Քաղաքական 19:53 21/08/2015
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ՀՀ Ազգային ժողով է ուղարկել Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի կողմից մշակված Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը: Այս մասին հայտնում են նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում սահմանադրական բարեփոխումների հարցերով Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչ է նշանակվել Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ Վարդան Պողոսյանը։
Առաջիկա շաբաթվանից Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նախատեսում է քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչների հետ Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծում ամրագրված մոտեցումների շուրջ խորհրդակցություններ սկսել:
Միաժամանակ, Հայաստանի Հանրապետության Նախագահը հանձնարարել է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովին շարունակել երկխոսությունը «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողովի) հետ, վերջինիս նախնական կարծիքում ներկայացված այն հարցերի շուրջ, որոնց առնչությամբ դեռևս փոխհամաձայնեցված լուծումներ չկան:

Политика 20:33 21/08/2015
Президент Армении Серж Саргсян сегодня направил в Национальное Собрание разработанный Специализированной комиссией по конституционным реформам при президенте РА проект конституционных реформ. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Официальным представителем президента Армении для представления проекта конституционных реформ в Национальном Собрании РА назначен член Комиссии Вардан Погосян.
С предстоящей недели президент Армении Серж Саргсян планирует начать консультации с представителями политических партий вокруг закрепленных в проекте подходов.
В то же время глава государства поручил Специализированной комиссии по конституционным реформам при президенте Армении продолжить диалог с Европейской комиссией «За демократию через право» (Венецианской комиссией) вокруг представленных в предварительной оценке ВК вопросов, в связи с которыми пока не найдено согласованных решений.