Հայաստանը պետք է և կարող է իրականացնել բազմավեկտոր արտաքին քաղաքականություն
Հայաստանը պետք է և կարող է իրականացնել բազմավեկտոր արտաքին քաղաքականություն: «Ռեգիոն» հետազոտական կենտրոնի կազմակերպած առցանց հարցազրույցի ժամանակ նման տեսակետ է հայտնել Կարնեգի հիմնադրամի «Ռուսաստան և Եվրասիա» ծրագրի ավագ գիտաշխատող Պոլ Ստրոնսկին:
«Արևմուտքը ձգտում է լավ հարաբերություններ ունենալ Հայաստանի հետ, մասնավորապես՝ ԵՄ-ն և Հայաստանը բանակցություններ են վարում Ասոցիացիայի վերաբերյալ պաշտոնական պայմանագրի այլընտրանք գտնելու ուղղությամբ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մասնակցել է Ռիգայում կայացած գագաթնաժողովին: Իմ կարծիքով, դա նշանակում է, որ երկու կողմերը ցանկանում են հաստատել լավ հարաբերություններ և աշխատում են այդ ամենի իրագործման համար»,-նշել է Պոլ Ստրոնսկին:
Փորձագետը նաև շեշտել է, որ վերջերս Երևանը և Վաշինգտոնը ստորագրել են ներդրումների և առևտրի վերաբերյալ պայմանագիր (TIFA): Որպես հայ-ամերիկյան տնտեսական համագործակցության սերտացման արդյունք Պոլ Ստրոնսկին դիտարկում է Որոտանի ՀԷԿ-ի ամերիկյան ընկերության կողմից ձեռքբերումը:
«Հայաստանը Ռուսաստանի դաշնակիցն է, բայց ԱՄՆ-ը կշարունակի իր ջանքերը անվտանգության և տնտեսության հարցերում Հայաստանի ներգրավման ուղղությամբ»,-շեշտել է Պոլ Ստրոնսկին:

Политика 18:01 20/08/2015
Армения может и должна развивать многовекторную внешнюю политику. Об этом заявил сегодня на организованной Исследовательским центром «Регион» Интернет пресс-конференции старший научный сотрудник Фонда им. Карнеги (США) Пол Стронски.
«Запад стремится иметь хорошие отношения с Арменией. ЕС и Армения ведут переговоры по альтернативе официальному Соглашению об ассоциации, и президент С. Саргсян принял участие в Рижском саммите на высшем уровне. Это с моей точки зрения значит, что обе стороны хотят хороших отношений и работают для их реализации», – сказал он.
Эксперт напомнил также, что «Ереван и Вашингтон недавно подписали договор о торговле и инвестициях (TIFA), и американская компания сделала большую инвестицию в Армении, крупнейшую из инвестиций, которые были сделаны американскими компаниями до сих пор в стране. «Сотрудничество между США и Арменией по безопасности продолжается. И это еще один пример стремления США и Армении поддерживать хорошие отношения», – указал он.
«Армения - союзник России, но США продолжает свои усилия по привлечению Армении к вопросам безопасности и экономики», – отметил Пол Стронски.