Պաշտոնական Ստեփանակերտը Ուորլիքին` Ո՞նց եք պատկերացնում
Պաշտոնական Ստեփանակերտի դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման հարցում մնացել է անփոփոխ. կարևորագույն առանցքային ուղղությունն այն է, որ վերացվեն հակամարտության պատճառները և ոչ թե հետևանքները: Այդ մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց Լեռնային Ղարաբաղի նախագահի մամլո խոսնակ Դավիթ Բաբայանը` մեկնաբանելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի նախագահ Ջեյմս Ուորլիքի հայտարարությունը:
«Եթե փորձ է արվում հետևանքներին անդրադառնալ, առանց պատճառները հաշվի առնելու, սա լավ բանի չի բերելու: Այն, որ այսօր ունենք այլ սահմաններ, այլ ռազմաքաղաքական իրավիճակ, սա պատերազմական պատճառների հետևանք է, եթե այդ պատճառները չեն լուծվում, ո՞նց կարող ենք անդրադառնալ հետևանքներին», -հավելեց խոսնակը:
Նրա խոսքով, այն պարագայում, երբ Արցախի կարգավիճակի վերջնական քաղաքական լուծում չկա, ապա տարածքների վերադարձի կամ այլ հարցերի վերաբերյալ խոսել հնարավոր չէ:
«Մենք բազմիցս ասել ենք, որ դեմ չենք քննարկել ցանկացած հարց, որ պատրաստ ենք քննարկել փախստականների խնդիրը, բայց դա պետք է լինի հավասար սկզբունքների հիման վրա: Չի կարող ադրբեջանական փախստականը վերադառնալ, եթե հայ փախստականը չի վերադառնում Բաքու, Սումգայիթ և այլ քաղաքներ, այնտեղ, որտեղ ինքը ապրել է, արարել», -նշեց Արցախի նախագահի ներկայացուցիչը:
Նա պնդեց, որ սահմանների վերադարձի հարց չի կարող լինել հենց միայն այն պատճառով, որ դա Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը չի կարող երաշխավորել:
«Մենք ասել ենք բազմիցս` տարածքների վերադարձ չի կարող լինել, քանի որ Արցախը նախկին սահմաններով ի վիճակի չէ գոյատևել, որովհետև չի կարող պաշտպանվել` լինելով անկլավային տարածք: Եվ բացի այդ, գայթակղիչ է դառնում հակառակորդի համար ռազմական ճանապարհով հարցը կարգավորելու և նոր ցեղասպանություն իրականացնելու համար: Սա փաստ է, պատմություն է, մենք տեսական բաներ չենք խոսում. 88 թվականից սկսած շրջափակել են, կոտորածներ են կազմակերպել նախկին ադրբեջանական ԽՍՀՄ ողջ տարածքում, սումգայիթյան կոտորած են կազմակերպել, հայաթափել են հյուսիսային Արցախը, հիմա ի՞նչ, այս ամենը մոռանանք ու վերադառնանք 88 թվականի սահմանների՞ն, որ վերջնականապես կոտորե՞ն մեզ: Ո՞նց եք պատկերացնում, ո՞նց կարող է հակառակորդը նորից վերահսկողություն հաստատել Քարվաճառի վրա, որտեղ սկիզբ են առնում մեր գետերը, որտեղ սկիզբ են առնում Արփա, Որոտան գետերը և սնում Սևանա լիճը, որը Հայաստանի ջրային պաշարների 80 տոկոսն է ապահովում: Հակառակորդը թունավորելու է դա, ողջ Հայաստանը թունավորելու է, հաջորդ ցեղասպանությունն են կատարելու: Մենք նախադեպն ունեցել ենք, տեսել ենք` 90 թվականին նրանք դա արել են թունավորելով Ստեփանակերտի ջրամատակարարումը, բոլոր ընտանի կենդանիները ոչնչացվել էին, մեծ թվով մարդիկ տեղափոխվել էին հիվանդանոց», -ներկայացրեց Դավիթ Բաբայանը:
Դիտարկմանը, թե նույն Ուորլիքը հարակից տարածքները վերադարձնելուց հետո խոսել էր ԼՂՀ անվտանգությունը ապահովելու համար խաղաղապահ ուժերի տեղակայման անհրաժեշտության մասին, Բաբայանն արձագանքեց. «Ուրեմն, եթե ԽՍՀՄ հսկա պետությունը իր զորքով չի կարողացել հարցը լուծել, ի՞նչ պետք է անեն խաղաղապահները: Այսքան տարի սահմանը պահում ենք առանց խաղաղապահների և շատ նորմալ որևէ խնդիր չկա, շատ ավելի կայուն է, քան շատ հակամարտ գոտիներում»:
Անդրադառնալով հակառակորդի կողմից այս օրերին հրադադարի ռեժիմի ինտենսիվ խախտումներին, Արցախի նախագահի խոսնակը նկատեց, որ դա տարօրինակ երևույթ չէ ու շարունակեց. «Ադրբեջանը միշտ էլ իրեն այդպես է պահել, ուղղակի մի տասը օր օլիմպիական խաղերի հետ կապված, կարծես թե ինքն իրեն զսպեց սեփական շահերից ելնելով: Բայց դա չի նշանակում, որ փոխվել է: Ադրբեջանը եղել է և մնում է ահաբեկչական և ֆաշիստական պետություն և ուրիշ պահվածք իրենից սպասել, ակնկալել չենք կարող»:

Политика 14:00 15/07/2015
