Հասարակություն 13:42 17/06/2015
Արցախի հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի հրամանագրով Արցախի Հանրապետությանը մատուցած բացառիկ ծառայությունների համար գեներալ-լեյտենանտ Մովսես Հակոբյանը պարգևատրվել է «Գրիգոր Լուսավորիչ» շքանշանով։ Այս մասին հայտնում են Արցախի հանրապետության նախագահաի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Հիշեցնենք, որ նախագահ Բակո Սահակյանը հունիսի 15-ին ստորագրել էր հրամանագիր, համաձայն որի` գեներալ-լեյտենանտ Մովսես Հակոբյանն ազատվել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության նախարար-պաշտպանության բանակի հրամանատարի պաշտոնից:
Նույն օրը երկրի ղեկավարը ստորագրել էր հրամանագիր` գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Մնացականյանին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության նախարար - պաշտպանության բանակի հրամանատար նշանակելու մասին:
Հունիսի 17-ին Նախագահ Սահակյանն այցելել է ԼՂՀ պաշտպանության նախարարություն և բանակի հրամանատարական կազմին ներկայացրել նորանշանակ նախարար Լևոն Մնացականյանին:
Նախագահ Սահակյանը երախտագիտություն է հայտնել պաշտպանության նախկին նախարար Մովսես Հակոբյանին իրականացված ծավալուն աշխատանքի համար՝ ընդգծելով, որ նրա հրամանատարության տարիներին պաշտպանության բանակի մարտունակությունը հասել է նոր մակարդակի, լուծում է տրվել բազմաթիվ խնդիրների:
Բակո Սահակյանը վստահությամբ նշել է, որ Մովսես Հակոբյանը կշարունակի իր հարուստ փորձն ու գիտելիքները ներդնել Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալի նոր պատասխանատու պաշտոնում:
Խոսելով նորանշանակ նախարարի մասին` երկրի ղեկավարը նշել է, որ Լևոն Մնացականյանը հարուստ փորձ, բանակում մեծ հեղինակություն և հարգանք վայելող, խոր գիտելիքներ ունեցող գեներալներից է, ով լավագույնս է դրսևորել իրեն զբաղեցրած բոլոր պաշտոններում:
Արցախի Հանրապետության զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատարը համոզմունք է հայտնել, որ Լևոն Մնացականյանը նույն եռանդով կաշխատի նաև որպես պաշտպանության նախարար ու պաշտպանության բանակի հրամանատար՝ իր ողջ կարողություններն ուղղելով բանակի զորացման և դրա մարտունակության շարունակական բարձրացմանը:
Հանդիպմանը ներկա են եղել Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Политика 13:52 17/06/2015
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян 15 июня подписал указ, согласно которому генерал-лейтенант Мовсес Акопян освобожден от должности министра обороны-командующего Армией обороны НКР. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
В тот же день Бако Саакян подписал указ о назначении генерал-лейтенанта Левона Мнацаканяна министром обороны-командующим Армией обороны НКР.
Другим указом президента, за исключительные заслуги перед Республикой Арцах генерал-лейтенант Мовсес Акопян награжден орденом «Григор Лусаворич».
Бако Саакян 17 июня посетил министерство обороны НКР и представил высшему командному составу армии новоназначенного министра Левона Мнацаканяна.
Президент выразил признательность бывшему министру обороны Мовсесу Акопяну за осуществленную им масштабную работу, подчеркнув, что за годы его командования боеспособность Армии обороны достигла нового уровня, были решены многочисленные проблемы.
Бако Саакян выразил уверенность, что Мовсес Акопян продолжит внедрять свой богатый опыт и знания на новой ответственной должности заместителя начальника ГШ Вооруженных сил Республики Армения.
Говоря о новоназначенном министре, глава государства отметил, что Левон Мнацаканян – генерал с богатым опытом, пользующийся большим авторитетом и уважением в армии, имеющий глубокие знания и проявивший себя с лучшей стороны на всех занимаемых должностях.
Верховный главнокомандующий Вооруженными силами Республики Арцах выразил уверенность, что Левон Мнацаканян продолжит с той же энергией работу в качестве министра обороны и командующего Армией обороны, используя все свои навыки и умения для усиления армии и последовательного повышения ее боеспособности.
На встрече присутствовали министр обороны Республики Армения Сейран Оганян и другие должностные лица.