Սպորտ 17:25 03/08/2015
Այսօր` օգոստոսի 3-ին, Համահայկական ամառային 6-րդ խաղերի բացման արարողությանը մասնակցելու նպատակով Թուրքիայից Հայաստան ժամանած պատվավոր հյուրերը Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի նախագահ Իշխան Զաքարյանի և գործկոմի անդամների ուղեկցությամբ այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշակոթող և Հայոց ցեղասպանության զոհերի թանգարան-ինստիտուտ: Պատվիրակության կազմում են եղել Վանի քաղաքապետ Բեքիր Քայան, Վանի համաքաղաքապետ Հաթիջե Չոբանը, Բիթլիսի քաղաքապետ Հուսեյին Օլանը, Մուտքի քաղաքապետ Օզքան Բիրլիկը, Նորշենի քաղաքապետ Էմին Օզքանը, Դիարբեքիրի Սուրի քաղաքապետ Ֆաթմա Շըք Բարութը և այլ բարձրաստիճան անձինք: Այս մասին հայտնում է Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի մամլո ծառայությունը:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի նորաբաց ցուցասրահում նրանց են ներկայացրել բացառիկ ցուցանմուշներ, լուսանկարներ ու տարեգրություններ: Այնուհետև պատվիրակները ծաղիկներ են դրել և գլուխ խոնարհել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ:
Այցի ավարտին պատվավոր հյուրերը շնորհակալություն են հայտնել կազմակերպիչներին և թանգարանի անձնակազմին` միջոցառումը կազմակերպելու գործում ներդրած ջանքերի համար:

Society 18:10 03/08/2015
A delegation of honorary guests, who arrived from Turkey for participation in the opening of the 6th pan-Armenian Summer Games in Yerevan, have visited today, on August 3 the Tsitsernakaberd Memorial Complex and the Armenian Genocide Museum Institute (AGMI). They were accompanied by President of the Pan-Armenian Games World Committee Ishkhan Zakaryan and members the Executive Committee. The delegation was composed of Van Mayor Bekir Kaya, Van Co-mayor Hatice Coban, Bitlis Mayor Huseyin Olan, Mutk Mayor Ozcan Birlik, Norashen Mayor Emin Ozkan, Diyarbakir’s Sur district Mayor Fatma Sik Barut and other high-ranking guests, the press service of the World Committee of Pan-Armenian Games said.
In the newly-opened hall of the AGMI, the guests saw exclusive exhibits and photos. Then the delegates laid flowers at the Eternal Flame and bowed their heads in memory of the Armenian Genocide victims.
At the conclusion of the visit the honorary guests thanked the event organizers and the Museum staff.