Աշխարհում 12:04 12/05/2015
Ռադիոէլեկտրոնային մարտերի ռուս մասնագետները Հայաստանի լեռներում անց են կացնում երևակայական հակառակորդի ռադիոխլացման աշխատանքներ: Այս մասին հայտնում է «РИА Новости»-ն` հղում անելով ՌԴ Հարավային ռազմական շրջանի (ՀՌՇ) տարածած հաղորդագրությանը:
«Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող Հարավային ռազմական շրջանի ռուսական ռազմաբազայում սկսվել են ուսwuմնա-մեթոդական հավաքներ ռադիոէլեկտրոնային մարտերի մասնագետների մասնակցությամբ: Պարապմունքների ժամանակ նորակոչիկները կհմտանան երևակայական հակառակորդի ռադիոխլացման աշխատանքների ուղղությամբ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Եռօրյա հավաքների ժամանակ հատուկ դասընթացների շրջանակներում կուսումնասիրվեն հարավային ռազմական շրջան բերված ժամանակակակից ռազմական տեխնիկաները, նրանց հնարավորությունները, շահագործման նրբությունները ծովի մակարդակից 2000 մետր բարձրության վրա գտնվող բարձր լեռնային գոտում և շոգ կլիմայական պայմաններում:
Գործնական պարապմունքների ժամանակ զինվորականները կմշակեն կապի կայանների ռադիոալիքային խոչընդոտների առաջացման հարցեր, կհավաքեն և կվերլուծեն ստացված տեղեկությունները, այնուհետև կառաջացնեն ռադոալիքային խոչընդոտներ երևաակայական հակառակորդի կապի կայանների խաթարման համար:
«Հավաքների ժամանակ զինվորականները պետք է 30 կմ. շառավղով հայտնաբերեն, հավաքեն և վերլուծեն բջջային և արբանյակային ավելի քան 2000 ալիքներ` օգտագործելով ռադիոխոչընդոտների ավտոմատացված համակարգեր»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Society 15:50 12/05/2015
Russian military radio-electronic warfare specialists will conduct radio countermeasures against a simulated enemy during drills in Armenian mountains, the press-office of Russia’s Southern Military District reported Tuesday, according to Sputnik.
"The training of new specialists in radio-electronic warfare started at the Russian military base of the Southern Military District in the Republic of Armenia. During the drills, new recruits will exercise countermeasures against radio networks of a simulated enemy," the report read.
During the three day exercise, participants will undergo a special course on Russian advanced military equipment, its capabilities and operating procedures in extreme conditions in the high mountain region, at an elevation of more than 2,000 meters above the sea level.
Servicemen will also conduct practical tasks, including deployment of radio jamming stations and analysis of gathered information. Finally, they will practice radio countermeasures to disrupt simulated enemy’s communication networks.
"During the drills, servicemen will search for over 2,000 cellular and satellite signals within a radius of 30 kilometers. They will have to locate and jam them with automatic jamming stations," the district said.