորձագետներ, բարձրաստիճան քաղաքական գործիչներ և այլոք: Panorama.am-ը հարցազրույցների շարք է անցկացրել արտասահմանցի հյուրերի հետ:
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում հարցազրույց Օտտավա համալսարանի միջազգային իրավունքի պրոֆեսոր Պատրիկ Դամբերիի հետ Հայոց ցեղասպանության փոխհատուցումների իրավական ասպեկտների` մասնավորապես այն հարցի շուրջ, թե արդոք Թուրքիան Օսմանյան կայսրության իրավահաջորդ պետությունն է:
Պրոֆեսոր Դամբերին, ով խորությամբ ուսումնասիրել է այս հարցը, ասում է. «Թուրքիան ճիշտ նույն պետությունն է, ինչ որ Օսմանյան կայսրությունը: Միջազգային իրավունքի տեսանկյունից այս կապը հստակ է և այն չի կարելի ժխտել»:
Նա նաև հավելում է, որ վերջերս որոշ գիտնականներ Թուրքիայից նույնպես ընդունում են այս փաստը:
Սա կարևոր հանգամանք է, ըստ Դամբերիի, քանի որ եթե վնասի փոխհատուցման հարց է բարձրացվում, պետք է ապացուցվի կապը ներկայիս պետության և այն ժամանակ հանցագործությունը կատարողների միջև:
«Քանի որ Թուրքիան նույն պետությունն է, այս կապը ուղղակի է… Հետևաբար կա նաև պոտենցիալ փոխհատուցումների հարցը, որը կարող է բարձրացվել այս հանցագործության արդյունքում, նույնիսկ եթե այն կատարվել է 100 տարի առաջ, նշանակություն չունի», - նշում է նա:
Դոկտոր Դամբերին անդրադառնում է թուրքական այն փաստարկներին, որոնք օգտագործվում են պնդելու համար, թե Թուրքիան պատասխանատվություն չի կրում Օսմանյան կայսրության հանցանքների համար, և բերում է իրավական կահափաստարկներ:
Օրինակ` թուրքական այն փաստարկը, որ իբր թուրք պետությունն ու ժողովուրդն այնքան են փոխվել, որ այլևս նույն երկիրը չեն ներկայացնում, ըստ նրա, իրավական տեսանկյունից կարևոր փաստարկ չէ:
«Կարևոր է այն, թե արդյոք թուրքական պետության և թուրք ազգի հիմքը` կորիզը, շարունակում էր գոյություն ունենալ 1923թ.-ից հետո, իսկ դա այդպես է», - նշում է Դամբերին:
Նա նաև ընդգծում է այն փաստը, որ այլ պետությունները մերժել են ճանաչել Թուրքիան որպես նոր պետություն, քանի որ ցանկանում էին, որ Թուրքիան պատասխանատվություն կրի Օսմանյան կայսրության հանցանքների և պարտքերի համար. Լոզանի պայմանագիրն այդ առումով շատ հստակ նշում է, որ Թուրքիան ճիշտ նույն պետությունն է, ինչ Օսմանյան կայսրությունը:
Անդրադառնալով Սևրի պայմանագրին և Վուդրո Վիլսոնի իրավարար վճռին` որպես Թուրքիայից հնարավոր հողային փոխհատուցումներ պահանջելու հիմք` Դամբերին ասում է. «Ես կարծում եմ, որ Վուդրո Վիլսոնի իրավարար վճիռը վավեր է միջազգային իրավունքով. այն մեծ տարածքներ է սահմանել Հայաստանի համար, որոնք ներկայումս Թուրքիայի տարածքն են հանդիսանում: Սակայն պետք է նշեմ, որ սահմանների հարցը շատ նուրբ հարց է. դա շատ պայթյունավտանգ խնդիր է: Եթե ես լինեի Հայաստանի իշխանությունների տեղում, ես չէի գնա այդ ուղղությամբ: Ես կփորձեի ստանալ փոխհատուցումներ և գույքի վերադարձ, օրինակ` եկեղեցական գույքի կամ այն անհատների գույքի, ովքեր կորցրել են իրենց տները, ինչպես նաև ընդհանուր դրամական փոխհատուցում: Բայց սահմանների հարցը պետք չէ բարձրացնել, այս հարցը ոչ մի տեղ չի տանի… Դուք պետք է զգույշ լինեք թուրքական պետության հետ և քայլ առ քայլ մոտենաք այս հարցին»:
Միևնույն ժամանակ միջազգային իրավունքի պրոֆեսորը նշում է, որ ցեղասպանության հատուցման հարցում իրավական ուղիները սահմանափակ են: Հնարավոր ճանապարհներից մեկն է Արդարադատության միջազգային դատարանը, բայց այնտեղ հայց ներկայացնելու համար պետք է երկու կողմերը ճանաչած լինեն դատարանի իրավասությունը, իսկ Թուրքիան դա չի ճանաչել, ասում է նա` հավելելով, որ այս պարագայում հնարավոր չի Թուրքիային տրիբունալի առաջ կանգնեցնել. իսկ ուրիշ տրիբունալ գոյություն չունի:
Հետևաբար, Դամբերին գտնում է, որ այս խնդիրներն ավելի շուտ կարող են լուծում ստանալ քաղաքական, քան իրավական ճանապարհով: Նա կիսում է այն կարծիքը, որ քաղաքական առումով պետք է շարունակել ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացը, որը կարող է ստիպել Թուրքիային, որ նա ևս ճանաչի դա:
Պատասխանելով այն հարցին, թե փոխհատուցումներ վճարելու համար արդյո՞ք պարտադիր է, որ Թուրքիան ճանաչի ցեղասպանությունը, Դամբերին ասում է, որ դա ցանկալի է, բայց ոչ պարտադիր:
«Կա մեկ այլ տարբերակ – դա կոչվում է compensation ex gratia, որը նշանակում է փոխհատուցում առանց պատասխանատվության ճանաչման: Գերմանիան օրինակ երբեք չի ճանաչել իր իրավական պատասխանատվությունը Հոլոքոստի համար, բայց ճանաչեց իր բարոյական պատասխանատվությունը և վճարեց միլիարդավոր դոլարներ վերապրածներին: Դա կարելի է անել, բայց դրա համար պետք է լինի քաղաքական կամք, նաև անկեղծություն: Պարտադիր չէ ճանաչել ցեղասպանությունը, որպեսզի փոխհատուցում տրամադրել, բայց իհարկե դա կօգներ - դա դուռ կբացեր հետագա փոխհատուցումների համար», - նշեց նա:
Հարցացրույցը վարեց Նվարդ Չալիկյանը
Վիլյամ Շաբաս. Ցեղասպանություն տերմինը կարող է օգտագործվել 1915-ի դեպքերի համար՝ հակառակ որոշ կառավարությունների պնդումներին

Patrick Dumberry: Turkey is exact same state as Ottoman Empire under international law
