Սպորտ 18:04 20/07/2015
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) անդամ պետությունների՝ Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Հայաստանի ու Ղրղզստանի ֆուտբոլիստները կարող են լեգեոներ չհամարվել այդ երկրների առաջնություններում:
Ինչպես հայտնում է «Սպորտ Էքսպրեսը», Ռուսաստանն ու Հայաստանը կառավարությունների մակարդակով բանակցություններ են վարում ԵՏՄ-ի անդամ երկրների խաղացողների կարգավիճակի վերաբերյալ: Ավելի վաղ ՌԴ սպորտի նախարար, ՌՖՄ նախագահի թեկնածու Վիտալի Մուտկոն չի բացառել, որ Բելառուսի, Ղազախստանի, Հայաստանի ու Ղրղզստանի ֆուտբոլիստները կարող են լեգեոներ չհամարվել, սակայն, ամենայն հավանականությամբ, դա տեղի կունենա 2018 թ. աշխարհի առաջնությունից հետո:
Հիշեցնենք, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը 2015 թ. հուլիսի 1-ին ստորագրել է հրամանագիր, որով սահմանափակվում է լեգեոներների թիվը ձմեռային ու ամառային խաղային մարզաձևերում: Մինչ այդ օրենքը հավանության էր արժանացել կառավարության ու Պետդումայի կողմից: Իսկ հուլիսի 14-ին ՌՖՄ գործադիր կոմիտեն նոր սահմանափակում է սահմանել Ռուսաստանի ֆուտբոլային Պրեմիեր լիգայում, որի համաձայն՝ նույն թիմի կազմում խաղադաշտում միաժամանակ չեն կարող 6-ից ավելի ֆուտբոլիստներ լինել, ովքեր չեն կարող հանդես գալ Ռուսաստանի հավաքականում: Բացառված չէ, որ հաջորդ մրցաշրջանում սահմանափակումը խստացվի, և խաղադաշտում միաժամանակ գտնվելու իրավունք ունենան 5 արտասահմանցիներ:
Սակայն, ինչպես արդեն նշեցինք, Ռուսաստանն ու Հայաստանը բանակցություններ են սկսել՝ ԵՏՄ-ի անդամ երկրների խաղացողների կարգավիճակի վերաբերյալ: Եվրասիական տնտեսական միության բոլոր օրենքների համաձայն՝ ԵՏՄ-ի անդամ պետությունների ֆուտբոլիստները չպետք է արտասահմանյան աշխատուժ դիտարկվեն նույն պետությունների առաջնություններում:
Նշենք, որ լեգեոներների թվի սահմանափակման խնդիր կա ԵՏՄ-ի անդամ ևս երկու երկրում: Ղազախստանում թիմի հայտացուցակում մեկ մրցաշրջանի համար չի կարող 8-ից ավելի լեգեոներ լինել, իսկ Բելառուսում միաժամանակ խաղադաշտ չեն կարող մտնել 4-ից ավելի խաղացողներ: Ճիշտ է՝ եթե պայմանագրի ստորագրման պահին ֆուտբոլիստն օրացուցային տարվա ընթացքում մասնակցել է հավաքականի հանդիպումների կեսից ավելիին, արդեն լեգեոներ չի համարվում:
Հայաստանում նման սահմանափակում պարզապես գոյություն չունի: Բացառություն է կազմում դարպասապահի գիծը. այստեղ արտասահմանցի դարպասապահներ չեն կարող լինել ոչ հայտացուցակում, ոչ էլ խաղադաշտում:

Россия и Армения на уровне правительств обсуждают статус футболистов-легионеров из ЕАЭС
Футболисты из государств Евразийского экономического союза (ЕАЭС), в который входят Россия, Беларусь, Казахстан, Армения и Киргизия, могут перестать считаться легионерами в чемпионатах этих стран. Об этом сообщает «Спорт-Экспресс».
Как стало известно «СЭ», Россия и Армения на уровне правительства ведут переговоры относительно статуса легионеров из стран ЕАЭС. Ранее министр спорта и кандидат в президенты РФС Виталий Мутко допускал возможность, что игроки из Белоруссии, Казахстана, Армении и Киргизии могут перестать считаться легионерами, однако, скорее всего, это произойдет не раньше 2018 года – после чемпионата мира в России.
Напомним, что 1 июля 2015 года президент России Владимир Путин подписал инициированный правительством и одобренный Государственной думой закон об ограничении количества легионеров в зимних и летних игровых видах спорта. А 14 июля исполком РФС утвердил новый лимит на легионеров в РФПЛ, согласно которому на поле одновременно не могут находиться больше шести футболистов, не имеющих права выступать за сборную России. Не исключено, что в следующем сезоне лимит будет ужесточен и на поле единовременно смогут выходить не больше пяти иностранцев.
В то же время, по информации «СЭ», между Россией и Арменией начались переговоры касательно статуса игроков из стран ЕАЭС. Согласно всем уставам ЕАЭС любой футболист из государств союза не должен считаться иностранной рабочей силой в чемпионатах этих стран.
«"СЭ" уже писал, что еще в 2012 году решением Высшего евразийского экономического совета были введены в действие 17 базовых международных договоров, формирующих Единое экономическое пространство. И один из них предусматривает "снятие ограничений в части допуска граждан на рынок труда стран – участников ЕЭК (Евразийской экономической комиссии), отмену квотирования, отмену обязательных разрешений на работу трудовым мигрантам, более либеральный порядок миграционного учета".
Напомним, что помимо России еще в двух странах, входящих в ЕАЭС, существует лимит на легионеров. В Казахстане – не больше восьми легионеров в заявке на сезон и не более пяти на поле. В Белоруссии одновременно в составе не могут выходить больше четырех иностранцев. Правда, если на момент подписания контракта игрок провел за календарный год 50 процентов матчей за свою сборную, легионером он уже не считается. В Армении лимита как такового нет, за исключением вратарской позиции – иностранных голкиперов ни в заявке, ни на поле быть не может», – говорится в статье.