Հասարակություն 13:06 30/07/2015
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը ուղերձ է հղել Մարդկանց թրաֆիքինգի դեմ պայքարի համաշխարհային օրվա առթիվ:
ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդմամբ, ուղերձում ասված է.
«Ամբողջ աշխարհում հանցագործները եկամուտ ստանալու նպատակով վաճառում են մարդկանց: Մարդկանց թրաֆիքինգի զոհերի մեծ մասը խոցելի կանայք և աղջիկներն են, այդ թվում նրանք, ովքեր ենթարկվում են արժանապատվությունը նվաստացնող սեռական շահագործման:
Թրաֆիքինգի զոհերը հաճախ ստրկության թակարդն են ընկնում՝ լավ վարձատրվող աշխատանքի սուտ խոստման միջոցով: Միգրանտները, որոնք հակամարտությունից, աղքատությունից և հետապնդումից խուսափելու համար կտրում են մահացու վտանգավոր ծովեր ու կիզիչ անապատներ, նույնպես ենթակա են թրաֆիքինգի վտանգին: Մարդիկ կարող են հայտնվել մեն-մենակ՝ օտար երկրում, որտեղ զրկվել են անձնագրից, հարկադրված թաղվել պարտքերի մեջ և ենթարկվել աշխատանքային շահագործման: Երեխաներն ու երիտասարդները կարող են հայտնվել այնպիսի վիճակում, երբ իրենց կյանքը գողացված է, կրթության հնարավորությունն՝ արգելափակված, իսկ երազանքները՝ փլուզված: Սա նրանց ամենից հիմնական մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների ոտնահարում է:
Թրաֆիքինգի հանցավոր ցանցերը ծաղկում են այն երկրներում, որտեղ իրավունքի գերակայությունը թույլ է, իսկ միջազգային համագործակցությունը՝ բարդ: Ես կոչ եմ անում բոլոր այդ երկրներին պայքարել փողերի լվացման դեմ, ստորագրել ու վավերացնել կոռուպցիայի և անդրազգային կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի ՄԱԿ-ի կոնվենցիաները, այդ թվում՝ վերջինին կից արձանագրությունը մարդկանց թրաֆիքինգի մասին:
Մենք նաև պարտավոր ենք նպատակաուղղված օգնություն ցուցաբերել նրանց, ովքեր ունեն դրա կարիքը, այդ թվում՝ ապահովել պաշտպանություն և արդարության ու հատուցումների հասանելիություն: Ես ողջունում եմ այն դոնորներին, որոնց մասնակցության շնորհիվ Մարդկանց թրաֆիքինգի հարցերով ՄԱԿ-ի կամավոր նպատակային հիմնադրամը կարողացել է օգնել հազարավոր մարդկանց: Միևնույն ժամանակ հորդորում եմ ավելի մեծ ներդրումներ անել՝ օգնելու, որ այս հանցագործությունից տուժած միլիոնավոր այլ զոհեր շարունակեն իրենց կյանքը:
Բոլոր երկրները պետք է միավորեն ջանքերը, որպեսզի հնարավոր լինի հաղթահարել անդրազգային այս սպառնալիքը՝ աջակցելով ու պաշտպանելով զոհերին և միաժամանակ հետապնդելով ու դատական պատասխանատվության ենթարկելով հանցագործներին: Մարդկանց թրաֆիքինգի համաշխարհային օրվա առթիվ եկեք որպես մեկ միասնական ուժ գործելու վճռականություն ցուցաբերենք՝ հանուն բոլոր մարդկանց համար արդարության և արժանապատվության»:

In the world 14:07 30/07/2015
The United Nations Secretary-General Ban Ki-moon issued a message on the World Day Against Trafficking in Persons on marked on July 30, according to the UN Office in Armenia.
“Around the world, criminals are selling people for profit.  Vulnerable women and girls form the majority of human trafficking victims, including those driven into degrading sexual exploitation.
Trafficked persons are often tricked into servitude with the false promise of a well-paid job. Migrants crossing deadly seas and burning deserts to escape conflict, poverty and persecution are also at risk of being trafficked.  Individuals can find themselves alone in a foreign land where they have been stripped of their passports, forced into debt and exploited for labour.  Children and young people can find their lives stolen, their education blocked and their dreams dashed. It is an assault on their most basic human rights and fundamental freedoms.
Criminal trafficking networks thrive in countries where the rule of law is weak and international cooperation is difficult.  I call on all countries to fight money laundering and sign and ratify the UN Conventions against corruption and transnational organized crime, including the latter’s human trafficking protocol.
We must also provide meaningful assistance to those in need, including protection and access to justice and remedies. I applaud the donors who have enabled the UN Voluntary Trust Fund for Victims of Trafficking in Persons to assist thousands of people. At the same time, I urge greater contributions to help the many million other victims of this crime move forward with their lives.
Every country must join together to overcome this transnational threat by supporting and protecting victims while pursuing and prosecuting the criminals. On the World Day Against Trafficking in Persons, let us resolve to act as one in the name of justice and dignity for all,” the message says.