Տնտեսություն 11:24 10/07/2015
«Հայաստանը ցանկանում է, որ բարեկամ Իրանի ատոմային խնդրի շուրջ ընթացող բանակցությունները պսակվեն հաջողությամբ»,-այդ մասին Ուֆայում ԲՐԻԿՍ, ԵԱՏՄ և Շանհայան համագործակցության կազմակերպության համատեղ գագաթնաժողովին ունեցած ելույթում հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահի պաշտոնական կայքի հաղորդմամբ՝ Սերժ Սարգսյանն իր ելույթում, անդրադառնալով եվրասիական ինտեգրացիայի և «Մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտու» նախաձեռնության զուգակցման հնարավորությանը, նշել է, որ դրանք ներդաշնակորեն փոխգործակցելով, հեռանկարում կարող են ապահովել խոշոր ենթակառուցվածքային և տրանսպորտային ծրագրերի իրականացումը նոր մակարդակի բարձրացնելու գործը:
Ընդգծելով վերոնշյալ տնտեսական նախագծերին Հայաստանի մասնակցության հնարավորությունը՝ Նախագահը հավելել է. «Հայաստանի դեպքում այդպիսի ծրագիր կարող է դառնալ Հայաստան-Իրան երկաթուղային ճանապարհի կառուցումը, որը Պարսից ծոցի միջոցով կապահովի ԵԱՏՄ երկրների ելքը դեպի Հնդկական օվկիանոս: Արդեն պատրաստ է տեխնիկական-տնտեսական հիմնավորումը, և ծրագիրը բաց է պետական-մասնավոր գործընկերության համար: Հուսով ենք, որ այստեղ ներկա երկրներից ընկերությունները հետաքրքրություն կդրսևորեն»:
Անդրադառնալով միջուկային խնդրի շուրջ Իրանի և «5+1 խմբի» միջև Վիեննայում ընթացող բանակցություններին՝ Սերժ Սարգսյանը նշել է. «Օգտվելով առիթից, կցանկանայի հույս հայտնել, որ Իրանի ատոմային ծրագրի հետ կապված բանակցությունները հաջողությամբ կպսակվեն, ինչը կնպաստի ինչպես միջազգային, այնպես էլ տարածաշրջանային անվտանգության ու կայունության ամրապնդմանը, նոր հնարավորություններ կբացի տնտեսական համագործակցության համար: Որպես բարեկամ Իրանի հարևան երկիր՝ Հայաստանն անկեղծորեն ցանկանում է դա»:

Topic of the day 12:35 10/07/2015
As a friendly neighbor of Iran, Armenia sincerely wants talks on Iran’s nuclear program to be crowned with success, Armenian President Serzh Sargsyan said yesterday, on July 9, in Ufa during summits of BRICS, the Eurasian Economic Union (EEU), and the Shanghai Cooperation Organization (SCO).
According to the press service of Armenian president, Serzh Sargsyan delivered a speech in which he addressed the project aimed at unifying the Eurasian integration and the Silk Road Economic Belt initiative, which he said can interact harmoniously and ensure a new level of implementing large infrastructure and transport projects.
“In case of Armenia, the construction of Armenia-Iran railway may become such a project that could provide access of EEU countries to the Indian Ocean through the Persian Gulf. A feasibility study was already carried out, and the project is open to state-private partnership. We hope that companies of the countries present here will show interest,” the Armenian president said.
Referring to talks between Iran and the P5+1 Group over Iran’s nuclear program, Serzh Sargsyan said: “Taking the opportunity, I would like to express hope that talks on Iran’s nuclear program will be crowned with success. This will help strengthen international and regional security and stability and open up new opportunities for economic cooperation. As a friendly neighbor of Iran, Armenia sincerely wants it”.