Հասարակություն 13:15 11/07/2015
Այսօր տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության արտահերթ նիստ, որը վարել է ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, տեղեկացնում են կառավարության լրատվական ծառայությունից:
Ըստ աղբյուրի, հիմք ընդունելով «Հայաստանի Հանրապետության տոների և հիշատակի օրերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 19-րդ հոդվածը և «Խղճի ազատության և կրոնական կազմակերպությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 17-րդ հոդվածը՝ ՀՀ տոների օրերի, ինչպես նաև ազգային տաղավար տոների և դրանց հաջորդող հիշատակի օրերի կապակցությամբ` ՀՀ կառավարությունը որոշել է 2015 թվականի հուլիսի 13-ի աշխատանքային երկուշաբթի օրը տեղափոխել 2015 թվականի հուլիսի 18-ը` շաբաթ օր:
Աշխատանքային օրերը տեղափոխելու կապակցությամբ նիստի ընթացքում հնչել են մի շարք փաստարկներ՝ արտասահմանյան գործընկերների հետ աշխատանքները կազմակերպելու, ինչպես նաև գործարար հատվածի համար առաջացող տարբեր խնդիրների հետ կապված: Հարցի վերաբերյալ ներկայացվել են նաև առաջարկություններ:
Տեղեկացնում են, որ արձագանքելով` վարչապետ Աբրահամյանը նշել է, որ հարցի առնչությամբ կիսում է տնտեսվարողների մտահոգությունները և հանձնարարել ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանին՝ խորհրդարանական քաղաքական ուժերի, Հայ Առաքելական եկեղեցու և գործարար աշխարհի հետ քննարկել հարցը՝ առաջիկայում միասնական մոտեցում ձևավորելու նպատակով:
Հանձնարարվել է ՀՀ արդարադատության նախարարության դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայության, ՀՀ կադաստրի պետական կոմիտեի ստորաբաժանումներին և ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչությանը հուլիսի 13-ին պահպանել աշխատանքային ռեժիմը: Առաջարկվել է ՀՀ կենտրոնական բանկին քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի հուլիսի 13-ին բանկերը ևս ծառայություններ մատուցեն քաղաքացիներին:

Правительство Армении решило перенести рабочий день с 13 на 18 июля: понедельник после Вардавара – выходной
Сегодня, 11 июля, состоялось внеочередное заседание правительства Армении, которое вел премьер-министр РА Овик Абраамян. Как сообщает пресс-служба правительства РА, кабмин решил перенести рабочий день с понедельника, 13 июля 2015 года, на субботу,18 июля 2015 года.
Отметим, в воскресенье, 12 июля, Армянская Апостольская Церковь отмечает традиционный праздник Вардавар – Праздник Преображения Иисуса Христа. Понедельник после Преображения – день поминовения усопших.
В связи с переносом рабочих дней в ходе заседания правительства Армении прозвучали ряд аргументов, связанных в частности с организацией работы с иностранными партнерами и проблемами, возникающими для бизнес-сообщества. Был представлен ряд предложений.
О.Абраамян в свою очередь отметил, что разделяет обеспокоенность хозяйствующих субъектов, поручив министру-руководителю аппарата правительства РА Давиду Арутюняну обсудить данный вопрос с парламентскими фракциями, Армянской Апостольской Церковью и бизнес-сообществом с целью формирования в будущем единого подхода.
При этом подразделениям Службы принудительного исполнения судебных актов министерства юстиции, государственного комитета кадастра недвижимости, Паспортно-визовому управлению Полиции Армении поручено сохранить рабочий режим. Центробанку Армении поручено предпринять шаги с тем, чтобы 13 июля банки также обслуживали граждан.