Իրավունք 18:46 08/05/2015
Սուրիկ Խաչատրյանի որդու մասնակցությամբ ծեծկռտուքի գործով քննչական կոմիտեն մանրամասներ չի հրապարակում
Գորիսի «Սդղի գյոլ» կոչվող տարածքում մայիսի 2-ին Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի որդու` Տիգրան Խաչատրյանի մասնակցությամբ տեղի ունեցած ծեծկռտուքի փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում հարցաքննվում են տարբեր անձինք: Այդ մասին Panorama.am-ին տեղեկացրեց Քննչական կոմիտեի մամլո խոսնակ Սոնա Տռուզյանը`պատասխանելով մեր հարցին, թե արդյոք մարզպետի որդին հարցաքննվել է:
«Այդ գործի շրջանակներում ձեռնարկվում են տարբեր քննչական և դատավարական միջոցառումներ սակայն քննության շահերից ելնելով մանրամասներ չենք հրապարակում», -հավելեց Քննչական կոմիտեի պաշտոնյան` չնշելով կոնկրետ անձանց անուններ:
Ավելի վաղ Panorama.am-ը, վկայակոչելով Քննչական կոմիտեի տարածած հաղորդագրությունը  գրել էր, որ մայիսի 2-ին՝ ժամը 21:35-ին, «Գորիս բժշկական կենտրոնից» Ոստիկանության Գորիսի բաժին ահազանգ է ստացվել, որ նույն օրն իրենց մոտ է տեղափոխվել Հ. Զաքարյանը՝ «աջ աչքի վնասվածք, կոպի պատռվածք» մարմնական վնասվածքով:
Դեպքի առթիվ նյութերի նախապատրաստման ընթացքում ոստիկանության աշխատակիցները զեկուցագրեր են ներկայացրել, որ մայիսի 2-ին՝ ժամը 16:00-ի սահմաններում, Հ. Զաքարյանը Գորիս քաղաքի կենտրոնական մասում վիճաբանել է Տ. Խաչատրյանի հետ, որից հետո գնացել են Գորիսի «Սդղի գյոլ» կոչվող տարածք, որտեղ նրանց են միացել նաև այլ անձինք։ Վիճաբանությունը վերածվել է ծեծկռտուքի, որի ընթացքում Հ. Զաքարյանին աչքի շրջանում պատճառվել է մարմնական վնասվածք:
Սյունիքի մարզային դատախազությունում մայիսի 4-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ ինքնությունը չպարզված անձանց կողմից «Սդղի գյոլ» կոչվող տարածքում խուլիգանություն կատարելու դեպքի առթիվ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասով։ Քրեական գործը մայիսի 5-ին ստացվել է Գորիսի քննչական բաժնում։
Ըստ աղբյուրի, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ դեպքի հանգամանքների բազմակողմանի, լրիվ եւ օբյեկտիվ հետազոտումն ապահովելու, տուժածի մարմնական վնասվածք ստանալու հանգամանքները, միջադեպին մասնակցած բոլոր անձանց ինքնությունը պարզելու ուղղությամբ։
Panorama.am-ը խոսել էր Հարություն Զաքարյանին բուժող բժշկի հետ, որն ասել էր , որ նրա առողջական վիճակը ծանր է, աչքը վնասվել է: Իսկ հայրը`Գագիկ Զաքարյանը ասել էր, որ բողոքների ու պահանջների ժամանակը չէ և իրեն այս պահին հետաքրքրում է որդու առողջությունը:

Право 20:14 08/05/2015
Продолжается следствие по делу о скандальном инциденте с участием сына главы Сюникской области Армении Сурена Хачатряна
В рамках уголовного дела, возбужденного по факту имевшего место 2 мая сего года инцидента в местечке «Сдхи-гёл» города Горис с участием сына губернатора Сюникской области Армении Сурена Хачатряна – Тиграна Хачатряна, допрашиваются различные лица. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщила пресс-секретарь Следственного комитета РА Сона Трузян в ответ на вопрос, был ли допрошен Т. Хачатрян.
«В рамках данного дела предпринимаются различные следственные и процессуальные действия, однако, исходя из интересов следствия, подробности не подлежат обнародованию», – добавила С. Трузян, не указав конкретных имен.
По данным пресс-службы Следственного комитета Армении, которые ранее приводило информагентство «Фактинфо», сигнал о данном инциденте поступил в местный отдел полиции 2 мая с.г., примерно в 21:35 из «Горисского медцентра». Сообщалось, что в больницу был госпитализирован Арутюн Закарян с травмой глаза и разрывом века.
Согласно информации, в ходе подготовки материалов сотрудники полиции доложили, что 2 мая 2015 года, около 16:00 по местному времени, Закарян вступил в перепалку с Т. Хачатряном (сыном губернатора Сюникской области РА Сурена Хачатряна – Тиграном Хачатряном). Конфликт продолжился в местечке, более известном как «Сдхи-гёл», где к ним присоединились еще несколько человек. Спор перерос в драку, во время которой А. Закарян получил телесные повреждения.
«4 мая в Прокуратуре Сюникской области было возбуждено уголовное дело по ч.3 ст. 258 УК РА (хулиганство, совершенное группой лиц). Предпринимаются необходимые следственные действия для обеспечения полного, всестороннего и объективного исследования всех обстоятельств происшествия и установления личности всех участников инцидента», – говорилось в распространенном тогда сообщении.
Отметим, что Генпрокуратура Армении в свою очередь распространила заявление касательно инцидента с участием сына губернатора Сюникской области РА Сурена Хачатряна – Тиграна Хачатряна. Как уточняла пресс-служба Генеральной прокуратуры РА, во время данного ЧП телесные повреждения получил также брат Арутюна Закаряна – Мушег Закарян.
«В то же самое время отделению полиции Гориса дано распоряжение активизировать предпринимаемые оперативно-розыскные мероприятия для выяснения личностей всех участников преступления и уточнения деталей происшествия», – говорилось в заявлении Генпрокуратуры РА.
Корреспондент Panorama.am побеседовал также с лечащим врачом Арутюна Закаряна, который сказал, что состояние здоровья его пациента оценивается как тяжелое. По словам доктора, у А. Закаряна травма глаза.
В свою очередь отец пострадавшего – Гагик Закарян – заявил, что сейчас не время жалоб и требований, на данный момент его интересует только здоровье сына.