Բակո Սահակյանը Մեծ Բրիտանիայում է
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը նախօրեին այցելել է Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարան և այնտեղ հանդես եկել ելույթով:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամբ, իր ելույթում Նախագահն անդրադարձել է Արցախի պետականաշինությանը, սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը և պատասխանել բարձրացված հարցերին:
Նախագահն ընդգծել է, որ Արցախում Միացյալ Թագավորության հանդեպ տածում են հատուկ վերաբերմունք՝ Մեծ Բրիտանիան դիտարկելով որպես միջազգային քաղաքականության ազդեցիկ տերություն, որը նաև հանդիսանում է ժողովրդավարության ու եվրոպական քաղաքակրթության բնօրրաններից մեկը:
Բակո Սահակյանի բնութագրմամբ՝ Արցախը շահագրգռված է խորհրդարանական կապերի խորացման, գիտակրթական և մարդասիրական ոլորտներում Մեծ Բրիտանիայի հետ հարաբերությունների զարգացման մեջ: Երկրի ղեկավարի խոսքով՝ նման լավատեսությունն առաջին հերթին պայմանավորված է Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում Արցախի և հայ ժողովրդի անկեղծ ու հավատարիմ բարեկամների առկայությամբ:
Հանդիպմանը ներկա էին Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արմեն Սարգսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Society 10:53 09/07/2015
On 8 July Artsakh Republic President Bako Sahakyan visited the Parliament of Great Britain and delivered there a speech, the press service of Artsakh’s President reported.
In his speech the President touched upon the state-building process of Artsakh, its socioeconomic development, Azerbaijani-Karabagh conflict settlement and answered questions raised by the attendees.
The President underlined that Artsakh has a special attitude towards the United Kingdom considering Great Britain as an influential state, one of the cradles of democracy and the European civilization.
Bako Sahakyan mentioned that Artsakh is interested in developing relations with Great Britain, especially in deepening parliamentarian ties, cementing ties in scientific, educational and humanitarian spheres.
According to the Head of the State, such optimism is first and foremost based on the existence of sincere and devoted friends of Artsakh in the British Parliament.
Ambassador extraordinary and plenipotentiary of the Republic of Armenia to the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland Armen Sargsyan and other officials were present at the meeting.