Իրավունք 15:03 10/07/2015
Հուլիսի 13-ին կայանալիք Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի նիստում կհաստատվեն Սահմանադրության նախագծի հիմնական` 1-ից 7-րդ գլուխները և մինչև հուլիսի 15-ը կհրապարակվեն: Այդ մասին Panorama.am-ին տեղեկացրեց ՍԴ բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ, ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի դեկան Գագիկ Ղազինյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ այսօր տեղի է ունեցել Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի նիստը, որի ընթացքում քննարկվել են Սահմանադրության 4-ից 7-րդ գլուխների մասին Վենետիկի հանձնաժողովի փորձագետների հետ քննարկումների արդյունքները և նույն փորձագետների առաջարկությունների հիման վրա հայտարարություն է ընդունվել:
Սահմանադրության նախագծի հիմնական գլուխները 7-ն են լինելու, իսկ մնացած հատվածը լինելու են բաժիններ տարբեր ոլորտների վերաբերյալ: Իսկ այսօրվա նիստում ընդունված հայտարարությունը, ըստ Ղազինյանի, վերաբերում էր առաջիկայում կազմակերպվելիք հանրային քննարկումներին:
«Սահամանդրության հիմնական մասը հրապարակելուց հետո մենք ընդունելու ենք առաջարկություններ, այսինքն, սկսում ենք հանրային քննարկումներ այդ գլուխների վերաբերյալ», ասաց Ղազինյանը: Քննարկման դրվելիք Սահմանադրության նախագիծը դարձյալ կարող է փոփոխության ենթարկվել, եթե ընդունելի առաջարկներ ներկայացվեն:
Քննարկումների փուլը, ըստ հանձնաժողովի անդամի, կավարտվի մինչև հուլիսի վերջ, կներկայացվի հանրապետության նախագահին և եթե նախագահը հաստատեց, օգոստոսին միայն կներկայացվի Ազգային ժողովին:
«Իսկ թե ինչքան կտևի Ազգային ժողովում քննարկումները նախագծի շուրջ, չեմ կարող ասել: Երբ Ազգային ժողովը ընդունեց նախագիծը, նոր միայն կնշանակվի հանրաքվեի օր: Թե երբ կնշանակվի, չեմ կարող ասել: Մասնագիտական հանձնաժողովը այդ փուլի համար պատասխանատու չէ», -նկատեց Ղազինյանը:
Հարցին, թե կառավարման համակարգի վերաբերյալ ի՞նչ վերջնական մոտեցում հայտնեց մասնագիտական հանձնաժողովը, Ղազինյանն պատասխանեց.
«Նախագիծը պատրաստվել է կառավարման այսպես կոչված, խորհրդարանական մոդելի հիման վրա, որովհետև ամեն ինչ` ինչպես է կառավարություն կազմվում, ինչպես է խորհրդարան ընտրվում, ինչպես են դատական ատյաններ ձևավորվում, պայմանավորված է խորհրդարանական մոդելով: Սահմանադրության մեջ ձևավորվել են սկզբունքային մոտեցումներ, այսինքն` լինելու է 100 տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգ, խորհրդարանում մեծամասնություն ստացող քաղաքական ուժը ձևավորելու է կառավարություն` վարչապետի գլխավորությամբ: Արդեն իսկ համամասնական ցուցակում պետք է նշվի, թե ով է լինելու վարչապետի թեկնածուն, այսինքն խորհրդարանում մեծամասնություն կազմող քաղաքական ուժը կներկայացնի վարչապետի իր թեկնածուին: Վարչապետ դառնալու համար չկան և չեն կարող լինել սահմանափակումներ: Դա նախագահի ընտրություն չէ: Խոսքը վերաբերում է քաղաքական ուժին. եթե հանրությունը վստահում է տվյալ քաղաքական ուժին և դա էլ ստանում է մեծամասնություն, ապա ինքն ազատ է նախագահ ընտրելու հարցում` ում կցանկանա, վարչապետի հարցում: Եթե չի վստահում հանրությունը, ուրեմն հաջորդ անգամ քվե չեն ստանում և բնականաբար, չեն կարող մեծամասնություն կազմել խորհրդարանում: Այսինքն` հանրության տված քվեների քանակն է որոշիչ. եթե քաղաքական ուժը կամ ուժերի դաշինքը ստանում է հանրության վստահությունը, ապա մեծամասնություն կազմում են: Հետևաբար, սահմանափակումներ չեն կարող լինե, թե ում` ԱԺ նախագահ, ում` վարչապետ: Անձերի վրա կենտրոնանալ պետք չէ»:
Դիտարկմանը, թե Հայաստանում ընտրական համակարգի նկատմամբ վստահություն չկա, Ղազինյանը նկատեց, որ դա արդեն օրենքի կիրառության դաշտում է: «Հասարակությունն ինքը թող մտածի, որոշի կամ իշխանությունները քաղաքական կամք դրսևորեն և այլն: Դա մասնագիտական հանձնաժողովի խնդիրը չէ», հավելեց Ղազինյանը:
Բացի կառավարման մոդելի փոփոխությունից, ի՞նչ հեղափոխական փոփոխություն է առաջարկում նոր Սահմանադրությունը հարցին, Ղազինյանը պատասխանեց. « Այդպես կարելի է գնահատել նաև դատական համակարգի` դատարանների և դատարանների բարձրագույն խորհրդի հետ կապված հարցերի լուծումը, որը իմ կարծիքով, նույնպես սկզբունքային նշանակություն ունի` դատարանների անկախության ապահովման, նրանց արդյունավետ գործունեության և հանրային հաշվետվողականության համար: Դատարանների և Արդարադատության խորհուրդ, որը հետագայում կոչվելու է Դատարանների բարձրագույն խորհուրդ, երկու ինստիտուտների մասով սկզբունքային փոփոխություններ են սպասվում, որոնք կոչված են ապահովելու դրանց գործունեությունը»:
Մեկնաբանելով պնդումները, թե Սահմանադրության բարեփոխումները իշխանության վերարտադրության համար են արվում, Ղազինյանն ասաց, որ մասնագիտական հանձնաժողովի առջև խնդիր է դրված եղել մշակել այնպիսի մոդել, որը արդյունավետ կերպով կնպաստի երկրի զարգացմանը: «Մենք առաջարկում ենք, թե դա ինչքանով կնպաստի կամ կխանգարի, պարզ չէ: Մեր երկրի նման զարգացող երկրներում ցանկացած իշխանության համար առանձնապես դժվարություն չէ որևէ ձև գտնել…այսինքն մոդելը, կառավարման ձևը որևէ խոչընդոտ չէ վերարտադրվելու մեխանիզմներ գտնելու համար: Այնպես որ դրա վրա ֆիքսվել պետք չէ: Կարող եք, եթե լավ ընդդիմություն եք, ձևավորեք լավ քաղաքական ուժ կամ դաշինք, լավ գաղափարախոսության վրա հիմնված և կառավարման նոր մոդելի պայմաններում, առաջադրվեք, հետևեք, որ ընտրությունները լավ անցկացվեն, օբյեկտիվ արդյունքներ լինեն, եկեք իշխանության»:
