Հասարակություն 15:40 11/07/2015
«Հայաստանը շատ կարևոր դեր է խաղում այսօրվա մշակութային ոլորտում, հատկապես միջմշակութային երկխոսություններում: Իրականում Հայաստանը մասնակցություն ունենալով միջմշակութային երկխոսության մեջ, ձեռք է բերել սեփական ինքնությունը հենց այս մշակութային պատմության մեջ»: Լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի մշակութային հարցերով օգնական Ալֆրեդո Պերես դ‘Արմենիանը:
Նա մասնակցում է Երևանում ընթացող «Մշակութային քաղաքականություն, քաղաքականություն մշակույթի համար. մշակույթի դերը «Ետ-2015» զարգացման օրակարգում» խորագրով միջազգային կոնֆերանսին, որը նվիրված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հիմնադրման 70-ամյակին:
Հարցին, թե բազմիցս ահազանգ է հնչել, որ տարածաշրջանում, Մերձավոր Արևելքում հայկական մշակութային հուշարձանները ոչնչացվում են, պղծվում են, ի՞նչ գործուն քայլեր է ձեռնարկել կամ ձեռնարկում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն, Ալֆրեդո Պերես դ‘Արմենիանն ասաց, որ չի կարող պատասխանել այս հարցին:
Ինչո՞ւ:
«Չեմ ուզում պատասախանել երկրների միջև բազմակողմանի հարաբերությունների մասին հարցին»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն ունի մշակութային ժառանգության պահպանությանն ուղղված մի քանի կոնվենցիաներ, որոնք կիրառվում են:
Բացի այդ, ըստ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ներկայացուցչի, կառավարությունները նույնպես մեծ դեր ունեն մշակութային ժառանգության պահպանության հարցում. «Կախված է տարբեր երկրներում գործող կոմիտեներից: Երբեմն նրանք հավաքական որոշում չեն կարողանում կայացնել, քանի որ կան որոշ խնդիրներ, որոնք պետք է քննարկել, այնուհետև որոշում կայացնել»:

Society 13:58 11/07/2015
An international conference “Cultural Policy: Policy for Culture” starts in Yerevan today, on July 11. Delegates from 45 countries and international organizations are participating in the conference held on July 11-13, the press service of Armenian Ministry of Culture reported.
The scheduled events are as follows: a plenary sitting “The Role of Culture in Sustainable Development: New Reality and Prospects”, a final sitting “The Future of Culture: Culture of the Future”, as well as roundtables “Cultural Heritage as a factor of Human Consolidation and Spiritual Communication”, “Cultural Diversity: Pledge of Intercultural Dialog and Sustainable Development”, and “Intangible Cultural Heritage in Modern World”.
The conference will be attended by ministers and deputy ministers of UNESCO, the EU and other countries, heads of Armenia-based diplomatic missions and international organizations, cultural experts, officials of cultural centers of foreign states, and representatives of Armenian NGOs and departments.
A book “Armenia-UNESCO: Culture” was released on the occasion of the Yerevan conference. Its online version is available at the website of Armenian Ministry of Culture.