Թուրքական մտասևեռումը հայկական հողային պահանջների վրա. Սասունյան
Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի առիթով թուրք թղթակիցները համառորեն հետաքրքրվում էին Թուրքիայից Հայաստանի տարածքային պահանջների մասին:
2015 թ. ապրիլի 25-ին թուրքական «Հյուրիեթ» թերթում հրապարակված հարցազրույցում թղթակիցը հարցրել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին, թե արդյոք Հայաստանը տարածքային պահանջներ ունի Թուրքիայից: Ստորև ներկայացվում է «Հյուրիեթ»-ում նախագահ Սարգսյանի պատասխանի թուրքական տեքստի իմ թարգմանությունը.
«Հայաստանի Հանրապետությունը, իր անկախացումից ի վեր, երբեք Թուրքիայից կամ որևէ այլ երկրից տարածքային պահանջներ չի ունեցել: Մեր կառավարության արտաքին քաղաքական օրակարգում նման խնդիր չի եղել և չկա այսօր: Սա հստակ է: Մենք միջազգային հանրության լիիրավ ու պատասխանատու անդամ ենք: Որպես ՄԱԿ-ի անդամ պետություն հասկանում ենք մեր դերը միջազգային հարաբերություններում, հարգում ենք միջազգային իրավունքի սկզբունքները.... Եթե ուշադրություն դարձնեք, ապա Թուրքիայից Հայաստանի տարածքային պահանջների մասին հիմնականում խոսում են Թուրքիայում, ոչ թե Հայաստանում... Իսկ թե ինչու է այդպես, թողնում եմ յուրաքանչյուրիս հետևությանը»:
Ամերիկահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ մայիսի 7-ին Վաշինգտոնում կայացած հանդիպման ժամանակ ես նախագահ Սարգսյանին խնդրեցի պարզաբանել «Հյուրիեթ» թերթին տված իր մեկնաբանությունները, որոնք ճիշտ չեն հասկացվել կամ սխալ են մեկնաբանվել որոշ հայերի և թուրքերի կողմից: Նախագահը պարզաբանեց, որ ինքը չի ասել, թե Հայաստանը տարածքային պահանջներ չունի Թուրքիայից: Նա պարզապես հայտարարել է, որ Հայաստանը նման պահանջ չի ներկայացրել և ավելացրեց. «Մենք իրավունք չունենք ասելու, որ Թուրքիայից տարածքային պահանջներ չունենք: Միաժամանակ մենք իրավունք չունենք ասելու, որ նման պահանջներ ունենք»: Նախագահը հավելեց, որ «Սփյուռքի հայկական կուսակցություններն ազատ են նման պահանջներ ներկայացնելու համար»:
Նախագահ Սարգսյանը որպես երկրի առաջին դեմք հստակորեն մատնանշում է, որ տարածքային պահանջը հզոր և սպառնացող հարևան Թուրքիայից, կարող է լուրջ հետևանքներ ունենալ Հայաստանի ազգային անվտանգության համար, և որ նույնը չէ, երբ նման պահանջներ ներկայացվում են անհատների կամ կազմակերպությունների կողմից:
Ավելի վաղ, նույն օրն առավոտյան մայիսի 7-ին, Վաշինգտոնում Ազգային մամուլի ակումբում արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի մամուլի ասուլիսի ժամանակ, մեկ այլ թուրք լրագրող ևս հարցրեց Թուրքիայից Հայաստանի տարածքային պահանջների մասին: Նալբանդյանը նույն կերպ պատասխանեց, ինչպես Նախագահը. «Հայաստանը Թուրքիային տարածքային պահանջներ չի ներկայացրել»: Նա նաև զարմացած հարցրեց, թե ինչու է այդ հարցն ավելի շատ բարձրացվում Անկարայում, քան Երևանում:
Չորս տարի առաջ հուլիսի 23-ին, Սերժ Սարգսյանն ավելի հիմնավոր պատասխան տվեց, երբ մի հայ ուսանող իրեն հարցրեց Արարատ լեռան և Արևմտյան Հայաստանի հնարավոր վերադարձի մասին.
