Մշակույթ 10:31 12/05/2015
«Վենետիկի 56-րդ բիենալեում հայկական տաղավարը ներկայացրել էր 18 տարբեր արտիստական տեսանկյուններից դիտարկված՝ հայկական ինքնությանը, պատմությանը վերաբերող նոր ընթերցումներ և մեկնաբանություններ»: Panorama.am-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց AICA-Հայաստան արվեստի քննադատների ազգային ասոցիացիայի նախագահ Ռուբեն Արևշատյանը:
Հիշեցնենք, որ Վենետիկի 56-րդ բիենալեում, որին մասնակցում է 53 երկիր, Հայաստանի տաղավարն արժանացել է «Ոսկե առյուծ» գլխավոր մրցանակի։ Հայաստանը հեղինակավոր այս հարթակում ներկայանում է «Հայություն» խորագրով ցուցադրությամբ: Տաղավարը տեղակայված է Սուրբ Ղազար կղզում` Մխիթարյան միաբանության տարածքում: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված հայկական տաղավարի ցուցադրությանը մասնակցում են 18 արվեստա-գետ ներկայացնելով թե Հայաստանը, թե սփյուռքը: Նրանք Հայոց ցեղասպանության վերապրածների սերունդներն են, ովքեր դաժան ճակատագրի բերումով հայտնվել են հայրենիքից դուրս, սակայն իրենց մեջ կրում են ազգային ինքնությունն ու հիշողությունը: Բիենալեի տաղավարի համադրողն է Ադելինա Ջյուբերյան ֆոն Ֆյուրշթենբերգը:
Արվեստաբանի գնահատմամբ, հայկական տաղավարը շատ լավ էր կազմակերպված բոլոր առումներով՝ թե արվեսագետների ընտրության, թե համադրողի կողմից առաջարկված կոնցեպտի. «Բազմաշերտ, հարուստ, խորը նախագիծ էր»:
Ռ. Արևշատյանի խոսքով, բիենալեի մասնագիտական ժյուրին՝ կազմված միջազգայնորեն ճանաչված համադրողներից և արվեստի քննադատներից, դիտարկել և արժեվորել է տաղավարն իր ամբողջության մեջ:
«Դա մի ամբողջական նախագիծ է՝ որտեղ հնարավոր չէ տարանջատել համադրողի կողմից առաջարկված կոնցեպտն ու յուրաքանչյուր արվեստագետի ներկայությունը։ Իր այդ ամբողջության մեջ նախագիծը կարողացավ ունենալ նման հաջողություն»,- նշեց նա:
Ինչ վերաբերում է արվեստագետների ընտրությանը, արվեստաբանն ասաց. «Այդ ընտրությունն օրգանական շարունակությունն էր հենց ամբողջ նախագծի: Համադրողը հավաքելով աշխարհով սփռված ազգությամբ հայ, ժամանակակից արվեստի դաշտում գործող լավագույն արվեստագետներին, ովքեր տարբեր սերունդների ներկայացուցիչներ են, ունեն քաղաքական տարբեր հայացքներ, ստեղծագործական տարբեր մոտեցումներ, նման բազմապիսի դիրքորոշումներ համադրելով կողք կողքի, նախ և առաջ հետապնդում էր նպատակ՝ ներկայացնել «հայության» բազմազանությունը, ինչը հակասում է հանրային գիտակցության մեջ արմատացած և շրջանառվող կլիշե դարձած պատկերացմանը՝ հայկական միատարրության մասին։ Այդ տարբեր անհատական հայացքները ներկայացնելու միջոցով տաղավարը, ըստ իս, կարողացավ բացահայտել, առաջարկել նոր արտիստական, փիլիսոփայական, քաղաքական տեսանկյուններ, մեկնաբանություններ «հայության» ինքնություններին և պատմություններին վերաբերող՝ վերարժեվորելով և վերարդիականցնելով խնդիրը այսօրվա աշխարհի պատկերային և տեսական ընկալումների տիրույթում, որը հենց ներկայացնում է Վենետիկի ժամանակակից արվեստի բիենալեն և որը ըստ արժանվույն գնահատեց Հայաստանի տաղավարի այս տարվա նման հետաքրքիր և խորը արտիստական և համադրողական մոտեցումը»:

Культура 11:07 12/05/2015
«Многослойный, богатый, глубокий проект». Р.Аревшатян об экспозиции армянского павильона на Венецианской биеннале
На 56-й Венецианской биеннале национальный павильон Армении представил новые прочтения и трактовки относительно армянской идентичности и истории – с 18 разных точек зрения. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил председатель Национальной ассоциации критиков искусства AICA-Армения Рубен Аревшатян.
Отметим, на 56-ой Венецианской биеннале, в которой принимают участие 53 страны, национальный павильон Армении удостоился главного приза – «Золотого льва». Как сообщает пресс-служба министерства культуры РА, Армения на этой авторитетной площадке представляет экспозицию под названием «Армянство» (Armenity). Армянский павильон находится на Армянском острове Святого Лазаря– на территории Конгрегации мхитаристов.
Экспозиция армянского павильона, посвященного 100-й годовщине Геноцида армян, представлена работами 18 творческих деятелей из Диаспоры. Куратор павильона Аделина фон Фюрстенберг-Джуберян – швейцарка армянского происхождения. Художники, работы которых Аделина фон Фюрстенберг-Джуберян отобрала для экспозиции, – потомки людей, переживших Геноцид армян, людей, которые оказались за пределами Родины, однако являются носителями национальной идентичности и памяти. «Слово Armenity показалось мне самым подходящим понятием, с помощью которого можно охарактеризовать новое поколение художников и интеллектуалов, которые находятся в постоянном движении, но вместе с тем сохраняют свое субъективное, индивидуальное видение мира», – говорит Аделина фон Фюрстенберг-Джуберян.
По словам Рубена Аревшатяна, национальный павильон Армении прекрасно организован, как с точки зрения выбора художников, так и с точки зрения предложенной куратором концепции. «Многослойный, богатый, глубокий проект», – сказал Рубен Аревшатян.
Как отметил Р.Аревшатян, профессиональное жюри Венецианской биеннале, состоящее из всемирно известных кураторов и критиков искусства, рассмотрело и оценило павильон в его целостности.
«Это целостный проект, где невозможно разделить друг от друга предложенную куратором концепцию и присутствие каждого художника. Именно благодаря своей целостности проект добился такого успеха», – считает собеседник Panorama.am.