Իրավունք 19:15 05/08/2015
Երևանում գործող 5-րդ կայազորային ռազմական դատարանը, որը ենթարկվում է Հյուսիսկովկասյան օկրուգի ռազմական դատարանին, կես տարով երկարացրել է հունվարի 12-ին Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների սպանության մեջ մեղադրվող Վալերի Պերմյակովի կալանքի ժամկետը: Այդ մասին ТАСС գործակալությանը հայտնել է Ալյոնա Կատկալոն:
Պերմյակովը կշարունակի կալանքի տակ մնալմինչև հունվարի 30-ը: Նաև դատարանի որոշմամբ, դռնբաց դատական նիստը նշանակվել է օգոստոսի 12-ին: Ըստ աղբյուրի, Պերմյակովին մեղադրանքն առաջադրվել է ՌԴ քրեական օրենսգրքի երեք հոդվածներով՝ դասալքություն զենքով, ապօրինի զենք ձեռք բերելու համար:
Ինչպես հայտնում է «Վեստի» գործակալությունը, դասալքության և զենքի հափշտակման փաստով դատավճռից հետո, Պերմյակովը կհանձնվի հայկական կողմին՝ Ավետիսյանների ընտանիքի դաժան սպանության գործով պատասխանատվության ենթարկվելու համար:
Նշենք, որ Պերմյակովին նաև մեղադրանք է առաջադրվել Գյումրիի Ավետիսյան ընտանիքի անդամներին՝ 7 անձի, սպանելու համար, որոնց թվում էր նաև ընտանիքի 6 ամսական փոքրիկը: Այս գործով դեռևս նախաքննություն է ընթանում, և առայժմ հայտնի չէ դատական նիստի օրը: Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ գործի նախաքննությունը փոխանցվել է հայկական կողմին:
Հիշեցնենք, որ Գյումրի քաղաքում Ավետիսյանների ընտանիքի յոթ անդամների սպանության առթիվ հարուցված քրեական գործով ՀՀ քննչական կոմիտեի քննիչները Գյումրիում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի ժամկետային զինծառայող Վալերի Պերմյակովին մեղադրանք են առաջադրել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով՝ երկու և ավելի անձանց դիտավորյալ սպանության համար: Վալերի Պերմյակովն ընդունել է առաջադրված մեղադրանքը:
Նրան մեղադրանք է առաջադրված նաև ՌԴ Քրեական օրենսգրքի երկու հոդվածով՝ սպանություն և դասալքություն:
Շուտով կնշանակվի Պերմյակովի գործով դատական նիստի օրը
Պերմյակովին դատելու են Հայաստանում. Մեղադրանքը կպաշտպանի ՀՀ գլխավոր դատախազությունը
ՀՀ քննչական կոմիտեն Վ.Պերմյակովի հարցաքննությունից տեսանյութ է ներկայացրել
«Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ հայ և ռուս իրավապահները կարողանան լիարժեք քննություն իրականացնել»
ՌԴ և ՀՀ քննչական կոմիտեների ղեկավարները պայմանավորվել են Գյումրիի սպանության գործով հետաքննության շուրջ

Law 19:43 05/08/2015
By a decision of the Russian garrison military court in Armenia, an open court sitting to examine the criminal case of Russian soldier Valery Permyakov charged with desertion and theft of weapons is scheduled for August 12, spokeswoman for the North Caucasus military court Alyona Katykalo told RIA Novosti.
The court also decided to extend Permyakov’s arrest until January 30, 2016.
It was announced in late June following a meeting of Armenian President Serzh Sargsyan and Russian Transport Minister, Co-chairman of the Armenian-Russian Intergovernmental Commission Maksim Sokolov that the investigation into the Gyumri mass murder case and the trial will be conducted by Armenian agencies.
The investigation into the murder will be conducted separately. Materials regarding the other crimes – desertion, theft of weapons, and illegal carrying of weapons were sent to the 5th garrison military court of Armenia in early August.
According to preliminary information, in January 2015 V. Permyakov deserted the Russian 102nd military base in Armenia. He entered a house in the city of Gyumri, shot dead 6 members of the Avetisyan family and injured a seventh member of the family, a 6-month-old boy who later died of stab wounds. Permaykov was detained on the same day while trying to cross the Armenian-Turkish border. He pleaded guilty to the killings. Armenia’s Investigative Committee opened a criminal case against Permyakov under Article 104 part 2 point 1 of the Criminal Code – murder of two or more people.