Իրավունք 17:42 26/08/2015
Միջազգային-իրավական համագործակցություն իրականացնելիս ՀՀ գլխավոր դատախազությունը սերտորեն համագործակցում է ԱՊՀ անդամ-պետությունների գլխավոր դատախազների համակարգող խորհրդի հետ: Այս մասին Աստանայում  ԱՊՀ անդամ-պետությունների գլխավոր դատախազների համակարգող խորհրդի քարտուղար Լեոնիդ Երմոլաևի հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը՝ ընդգծելով ԱՊՀ անդամ-պետությունների գլխավոր դատախազների համակարգող խորհրդի կարևոր դերը միջազգային հանցավորության դեմ պայքարում:
Դատախազության մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ ՀՀ գլխավոր դատախազը վստահություն է հայտնել՝ ԳԴՀԽ-ի շրջանակում ԱՊՀ անդամ-պետությունների գլխավոր դատախազությունների միջև ստեղծված արդյունավետ իրավական համագործակցությունը հետագայում կզարգանա և կամրապնդվի ընդհանուր նպատակների փոխըմբռնման հիման վրա:
Հաշվի առնելով, որ Ադրբեջանի հետ բացակայում է իրավապահ համակարգների միջև շփման որևէ հարթակ և այս ոլորտում ծագում են բազմաթիվ խնդիրներ, որոնք պահանջում են իրավական լուծումներ` Գևորգ Կոստանյանը Լեոնիդ Երմոլաևի հետ քննարկել է Ադրբեջանի իրավապահ համակարգի հետ ծագող խնդիրներին ԱՊՀ անդամ-պետությունների գլխավոր դատախազների համակարգող խորհրդի քարտուղարության միջոցով լուծումներ գտնելու հնարավորությունը:
ՀՀ գլխավոր դատախազը Լեոնիդ Երմոլաևին է փոխանցել Ադրբեջանում ՀՀ քաղաքացի Կարեն Պետրոսյանի մահվան դեպքի առթիվ ՀՀ իրավապահների կողմից քննվող քրեական գործով Ադրբեջանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությանն ուղղված քննչական պահանջը` Ադրբեջանի Հանրապետության իրավասու մարմնին փոխանցելու խնդրանքով:

Law 20:20 26/08/2015
In carrying out international legal cooperation, the Office of Armenian Prosecutor General works closely with the Coordinating Council of Prosecutors General of CIS member states, Armenian Prosecutor General Gevorg Kostanyan said at a meeting with the Coordinating Council’s Executive Secretary Leoind Yermolayev in Astana.
G. Kostanyan underlined the importance of the Coordinating Council of Prosecutors General of CIS States in combating international crime. He expressed confidence that efficient legal cooperation in that format will continue to develop and strengthen based on common goals, according to the press service of Armenian Prosecutor General’s Office.
In the absence of any legal platforms for contacts with Azerbaijan and, as a result, the existence of numerous problems in need of solutions, Armenian prosecutor general and L. Yermolayev discussed the opportunity of dealing with them through the Coordinating Council of Prosecutors General of the CIS.
Prosecutor General Kostanyan handed L. Yermolayev the investigative requirement to the Office of Azerbaijani Prosecutor General in connection with the investigation into the death of Armenian citizen Karen Petrosyan conducted by Armenian law enforcement bodies. G. Kostanyan asked Yermolayev to convey the requirement to the authorized body of Azerbaijan.