«Ամեն ինչ կախված է ձեզանից և ձեր սերնդից: Իմ սերունդը, կարծում եմ, իր առջև դրված պարտականությունը կատարեց, երբ 90-ական թվականների սկզբներին անհրաժեշտ էր մեր հայրենիքի հատվածներից մեկը` Ղարաբաղը պաշտպանել թշնամիներից: Մենք կարողացանք դա անել.... Ուզում եմ ասել, որ յուրաքանչյուր սերունդ իր պարտականությունն ունի, և այդ պարտականությունը պետք է կարողանա կատարել ու լավ կատարել»:
Հայաստանի նախագահի պատասխանը բողոքի հզոր ալիք առաջացրեց հարևան Թուրքիայում և Ադրբեջանում: Երկու երկրների լրագրողներն ու պաշտոնյաները ջղաձիգ հարձակումներ գործեցին Հայաստանի վրա՝ մեղադրելով նախագահ Սարգսյանին՝ «Արարատ լեռը և Արևելյան Թուրքիան գրավելու համար հայ երիտասարդներին կոչ անելու մեջ»: Վիրավորական արտահայտություններ հնչեցին Հայաստանի նախագահի հասցեին Թուրքիայի այն ժամանակվա վարչապետ Էրդողանի, փոխվարչապետ Բյուլենթ Առինչի, նախարար Էգեմեն Բաղիշի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և երկու երկրների արտգործնախարարությունների կողմից: Էրդողանը Հայաստանի նախագահից նույնիսկ պահանջեց ներողություն խնդրել: Ամբոխներին հրահրելու նպատակով Թուրքիայի քաղաքներում բողոքի ցույցեր կազմակերպվեցին, որտեղ այրեցին նախագահ Սարգսյանի լուսանկարը...
Հասկանալի է, թե ինչու են թուրք ղեկավարներն այդքան սարսափում, երբ բարձրացվում է Հայաստանի տարածքային պահանջների հարցը: Շատ լավ իմանալով, որ իրենց նախնիները բնաջնջել են հայ բնակչությանը իրենց հայապատկան հողերում, թուրքական իշխանությունները մտավախություն ունեն, որ հայերը կպահանջեն վերադարձնել Արևմտյան Հայաստանի իրենց պատմական հայրենիքը՝ ներկայիս Արևելյան Թուրքիան...
Միևնույն պահանջների փաթեթի շուրջ հայ ժողովրդին միավորելու համար, ես կարծում եմ, որ մենք պետք է ընդունենք «արդարության պահանջ» կարգախոսը, որն իր մեջ ներառում է Թուրքիայից հայկական բոլոր պահանջները, ինչպես նշված է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրում, որը 2015 թ. հունվարի 29-ին Երևանում ընդունվեց Հայաստանի և Արցախի իշխանությունների և Սփյուռքի խոշոր կազմակերպությունների ղեկավարների կողմից: Հռչակագրի 6-րդ կետում կոչ է արվում «վերականգնել անհատական, համայնքային և համազգային իրավունքները և օրինական շահերը»: Ավելին, Հռչակագրի նախաբանում հատուկ հիշատակվում է «հայրենազրկումը», ինչպես նաև 1920 թվականի օգոստոսի 10-ի Սևրի հաշտության պայմանագիրը և 1920 թվականի նոյեմբերի 22-ի՝ ԱՄՆ-ի նախագահ Վուդրո Վիլսոնի Իրավարար վճիռը, որոնք Հայաստանին շնորհում են մի քանի անգամ ավելի մեծ տարածք, քան այսօրվա Հայաստանի Հանրապետությունը:

Society 09:32 13/05/2015
On the occasion of the Armenian Genocide Centennial, Turkish reporters insistently inquired about Armenia’s territorial claims from Turkey.
