Օրվա մամուլ 10:24 06/08/2015
ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը հույս ունի, որ հասարակությունը կբռնի իշխանավորների ձեռքը և թույլ չի տա խախտել օրենքը, այդ թվում՝ աղավաղել պատմության և մշակույթի հուշարձանների ցուցակում ընդգրկված շենքերը:
«Ես կարծում եմ, որ անկախ Հայաստանը, ինչքան որ քայլի առաջ, այնքան այս խնդիրները անշուշտ, նվազելու են, որովհետև հասարակությունն է զարգանում և հասարակությունն արդեն ինքը իր չափորոշիչները դնում է, որն օրենքին հավասար հզոր ուժ է»,- «Հայկական Ժամանակ»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել մշակույթի նախարարը:
Թերթը նշում է, որ ինչպես վկայում են Երևանի քաղաքապետարանից և Մշակույթի նախարարությունից ստացված տեղեկությունները, Աբովյան 8 հասցեում գտնվող հուշարձան-շենքը նույնպես ենթակա է որոշակի միջամտության: Եվ կարծես՝ նաև չի բացառվում, որ շենքի վրա հայտնվեն նոր հարկեր:

Daily press 14:00 06/08/2015
Armenian Minister of Culture Hasmik Poghosyan hopes that society will not allow the authorities to break the law by distorting the exteriors of buildings included in the list of historical and cultural monuments.
“I think the more progress independent Armenia makes, the less problems of this kind will face it as the society develops and sets its standards which are as strong as laws,” she told the correspondent of ‘Haykakan Zhamanak’ daily.
According to the paper, information was received from Yerevan Municipality and Armenian Culture Ministry that the house at 8 Abovian Street in Yerevan is the next building to undergo changes. It is not ruled out that new stories may be added to the building, the daily says.