Մշակույթ 13:01 08/07/2015
«Ոսկե ծիրան» Երևանի միջազգային կինոփառատոնը այս տարի ևս պատիվ ունի համագործակցելու ՀՀ-ում մի քանի օտարերկրյա դեսպանությունների հետ: Մասնավորապես՝ Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Լեհաստանի և Ռուսաստանի: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիմանն ասաց «Ոսկե ծիրան» Երևանի ՄԿՓ գեղարվեստական տնօրեն Սուսաննա Հարությունյանը:
Ֆրանսիայի դեսպանության հետ արդեն ավանդական դարձած համագործակցության շնորհիվ այս տարի ևս կիրականացվեն համատեղ նախաձեռնություններ:
Հանդիպմանը ներկա Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն նշեց, որ սա հիանալի հնարավորություն է հայ հանդիսատեսին ներկայացնելու միջազգային ֆիլմարվեստի դրսևորումները. «180 ֆիլմ մոտ 60 երկրից, իսկապես գովելի է շատ: Քանի որ տարին նշանակալի է նաև Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցով, անմասն չեն մնացել նաև այդ թեմային առնչվող կինոժապավենները, որոնց մեջ կան անհատական և ընտանեկան պատմություններ, ազգային ինքնությանն առնչվող թեմաներ»:
Դեսպանը կարևոր համարեց նաև Ֆրանսիայի դեսպանության աջակցությամբ մի շարք անվանի կինոգործիչների՝ փառատոնին ներկա գտնվելը. «Երևան կժամանի նաև ֆրանսահայ կինոռեժիսոր Ռոբերտ Գեդիկյանը, ով նաև լինելու է խաղարկային ֆիլմերի ժյուրիի նախագահը: Գեդիկյանի «Խենթի պատմությունով» էլ կբացվի «Ոսկե ծիրանը»: Ֆիլմը պատմում է Հայոց ցեղասպանության մասին»:
Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպանության մշակութային ատաշե Աննեմարի Կուլումանն էլ տեղեկացրեց, որ այս տարի իրենց երկրից փառատոնին կներկայացվի 20 ֆիլմ. «Շնորհակալություն, որ հնարավորություն եք տալիս հայ հանդիսատեսին ներկայացնել գերմանական թեմաները»:
Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանությանը կից գիտության և մշակույթի ռուսական կենտրոնի տնօրեն Մարկ Կալինինն էլ բոլորին շնորհավորեց առաջիկա կինոփառատոնի առթիվ՝ այն մեծ և շատ գեղեցիկ միջազգային միջոցառում համարելով. «Հույս ունեմ, որ այս տարի ռուսական ֆիլմերը մրցանակների կարժանանան: Այս տարի Ռուսաստանից կինոփառատոնին կմասնակցեն նաև լրագրողներ և կինոքննադատներ, որոնց միջոցով էլ Ռուսաստանում այս կինոփառատոնի մասին առավել շատ կիմանան»:
Սուսաննա Հարությունյանը տեղեկացրեց, որ փառատոնի շրջանակներում կլինի նաև հատուկ լեհական ֆիլմերի օրեր, Երևան կժամանի անվանի լեհ կինոռեժիսոր Քշիշտով Զանուսսին. «Լեհական ֆիլմերով հարուստ է հատկապես «Կորիզ» կարճամետրաժ ֆիլմերի մրցույթը:

Культура 15:19 08/07/2015
С.Арутюнян: Кинофестиваль «Золотой абрикос» продолжает сотрудничество с иностранными посольствами в Армении
XII Международный кинофестиваль «Золотой абрикос» в этом году также сотрудничает с иностранными посольствами в Армении, в частности, с посольствами Франции, Германии, Польши и России. Об этом сегодня на пресс-конференции сообщила арт-директор фестиваля Сусанна Арутюнян.
В свою очередь посол Франции в Армении Жан-Франсуа Шарпантье отметил, что кинофестиваль – хорошая возможность познакомить армянского зрителя с новинками мирового кинематографа.
«180 фильмов из порядка 60 стран, это действительно очень похвально. Поскольку в этом году отмечается 100-я годовщина Геноцида армян, в программе фестиваля представлены также киноленты, посвященные этой теме», – сказал он.
При этом Жан-Франсуа Шарпантье обозначил важность участия в фестивале при содействии посольства Франции ряда известных кинодеятелей: «Жюри XII Международного конкурса игровых фильмов „Золотой абрикос” возглавит Робер Гедикян. Кинофестиваль откроется показом фильма Робера Гедикяна „Не говорите мне, что мальчик был сумасшедшим”».
Атташе по культуре посольства Германии в РА Аннемари Кулуман сообщила, что в этом году на фестивале будет представлено 20 фильмов из Германии. «Спасибо за возможность представлять армянскому зрителю немецкие темы», – сказала она.
В фестивале в этом году примут участие также журналисты и кинокритики из России, что позволит повысить уровень информированности о кинофестивале в РФ. Кроме того, в рамках «Золотого абрикоса» пройдет День польского кино.
Напомним, международный кинофестиваль «Золотой абрикос» в этом году пройдет в армянской столице с 12 по 19 июля.
Почетными гостями XII международного кинофестиваля «Золотой абрикос» станут звезды мирового кино Орнелла Мути и Настасья Кински