Սերժ Սարգսյան. Միջազգային պայքարը ցեղասպանության հանցագործության դեմ պետք է նոր թափ առնի
«Որպես ցեղասպանության ենթարկված ժողովուրդ, մենք վերածնվել ենք, պետականության կերտել, և այսօր հնարավորություն ունենք հանդես գալու որպես ցեղասպանության հանցագործության դեմ պայքարի առաջարամարտիկներից մեկը»,- Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության 12-րդ համաժողովի բացման խոսքում ասաց նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահը նշեց, միջազգային պայքարը ցեղասպանության հանցագործության դեմ պետք է նոր թափ առնի, նոր բովանդակություն ստանա, օգտագործի բոլոր հնարավոր հարթակները:
Երկրի ղեկավարի խոսքով, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շրջանակում Երևանում անցկացվել է «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» առաջին ֆորումը, որի ժամանակ մասնակիցներն առաջարկել են Հայաստանին այս գործում ստանձնել առաջնորդի դերակատարումն ու պարբերական բնույթ հաղորդի համաժողովին. «Անցկացնելով անհրաժեշտ քննարկումներ՝ մենք ընդունել ենք այդ առաջարկությունը, նախատեսել ենք համաժողովն անցկացնել երկու տարի մեկ անգամ՝ սկած 2016 թվականից»:
Հ. Դեմոյան. Ռազմամոլ առաջնորդների ագրեսիվ հռետորաբանությունը անուշադրության չպետք է մատնել
Պետք է ավելի արդյունավետ մեխանիզմներ, օրենսդրություն մշակվի ցեղասպանությունները կանխարգելելու համար. Դեմոյան

Society 19:42 08/07/2015
“As a nation that was subjected to genocide, we were reborn, created statehood and have now an opportunity to be a vanguard in the struggle against the crime of genocide,” Armenian President Serzh Sargsyan said in his opening speech at the 12th Conference of the International Association of Genocide Scholars.
The president said the international struggle against the crime of genocide should get renewed impetus, acquire a new meaning, and use all possible rostrums.
According to the head of state, Yerevan hosted the First Forum ‘Against the Crime of Genocide’ as part of the commemorative events on the 100th anniversary of the Armenian Genocide. The forum participants suggested that Armenia should assume the role of a leader in this cause and hold the forum on a regular basis. “After conducting the necessary discussions, we accepted that proposal and we plan to hold a forum every second year, starting from 2016”