Հասարակություն 14:06 14/05/2015
Նաիրիտցիներն այսօր կառավարություն էին եկել բարձերով ու աթոռներով. նրանք երկօրյա նստացույց են հայտարարել կառավարության շենքի դիմաց երկու պահանջով` աշխատավարձերի մարում և երբեմնի հզոր գործարանի վերագործարկում:
«Մեր պահանջը միշտ եղել ու մնում է նույնը` նաիրիտցիները պահանջում են մարել աշխատավարձերը ու վերագործարկել հսկա գործարանը», -Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Նաիրիտ»-ի մամլո խոսնակ Անուշ Հարությունյանը:
Մեր խնդրանքով անդրադառնալով Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանի «Նաիրիտ»-ի մասին հայտարարությանը, թե մինչև տարեվերջ ամբողջ աշխատավարձը կմարվի, Հարությունյանն ասաց, որ նման լուծումը իրենց չի բավարարում:
«Անցած տարի պետք է մեր հարցը լուծեին, բայց չլուծվեց: Մենք վեց ամիս է փողոցներում ենք, որ հարցը լուծվի, հայտարարում են, որ մինչև տարեվերջ հարցը կլուծվի»,- նկատեց Հարությունյանը:
Նա հույս ունի, որ նստացույցը կօգնի, հարցեր կլուծվեն, հատկապես որ «Նաիրիտը գրավից հանվում է»:
«Հսկայական քայլեր արվում են գործարանի ֆինանսական հարցերը լուծելու ուղղությամբ, եթե այդպես է, ինչո՞ւ հնարավոր չէ լուծել մարդկանց առօրեական խնդիրը», -տարակուսանք հայտնեց Հարությունյանը:
Ինչ վերաբերում է Զախարյանի հայտնած կասկածներին գործարանը չվերագործարկելու մասին, Հարությունյանը արձագանքեց, հիշեցնելով արցախյանի ազատամարտի տարիներին գործարանի վերագործարկումը, երբ միլիոնավոր դոլարներ դրա համար չէր պահանջվում:
«Եթե դա հնարավոր էր այդ խայտառակ ծանր տարիներին, ուրեմն դա հնարավոր է նաև այսօր»,-նշեց Հարությունյանը` ընդգծելով, որ Զախարյանի կասկածների մասին հայտարարությունը «ոչ ճիշտ է»:
Կառավարության դիմաց մեծաթիվ նաիրիտցիների երկօրյա նստացույցը մեկնարկեց այսօր ժամը 13:00-ից: Երբ կազմակերպիչների կողմից այդ մասին հայտարարվեց պաշտոնապես, գործարանի երկարամյա աշխատակիցներից մեկը սկսեց նյարդայնանալ:
«Մենք ավազակություն, գողություն չենք անում, պահանջում ենք մեր աշխատավարձը: Վարչապետ, իջի, արա: Իջեք մի հատ մի բառ ասեք, արա: Դե որ ասելու բան չունեն, թող հեռանան: Ինչքան կարելի ա հանցագործ ըլնեն»,-բղավում էր ծերունին:
Նշենք, որ «Նաիրիտ» գործարանի աշխատակիցների աշխատավարձի պարտքը կազմում է 5,7 մլրդ դրամ, որը կուտակվել է վերջին չորս տարիների ընթացքում:

Общество 14:45 14/05/2015
Сотрудники ереванского завода «Наирит» сегодня, 14 мая, начали двухдневный сидячий пикет у здания правительства Армении. Участники акции требуют погашения задолженностей по зарплатам и перезапуска предприятия.
«Наши требования остаются прежними: сотрудники „Наирита” требуют погашения задолженностей по зарплатам и перезапуска огромного завода», – сказала в беседе с корреспондентом Panorama.am пресс-секретарь ереванского завода «Наирит» Ануш Арутюнян.
Напомним, накануне, 13 мая, на пресс-конференции министр энергетики и природных ресурсов Армении Ерванд Захарян заявил, что ведутся работы в направлении полного погашения задолженностей по зарплатам сотрудникам «Наирита». «Конкретные сроки назвать не могу, однако надеюсь, что до конца года нам удастся создать возможность для этого», – сказал он. Как отметил Ерванд Захарян, накопившаяся за 4 года задолженность по зарплате сотрудникам ереванского завода «Наирит» составляет 5,7 млрд. драмов. По словам министра, имущество предприятия полностью заложено в Межгосударственном банке, между президентом, правительством Армении и руководством Межгосударственного банка состоялись переговоры, чтобы как можно скорее вывести имущество из-под залога. «Кажется, вопрос решается», – сказал он.
Глава Минэнерго Армении надеется, что задолженность по зарплате сотрудникам завода «Наирит» будет погашена до конца года
Премьер Армении: Сотрудникам завода «Наирит» будет выплачена зарплата еще за один месяц
Нельзя перекладывать серьезное бремя на правительство. Премьер Армении заявил о плохой работе руководства завода «Наирит»