Հասարակություն 10:21 01/06/2015
Կոտայքի մարզի Չարենցավան քաղաքում գազալցակայանի պայթյունի հետևանքով աշխատակիցը մահացել է: ՏԿԱԻՆ արտակարգ ալիք լրատվական կենտրոնի հաղորդմամբ, մայիսի 30-ին, ժամը 23.54-ին ահազանգ է ստացվել, որ Կոտայքի մարզի Չարենցավան քաղաքում` «Եղիցի լույս» ՍՊԸ-ին պատկանող գազալցակայանում, տեղի է ունեցել պայթյուն, կա տուժած. անհրաժեշտ է փրկարարների օգնությունը:
Դեպքի վայր են մեկնել մարզային փրկարարական վարչության և ՃԿԱԿ օպերատիվ խմբերը և մեկ մարտական հաշվարկ:
Պարզվել է, որ Կոտայքի մարզի Չարենցավան քաղաքի 4-րդ թաղամասի Եսայան փողոցի թիվ 10 հասցեում գտնվող «Դռայվ 2014» ՍՊԸ-ին պատկանող գազալցակայանում «ՎԱԶ-2101» մակնիշի 34SM551 պետհամարանիշով ավտոմեքենայի (վարորդ` Խ. Մ.) գազի լիցքավորման ժամանակ տեղի է ունեցել գազի բալոնի պայթյուն, ինչից տեղում մահացել է գազալցակայանի աշխատակից Գ. Ս.-ը (ծնվ. 1960թ.), իսկ Մ. Խ.-ը (ծնվ. 1986թ.) հոսպիտալացվել է Չարենցավանի բժշկական կենտրոն, որտեղ ստանալով համապատասխան բուժօգնություն` դուրս է գրվել:
Հրշեջ-փրկարարները սահմանազատել են տարածքը, ապահովել տեղանքի լուսավորությունը և իրականացրել հերթապահություն:
Նկատենք, որ վերջին շրջանում գազալացակայաններում պայթյունները հաճախակի են դարձել: Վերջինը տեղի ունեցավ օրեր առաջ, Էջմիածնում: Երեք տուժածները դեռ հիվանդանոցում են: Պարզվեց, որ նախկին պատգամավոր Հակոբ Հակոբյանին պատկանող գազալցակայանը վերջին անգամ փորձաքննության ենթարկվել է 2011-ին:
Հովսեփյան. Էջմիածնի գազալցակայանը անվտանգության փորձաքննություն վերջին անգամ հինգ տարի առաջ էր անցել

Общество 12:16 01/06/2015
В результате взрыва на автомобильной газозаправочной станции (АГЗС) в городе Чаренцаван Котайкской области Армении один человек погиб и еще один пострадал. Об этом сообщает информационный центр министерства территориального управления и по чрезвычайным ситуациям Армении «Чрезвычайный канал» («Артакарг Алик»).
Сигнал о ЧП поступил в 30 мая, в 23:54 по местному времени. На место происшествия выехали оперативные группы областного спасательного управления и Центра кризисного управления, а также один боевой расчет.
Инцидент произошел во время заправки автомобиля «ВАЗ -2101» (г/н34SM551, водитель Х. М.) на АГЗС, принадлежащей ООО «Драйв 2014». В результате взрыва погиб сотрудник газозаправки Г.С., 1960 г. р., а пострадавший при ЧП М.Х., 1986 г.р., был госпитализирован в медцентр Чаренцавана. После оказания медпомощи он был выписан.
Отметим, что это не первый инцидент на АГЗС в Армении за последнее время. Так, утром 26 мая взрыв прогремел на принадлежащей бывшему депутату парламента Армении Акопу Акопяну («Чойт») газозаправочной станции в Эчмиадзине. В результате взрыва пострадали сын и брат А.Акопяна, а также сотрудник газозаправки. Премьер-министр Армении Овик Абраамян на заседании правительства РА 27 мая поручил министру территориального управления и по чрезвычайным ситуациям Армену Ерицяну ужесточить контроль за соблюдением правил безопасности при эксплуатации газозаправочных станций.