Իրավունք 19:15 05/08/2015
Երևանում գործող 5-րդ կայազորային ռազմական դատարանը, որը ենթարկվում է Հյուսիսկովկասյան օկրուգի ռազմական դատարանին, կես տարով երկարացրել է հունվարի 12-ին Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների սպանության մեջ մեղադրվող Վալերի Պերմյակովի կալանքի ժամկետը: Այդ մասին ТАСС գործակալությանը հայտնել է Ալյոնա Կատկալոն:
Պերմյակովը կշարունակի կալանքի տակ մնալմինչև հունվարի 30-ը: Նաև դատարանի որոշմամբ, դռնբաց դատական նիստը նշանակվել է օգոստոսի 12-ին: Ըստ աղբյուրի, Պերմյակովին մեղադրանքն առաջադրվել է ՌԴ քրեական օրենսգրքի երեք հոդվածներով՝ դասալքություն զենքով, ապօրինի զենք ձեռք բերելու համար:
Ինչպես հայտնում է «Վեստի» գործակալությունը, դասալքության և զենքի հափշտակման փաստով դատավճռից հետո, Պերմյակովը կհանձնվի հայկական կողմին՝ Ավետիսյանների ընտանիքի դաժան սպանության գործով պատասխանատվության ենթարկվելու համար:
Նշենք, որ Պերմյակովին նաև մեղադրանք է առաջադրվել Գյումրիի Ավետիսյան ընտանիքի անդամներին՝ 7 անձի, սպանելու համար, որոնց թվում էր նաև ընտանիքի 6 ամսական փոքրիկը: Այս գործով դեռևս նախաքննություն է ընթանում, և առայժմ հայտնի չէ դատական նիստի օրը: Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ գործի նախաքննությունը փոխանցվել է հայկական կողմին:
Հիշեցնենք, որ Գյումրի քաղաքում Ավետիսյանների ընտանիքի յոթ անդամների սպանության առթիվ հարուցված քրեական գործով ՀՀ քննչական կոմիտեի քննիչները Գյումրիում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի ժամկետային զինծառայող Վալերի Պերմյակովին մեղադրանք են առաջադրել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով՝ երկու և ավելի անձանց դիտավորյալ սպանության համար: Վալերի Պերմյակովն ընդունել է առաջադրված մեղադրանքը:
Նրան մեղադրանք է առաջադրված նաև ՌԴ Քրեական օրենսգրքի երկու հոդվածով՝ սպանություն և դասալքություն:
Շուտով կնշանակվի Պերմյակովի գործով դատական նիստի օրը
Պերմյակովին դատելու են Հայաստանում. Մեղադրանքը կպաշտպանի ՀՀ գլխավոր դատախազությունը
ՀՀ քննչական կոմիտեն Վ.Պերմյակովի հարցաքննությունից տեսանյութ է ներկայացրել
«Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ հայ և ռուս իրավապահները կարողանան լիարժեք քննություն իրականացնել»
ՌԴ և ՀՀ քննչական կոմիտեների ղեկավարները պայմանավորվել են Գյումրիի սպանության գործով հետաքննության շուրջ

Право 18:29 05/08/2015
Российский гарнизонный военный суд в Армении назначил на 12 августа заседание по уголовному делу в отношении российского военнослужащего Валерия Пермякова, обвиняемого в дезертирстве и хищении оружия. Об этом сообщила РИА Новости пресс-секретарь Северо-Кавказского окружного военного суда Алена Катькало.
«В соответствии с постановлением судьи Пятого гарнизонного военного суда, открытое судебное заседание по уголовному делу в отношении Пермякова назначено на 12 августа 2015 года», – сказала она.
Суд также продлил срок содержания под стражей Пермякову до 30 января 2016 года.
Как известно, в конце июня по итогам встречи президента Армении Сержа Саргсяна с министром транспорта РФ, сопредседателем армяно-российской межправкомиссии Максимом Соколовым было заявлено, что расследованием и судебным следствием по делу об убийстве в Гюмри займутся армянские органы и инстанции.
Дело по статье «Убийство» было выделено в отдельное производство. Материалы по остальным статьям – «Дезертирство», «Хищение оружия» и «Незаконное ношение оружия» – в начале августа поступили в Пятый гарнизонный военный суд в Армении.
Российские пограничники ночью 13 января у села Еразгаворс Ширакской области Армении при попытке пересечь армяно-турецкую границу задержали основного на тот момент подозреваемого в убийстве шестерых членов семьи в Гюмри – военнослужащего срочной службы 102-й РВБ Валерия Пермякова, который дал показания и признался в содеянном. В настоящее время В. Пермяков заключен под стражу. Следственный комитет Армении возбудил против В. Пермякова дело по признакам п.1 ч.2 ст.104 УК РА («Убийство двух или более лиц»).