In an interview published on April 25, 2015, in the Turkish Hurriyet newspaper, a reporter asked Pres. Serzh Sargsyan if Armenia had territorial demands from Turkey. Below is my translation of Hurriyet’s Turkish text of Pres. Sargsyan’s response:
“Since its independence, the Republic of Armenia has not had any territorial claims from Turkey or any other country. Our government’s foreign policy agenda has not had such an issue, and does not have it today. This is clear. We are a full and responsible member of the international community. As a UN member state, we understand our role in the international community; we respect the principles of international law…. If you pay close attention, Armenia’s demands for land from Turkey are discussed in Turkey, not in Armenia! As to why this is so, I let everyone draw their own conclusions.”
During a meeting with representatives of the Armenian-American community on May 7 in Washington, DC, I asked Pres. Sargsyan to clarify his comments to Hurriyet which were misunderstood or misinterpreted by some Armenians and Turks. The President explained that he had not said that Armenia did not have territorial demands from Turkey. He had simply stated that Armenia did not present such demands, and added: “We have no right to say that we have no territorial demands from Turkey. We also have no right to say that we have such demands.” The President went on to say that “Armenian political parties in the Diaspora are free to present such demands.”
Pres. Sargsyan is clearly indicating that as a head of state, demanding land from Turkey — a powerful and menacing neighbor — could have serious consequences on Armenia’s national security, which is not the case when such claims are made by individuals or organizations.
Earlier that same day, the morning of May 7, during Foreign Minister Edward Nalbandian’s press conference at the National Press Club in Washington, DC, another Turkish journalist asked the same question about Armenian territorial claims from Turkey. Nalbandian gave the same answer as the President: “Armenia has not made territorial claims from Turkey.” He also wondered why is this issue raised in Ankara rather than Yerevan?
Four years ago, on July 23, 2011, Pres. Sargsyan gave a firmer answer when an Armenian student asked him about the eventual return of Mount Ararat and Western Armenia:
“It all depends on you and your generation. I believe my generation fulfilled its task when it was necessary in the early 1990’s to defend a part of our homeland — Karabagh — from enemies. We were able to do that…. My point is that each generation has its own task, and it must be able to carry it out, and carry it out well.”
The Armenian President’s answer created a huge storm of controversy in Turkey and Azerbaijan. Journalists and officials in both countries mounted hysterical attacks on Armenia, accusing Pres. Sargsyan of “urging Armenian youth to occupy Mt. Ararat and Eastern Turkey.” Insulting adjectives were hurled at Pres. Sargsyan by Turkey’s then Prime Minister Erdogan, Deputy Prime Minister Bulent Arinc, Minister Egemen Bagis, Pres. Ilham Aliyev of Azerbaijan, and the Foreign Ministries of both countries. Erdogan even demanded an apology from Armenia’s President. To incite the masses, protests were organized in Turkish cities where photographs of Pres. Sargsyan were burned!
It is understandable why Turkish leaders are so apprehensive when the issue of Armenian territorial demands is raised. Knowing full well that their ancestors eliminated the Armenian population from their native lands, Turkish officials are haunted by the fear that Armenians would reclaim their historic homeland of Western Armenia, today’s Eastern Turkey!
In order to unite Armenians around the same set of demands, I believe we should adopt the slogan — “seeking justice” — which includes all Armenian claims from Turkey as expressed in the Pan-Armenian Declaration of the Armenian Genocide Centennial adopted in Yerevan on January 29, 2015, by the governments of Armenia and Artsakh, and leaders of major Diasporan organizations. Paragraph 6 of that Declaration calls for “restoring individual, communal and pan-Armenian rights and legitimate interests.” Furthermore, the Declaration’s preamble specifically mentions “the dispossession of the Homeland,” the Treaty of Sevres of August 10, 1920, and Pres. Woodrow Wilson’s Arbitral Award of Nov. 22, 1920, which granted Armenia a territory several times larger than today’s Armenian Republic.