«Լույս հայի աչքերին»
Հայկական ակնաբուժության նախագծի (ՀԱՆ) և Orange Հիմնադրամի «Լույս հայի աչքերին» համատեղ ծրագրի շրջանակներում՝ հունիսի 2-ից Աչքի շարժական հիվանդանոցը սկսել է իր աշխատանքները Լոռու մարզում։ Սա Աչքի շարժական հիվանդանոցի 2-րդ այցն է Լոռու մարզ, որի նպատակն է մարզի բնակիչների համար անցկացնել անվճար ակնային զննումներ և իրականացնել բուժումներ սոցիալապես անապահով անձանց համար: Տեղական մասնագետների կողմից մայիսին Լոռու մարզում արդեն անցկացվել են ակնային զննումներ, որի արդյունքում խորացված հետազոտության և հետագա բուժման կարիք ունեցող բնակիչներն ուղղորդվել են Աչքի շարժական հիվանդանոց (ԱՇՀ)։ Այս մասին տեղեկացնում են Օրանժ Արմենիա
հանրային կապերի ծառայությունից:
Աչքի շարժական հիվանդանոցը Հունիսի 22-ից 26-ը կայանել է Ստեփանավան քաղաքում, որտեղ աշխատանքների ընթացքին ծանոթանալու նպատակով այցելել են Orange Հիմնադրամի և Հայկական ակնաբուժության նախագծի ղեկավարները:
««Լույս հայի աչքերին» նախագիծը, որն իրականացնում ենք մեր գործընկերների հետ համատեղ մեր ամենատպավորիչ ծրագրերից է, քանի որ հնարավորություն է տալիս վերադարձնել մարդկանց տեսողությունը՝ շոշափելի կերպով բարելավելով նրանց կյանքը: Ծրագրից օգտվողների քանակը զգալի է, սակայն ցավոք, տեսողական խնդիրներ ունեցողների քանակը դեռևս մեծ է, և ծրագիրը շարունակելու կարիք կա»,- ասել է Orange Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
Ներկայումս Աչքի շարժական հիվանդանոցը Սպիտակ քաղաքում է, որտեղ կմնա մինչև հուլիսի 20-ը՝ այնուհետև ուղևորվելով Շիրակի մարզ: Այն արդեն եղել է Ալավերդի և Վանաձոր քաղաքներում՝ այնտեղ իրականացնելով աչքի վիրահատություններ և լազերային բուժում
«Orange Հիմնադրամի հետ համագործակցության շրջանակում Աչքի շարժական հիվանդանոցը նախորդ անգամ Լոռու մարզ այցելել էր 2013թ.-ին։ Ուրախ եմ, որ այս համագործակցության արդյունքում հեռավոր մարզերի բնակիչներին հասանելի է դառնում ակնային ծառայություններ։ Լոռու մարզում, մարզային ակնաբույժների կողմից իրականացվել է 8000 մեծահասակների և երեխաների ակնային զննում։ Առ այսօր, Ալավերդի և Վանաձոր քաղաքներում, իրականացվել է 194 վիրահատություն և 51 լազերային միջամտություն: Մինչև Լոռու մարզը, Աչքի շարժական հիվանդանոցն այցելել էր Կոտայքի մարզ, որի արդյունքում ավելի քան 3000 մեծահասակ և 7000 երեխա ակնային զննումներ են անցել և իրականացվել է 500 վիրահատություն ու լազերային բուժում»,- նշել է Հայկական ակնաբուժության նախագծի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Նունե Եղիազարյանը:
Հայկական ակնաբուժության նախագիծն իրականացնում է «Լույս հայի աչքերին» ծրագիրը սկսած 2003թ.-ից։ Orange Հիմնադրամի հետ միասին ծրագիրն անցկացվում է 2011թ.-ից, որի շրջանակներում ակնային զննում են անցել ավելի քան 51,984 մեծահասակ և 15,051 երեխա, շարժական հիվանդանոցում խորացված ստուգումներ է անցել 8,961 բնակիչ, իրականացվել է 5,209 վիրահատություն և լազերային բուժում, տրամադրվել է 23,876 ակնոց և 53 մարզային դպրոցների 4,399 աշակերտների համար կազմակերպվել են ակնային խնամքի վերաբերյալ հանրակրթական դասընթացներ:

Society 16:39 30/06/2015
Free eye care services rendered to inhabitants of Lori region through joint initiative of Armenian Eye Care Project and Orange F
Since the 2nd of June, Mobile eye hospital has started its activity in Lori region, in the frame of “Bringing sight to Armenian eyes” joint initiative of Armenian Eye Care Project (AECP) and Orange Foundation. This is already the second visit of the Mobile eye hospital to this region, which aims at providing inhabitants with free eye screenings and performs eye treatments for socially vulnerable people. In May local specialists have already performed eye screenings, directing people in need of more thorough examination and further treatment to the Mobile eye hospital, the press service of Orange Armenia said.
The hospital was situated in Stepanavan town from June 22 till June 26, where chairmen of the Orange Foundation and AECP visited to review the working process.
““Bringing Sight to Armenian Eyes” program, which we implement with our partners, is one of the most impressive initiatives of the Orange Foundation, as it helps people to recover their sight, thus making a real change in their lives. The number of people already benefitted from this project is significant, however as there a still a lot of people with sight issues, there is unfortunately a strong need to continue this initiative”,- said Francis Gelibter, Chairman of the Board of the Orange Foundation.
At the moment Mobile eye hospital is in Spitak town, where it will stay till the 20th of July, later heading to Shirak region. Apart from Stepanavan, in Lori region it has already visited Alaverdi and Vanadzor towns, performing surgeries and laser treatments.
“This is our second visit to Lori region in the framework of cooperation with Orange Foundation. The last visit was in 2013. I am pleased that this lasting partnership between the Armenian EyeCare Project and Orange Foundation makes eye care accessible to the people from regions too. More than 8000 adults and children were screened by regional ophthalmologists. Up to date 194 surgeries and 51 laser procedures have been performed on the Mobile Eye Hospital in Alaverdi and Vanadzor. Prior to the visit to Lori, AECP and Orange Foundation worked in the Kotayk region, where 3000 adults and 7000 children were screened and 500 surgeries and laser treatments were performed in the Mobile Eye Hospital" said Nune Yeghiazaryan, Country Director of the Armenian Eye Care Project.
To remind, “Bringing Sight to Armenian Eyes” project has been implemented by Armenian Eye Care Project since 2003. Since cooperation with Orange Foundation launched in 2011, in the frame of this initiative more than 51,984 adults and 15,051 children have received eye screenings, 8,961 inhabitants have passed eye examinations in the mobile eye hospital, 5,209 surgeries and laser treatments have been performed, 23,876 eyeglasses provided and special classes on eye care have been held in 53 regional schools for 4,399 children.