Հասարակություն 13:15 11/07/2015
Այսօր տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության արտահերթ նիստ, որը վարել է ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, տեղեկացնում են կառավարության լրատվական ծառայությունից:
Ըստ աղբյուրի, հիմք ընդունելով «Հայաստանի Հանրապետության տոների և հիշատակի օրերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 19-րդ հոդվածը և «Խղճի ազատության և կրոնական կազմակերպությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 17-րդ հոդվածը՝ ՀՀ տոների օրերի, ինչպես նաև ազգային տաղավար տոների և դրանց հաջորդող հիշատակի օրերի կապակցությամբ` ՀՀ կառավարությունը որոշել է 2015 թվականի հուլիսի 13-ի աշխատանքային երկուշաբթի օրը տեղափոխել 2015 թվականի հուլիսի 18-ը` շաբաթ օր:
Աշխատանքային օրերը տեղափոխելու կապակցությամբ նիստի ընթացքում հնչել են մի շարք փաստարկներ՝ արտասահմանյան գործընկերների հետ աշխատանքները կազմակերպելու, ինչպես նաև գործարար հատվածի համար առաջացող տարբեր խնդիրների հետ կապված: Հարցի վերաբերյալ ներկայացվել են նաև առաջարկություններ:
Տեղեկացնում են, որ արձագանքելով` վարչապետ Աբրահամյանը նշել է, որ հարցի առնչությամբ կիսում է տնտեսվարողների մտահոգությունները և հանձնարարել ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանին՝ խորհրդարանական քաղաքական ուժերի, Հայ Առաքելական եկեղեցու և գործարար աշխարհի հետ քննարկել հարցը՝ առաջիկայում միասնական մոտեցում ձևավորելու նպատակով:
Հանձնարարվել է ՀՀ արդարադատության նախարարության դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայության, ՀՀ կադաստրի պետական կոմիտեի ստորաբաժանումներին և ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչությանը հուլիսի 13-ին պահպանել աշխատանքային ռեժիմը: Առաջարկվել է ՀՀ կենտրոնական բանկին քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի հուլիսի 13-ին բանկերը ևս ծառայություններ մատուցեն քաղաքացիներին:

Society 15:24 11/07/2015
Government of Armenia transfers working day from July 13th to 18th: Monday after Vardavar Feast is non-work day
Armenian Prime Minister Hovik Abrahamyan conducted an extraordinary session of Armenia government  today, on July 11. The government took a decision to transfer the working day from Monday, July 13, to Saturday, July 18 2015.
On Sunday, July 12, the Armenian Apostolic Church marks Vardavar – the Transfiguration of Jesus Christ, one of the five Cardinal Feasts. The Monday after Vardavar is a Memorial Day.
A number of arguments were voiced at the government session in connection with transferring working days, in particular arguments related to the organization of work with foreign partners and the problems arising for the business community. Several proposals were made.
The PM said he shares concern of business entities. He instructed Minister-Chief of Government Staff David Harutyunyan to examine the issue with parliamentary factions, the Armenian Apostolic Church, and the business community to develop a common approach in the future.
The Service for Compulsory Enforcement of Judicial Acts, the State Committee of Real Estate Cadaster, and the Visa and Passport Department of Armenian police were instructed to continue working on the same schedule. The Armenian banks will also serve customers on July 13.