In the framework of the Armenian Genocide Centennial a Global Forum Against the Crime of Genocide was held in Yerevan on 22 – 23 April. The forum featured over 600 participants from more than 50 countries, among them scholars, experts, high-ranking officials, parliamentarians, clerics and others who discussed various aspects of genocide.
Nvard Chalikyan from Panorama.am has conducted a series of interviews with the international guests.
Below we present to your attention interview with Dr. Patrick Dumberry, Professor of law at the University of Ottawa (Canada), on the issue of sate succession in the case of Turkey and other legal aspects concerning Armenian Genocide reparations.
Professor Dumberry, who has examined this issue in detail, says that “Turkey is the exact same state as the Ottoman Empire”. This link is important when the question of paying reparations for the Armenian Genocide is raised.
“Under the international law there is that link and they cannot deny [it]. Potentially there is also the issue of compensation that would arise from this crime, even if it were committed a hundred years ago, that doesn’t matter”, - he says, noting that some Turkish scholars have recently also admitted that this link between Ottoman Empire and Turkey does exist.
Dr. Bumberry addresses the arguments advanced by Turkey aimed at denying Turkey’s responsibility for the criminal acts of the Ottoman Empire, and presents counter-arguments to these claims.
Contrary to the argument that Turkey has changed so much as a state and as a society that it does not bear any responsibility for the acts of the Ottomans, Dr. Dumberry says that in legal terms that is irrelevant.
“What is relevant is whether or not the core of the Turkish state and nation still existed after 1923, which is the casem” he says.
He also highlights the fact that “all the states have refused to recognize Turkey as a new state” and “they have wanted Turkey to be responsible for the wrong and also for the debt of the Ottoman Empire”, with the Lausanne treaty indicating this clearly.
Addressing the question of Sevres Treaty and the Woodrow Wilson Award as possible grounds for territorial reparations from Turkey at some point, Dr. Dumberry notes that the Award (which determined large territories for Armenia that are now Turkish territory) is valid under the international law, however he warns that the issue of borders is a very sensitive and explosive one. He therefore does not advise Armenia to pursue the path of changing borders as a means of reparations, as he believes this will not be feasible politically and will lead nowhere. Dr. Dumberry instead advises to seek reparation, restitution of Church property or restitution of lost houses as well as a global settlement of money to be given to the victims.
He also notes that the legal paths to address this issue are very limited. For instance in order to take the case to the International Court of Justice both parties must have consented to the jurisdiction of the court, while Turkey hasn’t done so – this means that Turkey cannot be brought to the tribunal; and there is no other tribunal or venue.
He thus believes that these issues ultimately find political rather than legal solution. So in political terms he advises to continue the path of the international recognition of the Armenian Genocide which may eventually compel Turkey to recognize it.
To the question of whether or not it is necessary for Turkey to recognize the Genocide in order for it to pay reparations, Dr. Dumberry answers that Turkey can still pay reparations by refraining from formal recognition of the Genocide. He cites the example of Germany, which did not recognize its legal responsibility for the Holocaust but recognized its moral responsibility and paid millions of dollars as compensation. So even though recognition would be desirable, it is not a necessary condition for paying reparations. But for this too a political will, he says, will be needed.
…
Dr. Patrick Dumberry is the author of over 50 publications in the field of international law, among them 'State Succession to International Responsibility’ (2007). Among his articles on this subject are The Consequences of Turkey Being the ‘Continuing’ State of the Ottoman Empire in Terms of International Responsibility for Internationally Wrongful Acts and Is Turkey the ‘Continuing’ State of the Ottoman Empire Under International Law?
William Schabas: Term Genocide may be applied to events of 1915, contrary to some governments’ claims against using it