Մասնագիտական հանձնաժողովի ներսում կառավարման մոդելի փոփոխությունը միանշանակ չի ընդունվել, և Ղազինյանի փոխանցմամբ, կան վերապահումներ, եղել են մասնագիտական վեճեր: «Այնպես չէ, որ բոլորը 100 տոկոսով պետք է կողմ լինեին: Եթե մարդիկ իրենց մասնագետ են համարում, անկախ իրենց կարգավիճակից, կարող են տարբեր կարծիքներ ունենալ, այնտեղ բոլորն էլ իրենց ոլորտի մասնագետն են», -հավելեց ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի դեկանը:

Interviews 19:57 10/07/2015
The main chapters (chapters 1-7) of the draft Constitution of Armenia are to be approved at the upcoming sitting the Expert Commission on Constitutional Reforms on July 13 and made public by July 15, Panorama.am learned from Gagik Ghazinyan, member of the Expert Commission, Dean of the Department of Law of Yerevan State University.
He said the results of discussions of the draft Constitution’s chapters 4-7 with Venice Commission experts were examined today at the sitting of the Expert Commission on Constitutional Reforms. Based on expert proposals, a statement was adopted about holding public debates in the near future, Ghazinyan said.
According to him, after the main part of the draft Constitution is published, proposals will be accepted and public debates organized regarding the published chapters. Should acceptable proposals be made, there may be changes in the draft Constitution, Ghazinyan stressed.
In his words, the public debates will continue until late July, after which the draft will be submitted to the president. If approved by the head of state, the draft will be presented to the National Assembly of Armenia in August.
Ghazinyan did not indicate the estimated time for holding debates in National Assembly. He just said that the date of a referendum may be fixed only in case of the draft’s adoption by parliament. During that period, the Commission on Constitutional Reforms does not bear responsibility anymore, he clarified.
Ghazinyan said the draft Constitution has been developed based on the parliamentary model of government. Some principal approaches were formulated in the Constitution – a 100% proportional electoral system will be established, with the government to be formed by the parliamentary majority and the candidate proposed for prime minister to be mentioned in the proportional voting lists of political forces.
“There can be no restrictions concerning candidates for prime minister. It is not a presidential election. The matter concerns a political force: if the society trusts it, then the political force receives a majority in the parliament and may freely elect the premier and the president,” Ghazinyan said adding that there is no need to concentrate on one person or another.
When asked what other ‘revolutionary changes’ are proposed by the new draft Constitution’, G. Ghazinyan replied: “Such an assessment can also be given regarding solution of issues of the judicial system, that is, issues related to courts and the Supreme Council of Courts, which I believe is also of fundamental importance in terms of ensuring the independence of courts, they effective functioning and accountability to society. Fundamental changes are expected with regard to courts and the Council of Justice that will be renamed the Supreme Council of Courts”.
Commenting on rumors that the constitutional reforms are aimed at ensuring the authorities’ reproduction, G. Ghazinyan said that the Commission on Constitutional Reforms was tasked with developing a model that will efficiently promote the country’s development.
‘’We are presenting a proposal. It is not clear how much it will help or hinder,” he said noting that if there is a will, the model of government cannot in some way or other be an obstacle to finding a mechanism of reproduction.
“So there is no need to concentrate on this. If you are a strong opposition force, then you may form a strong political force or alliance based on a good ideology, then get nominated and follow to make sure the elections are held well, voting results are objective, and then assume power,” he advised.
Ghazinyan said that within the Commission on Constitutional Reforms itself the change in the model of government was not perceived unambiguously, and there were some reservations. “Not everyone was 100% in favor. If people are experts, they are likely to hold different opinions, regardless of their status. Everyone here is an expert in their own area,” the dean of Law Department said.
As was reported, on October 15, 2014, the Concept of Constitutional Reforms in Armenia (drafted by the Commission on Constitutional Reforms under the Armenian President), as well as the Venice Commission’s conclusion in English and its unofficial translation into Armenia were published. The Commission Head, Chairman of Armenia’s Constitutional Court Gagik Harutyunyan said a referendum on constitutional reforms in Armenia will not be held until 2016.