Ֆրանսիայի ազգային տոնի առթիվ Նախագահն այցելել է Ֆրանսիայի դեսպանատուն
Ֆրանսիայի ազգային տոնի առթիվ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր այցելել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատուն:
Երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակի հաղորդմամբ, Հանրապետության Նախագահը տոնի առթիվ շնորհավորել է դեսպան Ժան-Ֆրանսուա Շարպանտիեին, դեսպանատան աշխատակիցներին և ի դեմս նրանց՝ Ֆրանսիայի ամբողջ ժողովրդին:
Սերժ Սարգսյանը տոնի առթիվ նաև շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի Հանրապետության Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդին, ուղերձում ասված է.
Ի սրտե շնորհավորում եմ Ձեզ և Ֆրանսիայի բարեկամ ժողովրդին Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային տոնի կապակցությամբ՝ մաղթելով Ձեր երկրին հետագա առաջընթաց, բարգավաճում և միջազգային դիրքերի շարունակական ամրապնդում։
Վերահաստատում եմ իմ անձնական նվիրվածությունը հայ-ֆրանսիական դարավոր բարեկամությանը և մեր երկրների միջև հաստատված առանձնաշնորհյալ հարաբերություններին:
Գոհունակություն եմ հայտնում Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև առկա բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության կապակցությամբ, որի վառ դրսևորումն են նաև վերջին շրջանի մեր պարբերական հանդիպումները:
Մեծապես գնահատելի է Ձեր մասնակցությունը ապրիլի 24-ին Երևանում անցկացված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հիշատակի արարողությանը, ինչը մեկ անգամ ևս ընդգծեց Ձեր երկրի և անձամբ Ձեր հավատարմությունը համամարդկային արժեքներին, մասնավորապես՝ մարդկության դեմ իրականացված ծանրագույն ոճրի կանխարգելմանն ուղղված միջազգային պայքարին։
Հայաստանը մեծապես կարևորում է Ֆրանսիայի ներգրավվածությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում և բարձր է գնահատում համանախագահների հետևողական ջանքերը` ի նպաստ մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության:
Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերով կշարունակենք ամրապնդել և խորացնել Հայաստանը և Ֆրանսիան միավորող կապերն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերով` ի շահ մեր ժողովուրդների։

Society 13:17 14/07/2015
Armenian President congratulates Francois Hollande on Bastille Day, visits French embassy in Yerevan
Armenian President Serzh Sargsyan visited the French embassy in Yerevan on Bastille Day – the French national holiday celebrated today, on July 14, the presidential press service reports. He congratulated French Ambassador Jean-Francois Charpentier, the embassy staff, and the entire people of France on Bastille Day.
The Armenian president sent a congratulatory message to French President Francois Hollande. The message reads as follows:
“Distinguished Mr President.
I cordially congratulate you and the friendly people of France on the occasion of the National Holiday and I wish your country further progress, prosperity, and constant strengthening of its international positions.
I reaffirm my personal commitment to the century-long Armenian-French friendship and the privileged relations between our countries.
I express satisfaction over the high level political dialog between Armenia and France, and our regular meetings in recent period are a bright manifestation of it.
Your participation in the April 24 commemorative ceremony in Yerevan on the 100th anniversary of the Armenian Genocide deserves high appreciation and it highlighted once again the commitment of your country and You to universal values, in particular the international struggle aimed at preventing the gravest crime committed against humanity.
Armenia attaches great importance to involvement of France in a peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict and highly appreciates the consistent efforts of the Co-chairs towards peace and stability in our region.
I am confident that with joint efforts, we will continue strengthening and deepening the ties between Armenia and France in both bilateral and multilateral formats – for the benefit of our peoples.