Հասարակություն 13:08 11/05/2015
Իտալիայում կայացած Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի (World Federation of International Music Competitions) գլխավոր վեհաժաղովի շրջանակներում կայացվել է Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթին վերաբերող երկու նշանակալի որոշում:
«Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» մշակութային հիմնադրամի տեղեկացմամբ, նախ` ֆեդերացիայի բոլոր անդամների միաձայն որոշմամբ 2016թ.-ին արդեն Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը կհամալրվի ևս մեկ մասնագիտությամբ՝ դիրիժորություն (մինչ այս այն տեղի էր ունենում երեք մասնագիտությամբ՝ դաշնամուր, ջութակ, թավջութակ): Ավելին, 2016թ.-ին ֆեդերացիայի գլխավոր վեհաժողովը տեղի կունենա Հայաստանում։ Սա նշանակում է, որ Երևանում կհուրընկալենք 6 աշխարհամասերից 115 անդամների համախմբող այս հզոր կազմակերպության 2016թ.-ի գլխավոր միջոցառումը:
Հիշեցնենք, որ Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը 2013թ.-ին ընդգրկվել է Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի կազմում՝ դրա գոյության ողջ ընթացքում հանդիսանալով այդ պատվին արժանացած միակ հայկական մրցույթը:
Նշենք, որ Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը կազմակերպում են «Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» մշակութային հիմնադրամը, ՀՀ մշակույթի նախարարությունը և Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիան

Культура 13:19 11/05/2015
Генеральная Ассамблея Всемирной федерации международных музыкальных конкурсов в 2016 году будет проведена в Армении
В Италии 8 мая состоялась Генеральная Ассамблея Всемирной федерации международных музыкальных конкурсов. В результате были приняты 2 важнейших решения, касающихся Международного конкурса имени Арама Хачатуряна.
Во-первых, по итогам собрания было принято единогласное решение в 2016 году включить в список специальностей хачатуряновского конкурса также «дирижирование» (до настоящего момента конкурс проходил по 3-м специальностям- фортепиано, скрипка, виолончель).
Более того, в 2016 году Генеральная Ассамблея федерации (самое значительное и масштабное мероприятие организации) будет проведена в Армении: Ереван встретит гостей - представителей организации, насчитывающей 115 членов с шести континентов.
Напомним, что Международный конкурс имени Арама Хачатуряна – первый армянский конкурс, принятый в 2013 году в состав Всемирной федерации международных музыкальных конкурсов.
Надо отметить, что Международный Конкурс им. Арама Хачатуряна организован Культурным фондом «Арама Хачатуряна», Министерством культуры и Ереванской государственной консерваторией имени Комитаса, сообщает культурный фонд «Арам Хачатурян-конкурс».