Հասարակություն 13:50 11/05/2015
Միջերկրական ծովի հատակին տեղադրվել է Հայկական խաչ՝ նվիրված Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացրած Հայոց Ցեղասպանության ժամանակ գետերում խեղդվածների հիշատակին: Նրանք ջուրն են նետվել՝ փրկվելու թուրքական յաթաղանից: Այս մասին հայտնում է «Եռագույն» պարբերականը:
«Մայիս 10-ին Ամենապատիւ եւ գերերջանիկ հոգեւոր Տէր` Ներսէս Պետրոս ԺԹ կաթողիկոս պատրիարքի, ինչպէս նաեւ Լիբանանի մէջ ՀՀ դեսպանութեան, եւ Լիբանանի “Հայոց ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցի ձեռնարկները համակարգող յանձնախումբ”-ի հովանաւորութեամբ, Octopusteam սուզորդներու ակումբը նախաձեռնեց հայկական խաչ մը դնել` Լիբանանի Ճիւնի շրջանի կողմը գտնուող Միջերկրական ծուվու յայտակին»,-գրում է պարբերականը:

На дне Средиземного моря установлен крест в память о жертвах Геноцида армян
На дне Средиземного моря установлен армянский крест в память о жертвах Геноцида армян в Османской империи 1915 года. Об этом сообщает yerakouyn.com.
Согласно информации, 10 мая клуб водолазов Octopusteam при содействии армянского католикоса-патриарха Нерсеса Петроса XIX, посольства Армении в Ливане и группы, координирующей посвященные 100-й годовщине Геноцида армян мероприятия в Ливане, выступил с инициативой – установить армянский крест на дне Средиземного моря недалеко от района Джуния в Ливане.
Отмечается также, что крест был установлен в память об армянах, утонувших в реках в годы Геноцида армян.