Տնտեսություն 11:24 10/07/2015
«Հայաստանը ցանկանում է, որ բարեկամ Իրանի ատոմային խնդրի շուրջ ընթացող բանակցությունները պսակվեն հաջողությամբ»,-այդ մասին Ուֆայում ԲՐԻԿՍ, ԵԱՏՄ և Շանհայան համագործակցության կազմակերպության համատեղ գագաթնաժողովին ունեցած ելույթում հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահի պաշտոնական կայքի հաղորդմամբ՝ Սերժ Սարգսյանն իր ելույթում, անդրադառնալով եվրասիական ինտեգրացիայի և «Մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտու» նախաձեռնության զուգակցման հնարավորությանը, նշել է, որ դրանք ներդաշնակորեն փոխգործակցելով, հեռանկարում կարող են ապահովել խոշոր ենթակառուցվածքային և տրանսպորտային ծրագրերի իրականացումը նոր մակարդակի բարձրացնելու գործը:
Ընդգծելով վերոնշյալ տնտեսական նախագծերին Հայաստանի մասնակցության հնարավորությունը՝ Նախագահը հավելել է. «Հայաստանի դեպքում այդպիսի ծրագիր կարող է դառնալ Հայաստան-Իրան երկաթուղային ճանապարհի կառուցումը, որը Պարսից ծոցի միջոցով կապահովի ԵԱՏՄ երկրների ելքը դեպի Հնդկական օվկիանոս: Արդեն պատրաստ է տեխնիկական-տնտեսական հիմնավորումը, և ծրագիրը բաց է պետական-մասնավոր գործընկերության համար: Հուսով ենք, որ այստեղ ներկա երկրներից ընկերությունները հետաքրքրություն կդրսևորեն»:
Անդրադառնալով միջուկային խնդրի շուրջ Իրանի և «5+1 խմբի» միջև Վիեննայում ընթացող բանակցություններին՝ Սերժ Սարգսյանը նշել է. «Օգտվելով առիթից, կցանկանայի հույս հայտնել, որ Իրանի ատոմային ծրագրի հետ կապված բանակցությունները հաջողությամբ կպսակվեն, ինչը կնպաստի ինչպես միջազգային, այնպես էլ տարածաշրջանային անվտանգության ու կայունության ամրապնդմանը, նոր հնարավորություններ կբացի տնտեսական համագործակցության համար: Որպես բարեկամ Իրանի հարևան երկիր՝ Հայաստանն անկեղծորեն ցանկանում է դա»:

Экономика 11:39 10/07/2015
Как дружественная Ирану страна-сосед, Армения искренне желает, чтобы переговоры по ядерной программе Ирана увенчались успехом. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян накануне, 9 июля, на состоявшемся в Уфе саммите БРИКС, ЕАЭС и Шанхайской организации сотрудничества.
Как передает пресс-служба главы армянского государства, Серж Саргсян в своей речи, коснувшись проекта сопряжения евразийской интеграции и инициативы «Экономического пояса Шёлкового пути», отметил, что они могут, гармонично взаимодействуя, обеспечить в перспективе выход на новый уровень реализации крупных инфраструктурных и транспортных проектов.
«В случае Армении таким проектом может стать строительство армяно-иранской железной дороги, которая обеспечила бы выход стран ЕАЭС через Персидский залив к Индийскому океану. Уже подготовлено технико-экономическое обоснование, и проект открыт для государственно-частного партнерства. Надеемся, что компании из присутствующих здесь стран проявят интерес», – заявил президент.
Коснувшись переговоров Ирана и «шестерки» международных посредников по иранской ядерной программе, Серж Саргсян сказал: «Пользуясь случаем, хотел бы выразить надежду, что переговоры по ядерной программе Ирана увенчаются успехом, что будет способствовать укреплению как международной, так и региональной безопасности и стабильности, откроет новые возможности для экономического сотрудничества. Как дружественная Ирану страна-сосед, Армения искренне желает этого».