Որքան աճում են մոնոպոլիստների եկամուտները, այնքան նվազում են նրանց վճարած հարկերը. «ՀԺ»
«Հայկական Ժամանակ»-ը գրել է. «ՀՀ պետեկամուտների կոմիտեի՝ առաջին 1000 հարկատուների և նրանց վճարած հարկերի մասին երեկ հրապարակած տեղեկանքից պարզ է դառնում, որ որքան աճում են մոնոպոլիստների եկամուտները, այնքան նվազում են նրանց վճարած հարկերը:
Մասնավորապես այս տարվա առաջին կիսամյակում բանանի ներկրման մոնոպոլիա ունեցող «Քեթրին» ընկերությունը վճարել է 533 միլիոն դրամի հարկ այն դեպքում, երբ անցած տարվա նույն ժամանակահատվածում վճարել էր 849 միլիոն: Շաքարավազի և բազմաթիվ այլ ապրանքների շուկայում մոնոպոլիա ունեցող «Ալեքս Գրիգ» ընկերությունը այս տարվա առաջին կիսամյակում վճարել է 8.6 մլրդ դրամ անցած տարվա 9.6 մլրդ դրամի դիմաց:
Խնդիրն այն է, որ անցած տարվա համեմատ նշված ապրանքների միջազգային գները կտրուկ նվազել են, սակայն ներքին շուկայում դրանք թանկացել են, ինչը ուղղակիորեն ենթադրում է. որ վերը նշված ընկերությունների շահույթները շեշտակի աճել են։
Հիշեցնենք, որ «Քեթրինը» կապվում է ԴԱՀԿ ծառայության պետ Միհրան Պողոսյանի (Քեթրինի Միհրան) անվան հետ, իսկ «Ալեքս Գրիգը» ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի (ԼՖիկ Սամոյի) հետ: Նրանք երկուսն էլ հերքում են իրենց կապը բիզնեսի հետ»:

Daily press 11:15 30/07/2015
It is evident from the report on 1000 biggest taxpayers released by  State Revenue Committee of Armenia that the more money monopolists make, the less tax they pay, ‘Haykakan Zhamanak’ says.
For instance, Catherine Company that has a monopoly on banana import paid taxes of 533 million drams  in the first half of this year compared with 849 million drams in the same period of 2014.
Aleks Grig Company having a monopoly on import of granulated sugar and many other goods paid taxes of 8.6 billion drams in the first half of this year compared with 9.6 billion drams in the same months of 2014.
“International prices of abovementioned goods  fell sharply compared with last year, while domestic prices went up allowing these companies to increase their profits,’ the paper writes reminding its readers that Catherine Company is linked with the name of Mihran Poghsoyan, chief of Judicial Acts Compulsory Enforcement Service, and Aleks Grig is linked with MP Samvel Aleksanyan.