Հասարակություն 09:53 09/05/2015
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ուղերձ է հղել Հաղթանակի և խաղաղության տոնի առթիվ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի  հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ Հաղթանակի և խաղաղության տոնի կապակցությամբ:
Այսօր առանձնահատուկ` հոբելյանական օր է: Լրանում է Հայրենական մեծ պատերազմում տարած պատմական հաղթանակի 70-րդ տարեդարձը: Խորհրդային բազմազգ բանակի խորտակիչ հարվածն էր, որ 1945 թվականի մայիսին Եվրոպայում վճռեց պատերազմի ելքը:
Ե՛վ առաջին գծում, և՛ պարտիզանական ջոկատներում, և՛ ընդհատակում, և՛ դիմադրական շարժումների մեջ հայորդիներն իրենց ավանդն են բերել նացիստական ուժերին վերջնականապես ջախջախելու գործում: Մենք եղել ենք արդարության, ազատության ու մարդասիրության խրամատում՝ ընդդեմ հակամարդկային գաղափարախոսության, բռնության ու բարբարոսության: Հերոսաբար կռվելով ամենատարբեր ճակատներում, գիշեր ու զօր աշխատելով թիկունքում, մենք պաշտպանել ենք նաև մեր հայրենիքը` Հայաստանը:
Այս հաղթանակը ցեղասպանությունից փրկված մեր ժողովրդի համար բացեց խաղաղ աշխատանքի, վերաշինության, հայ ժողովրդի համակողմանի վերածննդի իրական և լայն հնարավորություններ:
Խորհրդանշական զուգադիպությամբ 1992 թվականի մայիսյան նույն օրը ազատագրվեց հայոց հինավուրց բերդաքաղաքը՝ Շուշին: Իրենց հայրերի ու պապերի օրինակով դաստիարակված մերօրյա հերոսները կրկնեցին նախնիների սխրանքը` հայտնվելով նույն` արդարության, ազատության ու մարդասիրության խրամատում՝ ընդդեմ հայատյացության, բռնության ու բարբարոսության:

Политика 10:04 09/05/2015
Для спасшегося от Геноцида армянского народа Победа открыла реальные и широкие возможности. Послание президента Армении к 9 мая
Президент Армении Серж Саргсян сегодня, 9 мая, направил поздравительное послание по случаю Праздника Победы и мира. Как передает пресс-служба главы армянского государства, в послании говорится:
Сердечно поздравляю вас с Праздником Победы и мира.
Сегодня особый – юбилейный день. Исполняется 70-летняя годовщина исторической победы в Великой Отечественной войне. Сокрушительный удар многонациональной Советской армии решил исход войны в Европе в мае 1945 года.
И на передовой, и в партизанских отрядах, и в подполье, и в движениях сопротивления представители армянского народа внесли свой вклад в дело окончательного разгрома нацистских сил. Мы были в окопах справедливости, свободы и гуманизма – против бесчеловечной идеологии, насилия и варварства. Героически сражаясь на самых разных фронтах, денно и нощно работая в тылу, мы защищали также нашу родину – Армению.
Эта победа для нашего народа, спасшегося от геноцида, открыла реальные и широкие возможности для мирного труда и восстановления, всестороннего возрождения армянского народа.
С символичным совпадением в этот же майский день 1992 года был освобожден старинный армянский город-крепость Шуши. Воспитанные на примере своих отцов и дедов герои наших дней повторили подвиг предков, заняв позиции в тех же окопах справедливости, свободы и гуманизма – против армянофобии, насилия и варварства.