Քաղաքական 16:25 28/05/2015
Իրաքցի քրեագետների և դատաբժիշկների խումբը Տիկրիտ քաղաքի մոտակայքում եղբայրական գերեզման է հայտնաբերել, որտեղ 470 դի է թաղված եղել: Այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը` հղում կատարելով արաբական Al Arabiya հեռուստաընկերությանը:
Եղբայրական գերեզմանը հայտնաբերվել է այն բանից հետո, երբ Տիկրիտ քաղաքը ազատագրվել է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալներից: Մարտի վերջից հետո, երբ ազատագրվեց Տիկրիտը, քաղաքում և դրանից դուրս հայտնաբերվել են մի քանրի նման զանգվածային թաղման վայրեր, որտեղ թաղված են եղել իրաքցի զինվորականներ և խաղաղ բնակիչներ:
Իրաքի ներքին գործերի նախարարությունը ձևավորել է հատուկ հանձնաժողով մարմինների ճանաչման ահմար: Գերեզմանների առաջին իսկ հետազոտությունից ի հայտ են եկել իրեղեն ապացույցներ, որ դիերի մեծ մասը Սպայկեր բազայում տեղի ունեցած հաշվեհարդարի զոհերինն են:
2014թ-ի հունիսին իսլամիստները Սպայկեր ռազմաբազայում շուրջ 1,7 հազար իրաքցի զինվորականներ և զորակոչիկներ պատանդ վերցրեցին: Ենթադրվում է, որ բոլոր պատանդները սպանվել կամ գազանաբար տանջամահ են արվել ծայրահեղականների կողմից:

Iraq has exhumed the remains of 470 people believed to have been executed by militants near Tikrit last year in what is known as the Speicher massacre, the health minister said Thursday, AFP reports.
"We have exhumed the bodies of 470 Speicher martyrs from burial sites in Tikrit," Adila Hammoud said at a press conference in Baghdad, referring to the nearby military base that the massacre was named after.
In June 2014, armed men belonging or allied to the Islamic State in Iraq and Syria (ISIS) group abducted hundreds of young, mostly Shi'ite recruits from Speicher base, just outside the city of Tikrit.
They were then lined up in several locations and executed one by one, as shown in pictures and footage that has emerged since.