Позиция официального Степанакерта по урегулированию карабахского конфликта остается неизменной: важнейшим ключевым направлением должно служить устранение причин, а не последствий. Об этом в интервью Panorama.am сказал пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики Давид Бабаян, комментируя вчерашнее интервью сопредседателя Минской группы ОБСЕ от США Джеймса Уорлика российскому изданию «Ведомости».
По словам Д. Бабаяна, попытки обратиться к последствиям без учета причин никогда ни к чему хорошему не приводят. «То, что на сегодня мы имеем иные границы, иную военно-политическую ситуацию, является следствием военных причин. Если эти причины не получают решения, как можно обращаться к последствиям?» – выразил недоумение пресс-секретарь президента НКР.
Д. Бабаян подчеркнул, что пока нет политического решения по статусу НКР, говорить о возврате территорий или иных вопросах не представляется возможным.
«Мы не раз заявляли, что не против обсуждения любых вопросов, заявляли о готовности обсудить проблему беженцев, но это должно осуществляться на основе равных принципов. Не могут азербайджанские беженцы вернуться, если армянские не возвращаются в Баку, Сумгаит и другие города, туда, где они жили и созидали», – сказал Д. Бабаян.
Он отметил при этом: об изменении границ речи идти не может только по той причине, что это не может гарантировать безопасности народа Арцаха.
«Мы не единожды заявляли о невозможности возврата территорий, поскольку Арцах с прежними границами не может существовать, не сможет защищаться, будучи анклавной территорией. Кроме того, у противника возникает соблазн решить вопрос военным путем и совершить новый геноцид. Это факт, история, мы не говорим о теоретических вещах. Они с 1988г. осуществляют блокаду, организовывали погромы на всей территории бывшей Азербайджанской ССР, осуществили сумгаитские погромы, депортировали армянское население северного Арцаха. И что теперь все это забыть и вернуться к границам 88г., чтобы нас окончательно вырезали?! Как вы себе представляете, чтобы противник вновь установил контроль над Карвачаром, где берут начало наши реки – Арпа, Воротан, питающие озеро Севан, которое представляет собой 80% водных ресурсов Армении?! Противник просто отравит эти воды, совершит очередной геноцид. Прецеденты у нас были, в 1990г. они это уже делали, отравив источники, обеспечивающие водоснабжение Степанакерта. Все домашние животные тогда были уничтожены, огромное число людей было госпитализировано», – отметил Д. Бабаян.
На замечание, что тот же самый Уорлик после заявления о возврате территорий обратился к необходимости размещения миротворческих сил для обеспечения безопасности НКР, Д. Бабаян ответил: «Что могут поделать миротворцы, если СССР своим огромным войском не сумел решить этого вопроса? Мы столько лет защищаем границы без миротворцев, и все нормально, никаких проблем нет. Все гораздо стабильнее, нежели во многих других конфликтных зонах».
Обратившись к сообщению Минобороны НКР о том, что в отличие от ситуации минувших нескольких дней ВС Азербайджана начали более интенсивно нарушать режим перемирия на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил и помимо стрелкового оружия применили 14 июля в южном направлении также минометы калибром в 60 мм, Д. Бабаян заявил, что это вовсе не странное явление.
«Баку всегда себя так вел, просто дней десять в связи с проведением Европейских игр несколько себя сдерживал в собственных интересах. Но это не значит, что политика Азербайджана изменилась. Азербайджан был и остается террористическим и фашистским государством, и иного от этой страны ожидать и не можем», – резюмировал пресс-секретарь президента НКР.