Քաղաքական 12:49 09/06/2015
Էրդողանի գլխավորած կուսակցությունը դե ֆակտո հաղթեց Թուրքիայի խորհրդարանական ընտրություններում, սակայն միևնույն ժամանակ պարտվեց, քանի որ չկարողացավ լուծել իր առջև դրված ոչ պլան մինիմումը, ոչ պլան մաքսիմումը,- լրագրողների հետ հանդիպմանը նման դիտարկում արեց ԵՊՀ Արևելագիտւոթյան ամբիոնի փոխդեկան, թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը:
«Պլան մինիմումը՝ ստանալ 216 մանդատ և ձևավորել միանձնյա կառավարություն, մաքսիմումը՝ ստանալ 330 մանդատ և հիմք ունենալ իրականացնելու նախագահական լիազորությունների ուժեղացմանը միտված սահմանադրական փոփոխություններ»,-նշեց թուրքագետը:
Նա ընդգծեց, որ Էրդողանի կուսակցությունը չնայած որ լիդեր է, բայց կանգնած է լուրջ ճգնաժամի առջև, քանի որ ըստ կանխատեսվող սցենարների՝ կամ պետք է ստիպված գնալ կոալիցիայի, կամ ձևավորել փոքրամասնության կառավարություն:
Անդրադառնալով Թուրքիայում խորհրդարանական ընտրություններում ներկայացված հայ թեկնածուներին՝ Ռ. Մելքոնյանը հայտնեց, որ թուրքական խորհրդարանում կլինի երեք հայ պատգամավոր. «Մարկար Եսայանը, ով Թուրքիայում բավականին հայտնի լրագրող է, ընտրված է իշխող կուսակցությունից: Նա միշտ եղել է իշխանամետ լրագրող, միևնույն ժամանակ նա ծանոթ է հայկական և հայ համայնքի խնդիրներին, բայց նա հայ համայնքի թեկնածուն չէ»:
Ռ. Մելքոնյանի կարծիքով, ավելի շատ Մարկար Եսայանի ազգանունն օգտագործելու է իշխանությունը՝ իր տոլեռանտությունը ապացուցելու համար:
Նա հայտնեց, որ մյուս երկու թեկնածուներից տիկին Տոհանը նույնպես հայ համայնքի թեկնածուն չէ և նրանից էլ լուրջ ակնկալիքներ պետք չէ ունենալ:
«Երրորդ թեկնածուն՝ Կարո Փայլանը, ով ներկայացնում է «ժողովրդների ժողովրդավարություն» կուսակցությունը, Թուրքիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչներից է: Վստահորեն կարող եմ ասել, որ հայ համայնքի խնդիրներին խորագիտակ է»,-ասաց թուրքագետը:
Ըստ նրա՝ այս թեկնածուն միշտ բարձրացնում է հայկական ինքնության պահպանման հարցը:
Մելքոնյանը տեղեկացրեց նաև, որ Կարո Փալյանն այն մարդն է, ով գլխավորում է նախաձեռնությունը, որը կոչ է անում Թուրքիայում անցկացնել Պոլսո հայոց պատրիարքի ընտրություն և սատարում է Հայաստանցի թեկնածուին՝ Գուգարաց թեմի առաջնորդ Սեպուհ Սրբազանին:
Ամփոփելով ասուլիսը՝ թուրքագետը նշեց, որ 55 տարի Թուրքիայի խորհրդարանում հայ թեկնածու չի եղել, և որ Թուրքիայի խորհրդարանում հայկական թեման ակտիվանալու է:

Комментарии 14:12 09/06/2015
Партия справедливости и развития (ПСР) президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана де-факто победила на состоявшихся 7 июня парламентских выборах, но в то же время потерпела поражение, поскольку не смогла выполнить ни плана-максимум, ни плана-минимум. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции тюрколог Рубен Мелконян.
«План-минимум состоял в получении 216 мандатов в парламенте и создании единоличного правительства, план-максимум же – в получении 330 мандатов и получении возможности реализации конституционных реформ, направленных на усиление полномочий президента», – пояснил эксперт.
По словам тюрколога, ПСР в настоящее время столкнулась с серьезным кризисом:
партии придется либо создать коалицию с одной из оппозиционных партий, либо сформировать так называемое правительство меньшинства.
Коснувшись того, что в парламент Турции прошли 3 депутата армянского происхождения, Р.Мелконян отметил: журналист Маркар Есаян, выдвинутый ПСР, «не является кандидатом от армянской диаспоры». По мнению Мелконяна, Партия справедливости и развития специально выбрала кандидата с армянской фамилией, чтобы показать свою толерантность.
Тюрколог считает, что серьезных надежд не стоит возлагать и на адвоката армянского происхождения Селину Озузун Доган (первого номера в избирательном списке оппозиционной Народно- республиканской партии).
«Третий депутат – представляющий прокурдскую Народно-демократическую партию Каро Палян – представитель армянской общины Турции. С уверенностью могу сказать, что он хорошо знаком с проблемами армянской общины», – заявил Рубен Мелконян, добавив, что Каро Палян постоянно озвучивает вопрос сохранения армянской идентичности.
Резюмируя, тюрколог отметил: в течение 55 лет в парламенте Турции не было депутатов армянского происхождения, и теперь армянская тема в турецком парламенте активизируется.
Напомним, в Турции в воскресенье, 7 июня, прошли парламентские выборы. По предварительным данным, правящая Партия справедливости и развития, которую возглавляет премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу, получила 40,8% голосов избирателей и 256 мест в парламенте. Несмотря на победу на выборах, Партия справедливости и развития впервые за 13 лет потеряла большинство в парламенте.
МИД Турции: Партия справедливости и развития, впервые за 13 лет потерявшая большинство в парламенте, поняла послание народа