Հասարակություն 13:07 02/06/2015
«Մենք մեկ շաբաթ հետո` ամսի 9-ին կամ 10-ին, կհայտնենք մեր դիրքորոշումը սակագնի վերաբերյալ»,- Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը:
«Ունենք բոլոր կայանների հայտերը, ունենք ՀԷՑ-ի հայտը, սահմանված կարգով նայել ենք` արդյոք այդ հայտերը, որոնք ներկայացված են, համապատասխանում են մեր կարգերին, թե` ոչ: Բոլորդ տեղյակ եք, որ մենք ընդունել ենք ի վարույթ բոլոր հայտերը, և հայտերն ամբողջությամբ դրված են մեր ինտերնետային կայքում, ոչ մի թերթիկ չի պակասում, որպեսզի յուրաքանչյուր քաղաքացի մտնելով կայք, տեղեկանա հայտերի բովանդակությանը: Մենք մինչև 88 օր ուսումնասիրության ժամկետ ունենք, թեպետ, ժամկետը երկար է, բայց, կարծում եմ, մենք մեկ շաբաթ հետո` ամսի 9-ին կամ 10-ին, կհայտնենք մեր դիրքորոշումը սակագնի վերաբերյալ, որը ևս կտեղադրվի մեր կայքում, որպեսզի բոլորը ծանոթանան դրա հետ»,- ասաց Ռ.Նազարյանը:
Հանձնաժողովի նախագահի խոսքերով՝ դիրքորոշում ասելով նկատի ունեն, թե արդյոք ներկայացված հայտերը հիմնավորված են, և որ հայտի, որ հոդվածն է ընդունվել, որը չի ընդունվել, և թե արդյունքում ինչ կունենանք:
Հարցին, թե հիմնավորվա՞ծ է թանկացման միտումը, Ռ.Նազարյանը նշեց, թե քանի դեռ իրենց աշխատակազմը չի ավարտել ուսումնասիրությունները, այդ ուղղությամբ որևէ բան ասել չի կարող. «Բայց կարող եմ մի բան հաստատակամ, ամենայն պատասխանատվությամբ ասել` բավականաչափ մեծ հնչեղություն է ստացել, որ ՀԷՑ-ը իր հայտում ունի այնպիսի հոդվածներ, որոնք վերաբերում են շքեղությանը՝ թանկարժեք մեքենաներին, առանձնատների վարձակալությանը և այլ ծախսերին, այդ մասով ես կարող եմ ասել, որ և նախորդ սակագնում, և գործող սակագնում, և առաջիկա սակագնում որևէ շքեղության ոչ մի էլեմենտ մեր սակագնում իր արտացուլումը չի գտնի»:
Այդուհանդերձ, լրագրողները կրկին հարցրեցին՝ էլեկտրաէներգիայի սակագինը կբարձրանա՞, արդյոք 17 դրամ թանկացումը հիմնավորվա՞ծ է թե՞ ոչ, Ռ. Նազարյանն ասաց. «Սակագնում մի քանի բաղադրիչներ կան, որոնք ակնառու են դարձնում, որ սակագնի վերանայման արդյունքում որոշակի թանկացում կլինի` ի՞նչ չափով, ի՞նչ մեծությամբ այդ մասին ես պատրաստ չեմ ասելու»:

Экономика 13:32 02/06/2015
Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении через неделю, 9 или 10 июня, представит свою позицию относительно повышения тарифов на электроэнергию в республике. Об этом заявил сегодня журналистам в парламенте Армении председатель КРОУ РА Роберт Назарян.
«Имеются заявки от всех станций, заявка ЗАО „Электрические сети Армении” (ЭСА), в установленном порядке было рассмотрено, соответствуют ли данные заявки нашим требованиям. Все заявки были приняты в производство, они опубликованы в Сети, и каждый гражданин может ознакомиться с их содержанием», – сказал Роберт Назарян, добавив, что решение КРОУ относительно тарифов на электроэнергию также будет опубликовано на сайте Комиссии.
В ответ на вопрос, является ли повышение цен на свет оправданным, Роберт Назарян отметил, что по этому поводу пока не может ничего сказать, так как вопрос все еще находится на стадии рассмотрения.
«Ряд компонентов, входящих в стоимость, показывают, что в результате пересмотра тарифов определенное повышение будет. Однако о размере пока ничего сказать не могу», – добавил он.
Напомним, ранее ЗАО «Электрические сети Армении» (ЭСА) представила в Комиссию по регулированию общественных услуг (КРОУ) РА соответствующую заявку о повышении тарифов на электроэнергию, которую парламентская оппозиция считает абсолютно необоснованной и служащей интересам данной компании.
Глава Минэнерго Армении: «Не думаю, что электроэнергия подорожает на 17 драмов»
Митингующие: «Никакого повышения тарифов на электроэнергию в Армении не будет, мы этого не допустим»