Քաղաքական 12:03 13/08/2015
Սահմաններում իրավիճակը վերահսկելի է սակայն հակառակորդը փորձում է լարվածություն մտցնել. Սեյրան Օհանյան
Հայ-ադրբեջանական և ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանում իրավիճակը վերահսկելի է, սակայն հակառակորդը փորձում է լարվածություն մտցնել, չնայած նրան, որ հայկական զինված ուժերը հարևանների մոտ անցկացված Եվրոպական խաղերի անցկացման ժամանակ ապահովեցին հրադադարի կատարումը՝ դեռ ավելին, ցուցաբերեցին զսպվածություն: Այս մասին կառավարության այսօրվա նիստում հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը՝ ներկայացնելով սահմաններում առկա իրավիճակը:
Նախարարի խոսքերով՝ լարվածության աստիճանը Եվրոպական խաղերից հետո մեկ բարձրանում, մեկ իջնում է: «Մեր հարևանները փորձում են քաղաքական կամ տնտեսական դիվիդենտներ քաղել: Հրադադարը խախտվում է նաև հրաձգային զենքերից, ականանետներից՝ այդ թվում 60, 82 և 120 մմ ականանետներից: Վերջին օրերին հակառակորդը կազմակերպել է նաև մի քանի դիվերսիոն հետախուզական փորձ, որոնք մեր կողմից կանխվել են: Ի պատասխան հայկական կողմի հայտարարության, որ պետք է երկխոսության և շփման գծում վստահության մեխանիզմենրի ձևավորման միջոցով պահպանել հրադադարը, հակառակորդը պատասխանում է լարվածության սրացմամբ»,- ասաց Սեյրան Օհանյանը:
Ըստ նրա՝ հայկական ԶՈՒ-ն իրենց պարտականությունները գեզարանց կերպով են կատարում: Միաժամանակ, Սեյրան Օհանյանը ցավով նշեց, որ հայկական կողմն ունեցել է մեկ կորուստ: «Պետք է բոլորիս սփոփանքի խոսքն ուղղենք զոհվածի հարազատներին: Մենք մեր առջև դրված խնդիրները կատարել ենք և պատրաստ ենք զսպման մեխանիզմներ ձևավորել»,-հայտնեց Ս.Օհանյանը:

Общество 13:02 13/08/2015
Глава Минобороны Армении: Ситуация на границе и на линии соприкосновения с Азербайджаном находится под контролем
Ситуация на армяно-азербайджанской границе и на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана является контролируемой, однако противник пытается внести напряженность, несмотря на то, что армянская сторона во время проведения в Азербайджане Европейских игр обеспечила соблюдение режима перемирия, более того, проявила сдержанность. Об этом сегодня на заседании правительства Армении заявил министр обороны РА Сейран Оганян, представляя сложившуюся ситуацию.
По словам министра, уровень напряженности после Европейских игр то повышается, то снижается. «Наши соседи пытаются извлечь политические или экономические дивиденды. Нарушения режима прекращения огня совершаются из стрелкового оружия разного калибра, а также из 60- ,82- и 120-миллиметровых минометов. В последние дни противник предпринял также несколько попыток диверсионно-разведывательного проникновения, которые были пресечены армянской стороной», – сообщил он.
Как отметил глава оборонного ведомства, на заявления армянской стороны о необходимости разрешения конфликта исключительно мирным путем и с этой целью соблюдения режима прекращения огня на линии соприкосновения сил, формирования атмосферы взаимного доверия, а также внедрения механизмов международного расследования нарушений режима перемирия противник отвечает эскалацией напряженности.
При этом Сейран Оганян подчеркнул, что армянские ВС выполняют свои обязанности на отлично. «Мы выполнили поставленные перед нами задачи и готовы к разработке сдерживающих механизмов», – добавил он.