Հասարակություն 16:04 25/05/2015
Այսօր «Հայաստան» հիմնադրամի պատվիրակությունը` կազմված Հիմնադրամի հոգաբարձուներից, տեղական մարմինների ներկայացուցիչներից և բարերարներից, գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանի գլխավորությամբ հաշվետու այցելությամբ եղել է Հայաստանի Շիրակի մարզում, որտեղ հանդիսավորությամբ բացել է Գյումրիի «Երեխաների տուն» մանկատան նորակառույց փակ լողավազանը: Կառույցը կյանքի է կոչվել Հիմնադրամի Շվեյցարիայի տեղական մարմնի հովանավորությամբ:
«Հայաստան»  համահայկական հիմնադրամի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հայտնում են, որ լողավազանն (30քմ մակերեսով) ապահովված է հենաշարժողական խնդիրներ ունեցող երեխաների թերապիայի համար անհրաժեշտ պայմաններով` հանդերձարան, լոգարան, մերսման անկյուն, ինչպես նաև թեքահարթակ և սայլակներոը տեղափոխող մեխանիկական ամբարձիչ: Հիդրոթերապևւտիկ կուրսերի և ջրային վարժությունների միջոցով մասնաևետները կօգնեն զարգացնել երեխաների մկաններն ու հենարժողական ապարատը: Ջեռուցման և օդափոխության համակարգերի շնորհիվ լողավազանը կարող է գործել շուրջ տարի:
«Երեխաների տուն» մանկատանն ապրում և հատուկ խնամք է ստանում մտավոր և ֆիզիկական խնդիրներ ունեցող շուրջ 130 երեխա:

Hayastan Fund unveils indoor swimming pool at Children’s Home of Gyumri
The Hayastan All-Armenian Fund delegation, led by Executive Director Ara Vardanyan and comprising trustees, representatives of affiliates worldwide, benefactors, and associates, visited Armenia’s Shirak region on May 25 to unveil the newly constructed indoor swimming pool at the Children’s Home of Gyumri, the press service of Hayastan All-Armenian Fund reports.
The construction of the indoor therapy pool and related amenities has been made possible by the financial support of the fund’s Swiss affiliate. The 30-square-meter pool is complemented by a dressing room, a shower room with a separate section for massage therapy, and restrooms. Featuring a heating and ventilation system for year-round operation, the pool is designed to provide access to children with physical disabilities through a ramp as well as a mechanical crane for wheelchairs.
Through hydrotherapeutic procedures and aquatic exercises the trained medical staff will help the children with disabilities to develop motor skills and strengthen muscles.
The Children’s Home shelters and provides care to children with physical and mental disabilities. Close to 130 children under six years of age live and receive professional care here.