Սպորտ 17:25 03/08/2015
Այսօր` օգոստոսի 3-ին, Համահայկական ամառային 6-րդ խաղերի բացման արարողությանը մասնակցելու նպատակով Թուրքիայից Հայաստան ժամանած պատվավոր հյուրերը Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի նախագահ Իշխան Զաքարյանի և գործկոմի անդամների ուղեկցությամբ այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշակոթող և Հայոց ցեղասպանության զոհերի թանգարան-ինստիտուտ: Պատվիրակության կազմում են եղել Վանի քաղաքապետ Բեքիր Քայան, Վանի համաքաղաքապետ Հաթիջե Չոբանը, Բիթլիսի քաղաքապետ Հուսեյին Օլանը, Մուտքի քաղաքապետ Օզքան Բիրլիկը, Նորշենի քաղաքապետ Էմին Օզքանը, Դիարբեքիրի Սուրի քաղաքապետ Ֆաթմա Շըք Բարութը և այլ բարձրաստիճան անձինք: Այս մասին հայտնում է Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի մամլո ծառայությունը:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի նորաբաց ցուցասրահում նրանց են ներկայացրել բացառիկ ցուցանմուշներ, լուսանկարներ ու տարեգրություններ: Այնուհետև պատվիրակները ծաղիկներ են դրել և գլուխ խոնարհել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ:
Այցի ավարտին պատվավոր հյուրերը շնորհակալություն են հայտնել կազմակերպիչներին և թանգարանի անձնակազմին` միջոցառումը կազմակերպելու գործում ներդրած ջանքերի համար:

Общество 18:24 03/08/2015
Прибывшие в Армению для участия в открытии 6-х летних Всеармянских игр гости из Турции посетили Музей-институт Геноцида армян
Сегодня, 3 августа, прибывшие в Армению для участия в торжественной церемонии открытия Шестых летних Всеармянских игр почетные гости из Турции посетили мемориальный комплекс в память жертв Геноцида армян «Цицернакаберд» и Музей-институт Геноцида армян.
Как сообщает пресс-служба Всемирного комитета Игр, делегатов сопровождал председатель Всемирного комитета Панармянских игр Ишхан Закарян.
В составе делегации – мэр Вана Бекир Кайай, мэр Битлиса Хусейн Олан, мэр города Сури провинции Диарбекир Фатма Шек Барат и другие высокопоставленные лица.
В Музее-институте Геноцида армян гостям были представлены уникальные экспонаты, фотографии и видеозаписи.