Հասարակություն 13:08 11/05/2015
Իտալիայում կայացած Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի (World Federation of International Music Competitions) գլխավոր վեհաժաղովի շրջանակներում կայացվել է Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթին վերաբերող երկու նշանակալի որոշում:
«Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» մշակութային հիմնադրամի տեղեկացմամբ, նախ` ֆեդերացիայի բոլոր անդամների միաձայն որոշմամբ 2016թ.-ին արդեն Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը կհամալրվի ևս մեկ մասնագիտությամբ՝ դիրիժորություն (մինչ այս այն տեղի էր ունենում երեք մասնագիտությամբ՝ դաշնամուր, ջութակ, թավջութակ): Ավելին, 2016թ.-ին ֆեդերացիայի գլխավոր վեհաժողովը տեղի կունենա Հայաստանում։ Սա նշանակում է, որ Երևանում կհուրընկալենք 6 աշխարհամասերից 115 անդամների համախմբող այս հզոր կազմակերպության 2016թ.-ի գլխավոր միջոցառումը:
Հիշեցնենք, որ Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը 2013թ.-ին ընդգրկվել է Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի կազմում՝ դրա գոյության ողջ ընթացքում հանդիսանալով այդ պատվին արժանացած միակ հայկական մրցույթը:
Նշենք, որ Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը կազմակերպում են «Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» մշակութային հիմնադրամը, ՀՀ մշակույթի նախարարությունը և Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիան

Society 13:32 11/05/2015
The 2016 General Assembly of the World Federation of International Music Competitions will be held in Armenia.
On May 8, the General Assembly of the World Federation of International Music Competitions was held in Italy. It drew out in 2 significant cases regarding the Aram Khachaturian International Competition, the press service of "Aram Khachaturian" Cultural Foundation reports.
Firstly, according to the unanimous decision of all the members of the meeting, in 2016 the specialties of the Aram Khachaturian International Competition will be added by a new one, the “conducting” (until now the contest was held on the piano, violin, cello). Moreover, the 2016 General Assembly of the Federation will be held in Armenia. That’s mean we are going to host in Yerevan the most important event of the organization, which counts 115 members on 6 continents today.
The Aram Khachaturian International Competition was admitted as a new member of the World Federation of International Music Competitions in 2013, thus becoming the first Armenian member ever joining this more than prestigious musical family.
It should be noted that the Aram Khachaturian International Competition is organized by "Aram Khachaturian" Cultural Foundation, Ministry of Culture and Yerevan State Conservatory.